inşaat sektörü son durum

inşaat sektörü son durum

Ekohaber köşe yazarı Mürsel Öztürk, bugünkü yazısında ''2019 yılı konut sektöründe nasıl geçti?'' konusunu kaleme aldı....

Hazır betonda sektör oyuncularının beklentisi 20 aydan sonra olumlu tarafta! 

THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, THBB'nin 33. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. Işık, "Sektör oyuncularının beklentisinin 20 aydan sonra ilk defa olumlu tarafa geçti. Yani beton sektörü oyuncuları olarak beklentimiz pozitif yöne kaydı" dedi...

İnşaatta faaliyet yavaşladı ama beklenti iyileşiyor!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı olarak imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya çıkaran “Hazır Beton Endeksi” 2019 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı.

2020'de konut fiyatları artacak!

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, gayrimenkul sektörünün 2019'un son çeyreğinde yükselişe geçtiğini belirterek, "2020 yılında ise düşük faizlerin sektörü ateşleyeceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Konut fiyatları artacak mı? Faizler düşecek mi?

İnşaat sektöründe durgunluk bitiyor. Sektörün performansı ülke ekonomisi için de büyük öneme sahip. Sektördeki son durumu ve gelecek beklentileri Arteşaries Yapı Kurucu Ortağı Kubilay Kırçı anlattı.

Takipteki krediler en çok enerji ve inşatta!

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) düzenlediği  “Takipteki Krediler ve Ekonomik Büyüme" başlıklı panelde, bankalardaki batık kredilerin ekonomik büyümeyi engellediği aktarılırken iktidarın yüzde 5’lik büyüme hedefine karşılık yüzde 3’lük büyümesine yönelik tahminde bulunuldu....

İnşaat sektöründe daralma: 493 bin kişi işsiz kaldı!

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından yayınlanan raporda, inşaattaki ekonomik sıkıntılar yüzünden  493 bin kişi bu yıl işsiz kaldığı, konut satışlarının da düşük bir seyirde olduğu bildirildi… 

Arz fazlası konut stoku müteahhitleri zor durumda bıraktı!

Yeniçağ Gazetesi’nde köşe yazarı olan Esfender Korkmaz bugünkü yazısında, konut sektöründeki arz fazlası üretimi ele aldı…

İnşaat sektörü 2019’un 2. yarısından umutlu!

Faiz indirimlerinin etkisi konut satışlarına yansıdı. Ağustos’ta konut satışları yıllık bazda yüzde 5.1 artarak 110 bin 538’e ulaştı. Faiz indirimine özel bankaların da katılmasıyla konut satışlarında pozitif seyrin devamı bekleniyor...

İnşaat sektörü güven tazeliyor!

Faizlerdeki düşüş trendi sektörel güven endekslerine yansımaya devam ediyor. Eylül ayında inşaatta yüzde 8.3 artış yaşandı.

Faizlerdeki indirim inşaat firmalarına mı yarayacak?

Konut kredisi faizlerindeki düşüş inşaat sektörüne bakışı değiştirdi. Sektör işlerin açılmasını bekliyor. Peki konut kredisi faizindeki indirim en çok inşaat firmalarına mı yarayacak?

İstikrar inşaat sektöründe çok önem arz ediyor!

Suat Altın İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi ve Ceo'su Sedat Kılınç, 1 Kasım seçimleri, konut sektörünün geleceği, yeni ve farklı projeleri hakkında Medyanet Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Hamurcu'nun sorularını yanıtladı.

Hüseyin Samut: Başbakan sektöre cesaret verdi!

Samut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Samut, şehirlerin yeniden dizayn edildiğini belirterek, “Türkiye güçlü bir istikrarla kabuk değiştiriyor” dedi. Samut, bu süreçte inşaat sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu söyledi...

İnşaat sektörü Türk ekonomisine 2018 yılında da kazandıracak!

2017 yılının sonuna geldiğimiz son zamanlarda konut projeleri ve yatırımlarla inşaat sektörü adından sıkça söz ettirdi. Sektör temsilcileri Türkiye’de gelecek yılın da kazandıranın inşaat sektörü olacağını söylüyorlar.

Türk inşaat sektörünün özgüveni üst seviyede!

KPMG’nin 11’incisini hazırladığı 2017 Küresel İnşaat Araştırması’na tüm dünyadan 200’den fazla üst düzey inşaat sektörü yöneticisi katıldı. KPMG İnşaat Sektörü Lideri İsmail Önder Ünal, “Türkiye inşaat sektöründe önemli bir noktada.” dedi...

İnşaat sektörü güven endeksi bu ay 68,9'a çıktı.

Perakende ve inşaat sektörlerinde güven arttı. İnşaat sektörü güven endeksi bu ay son 17 ayın en yüksek noktası olan 68,9'a çıktı...

İnşaat sektörü 2020’de hareketlenecek!

İnşaat sektörü son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmalardan etkilendi fakat 2020 için sektörde hareket bekleniyor...

İnşaat sektörü ilk çeyrekte yüzde 6,9 büyüdü!

TÜİK, Türkiye ekonomisi için 2018 yılı ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisini açıkladı. İnşaat sektörü ilk çeyrekte yüzde 6,9 ile son 4 yılın en yüksek büyüme rakamını elde etti...

İnşaat sektörü 2017'de ekonomik büyümenin lokomotifi oldu!

2017’nin üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 11,1 büyüyerek son 6 yılın en güçlü büyüme performansını yaşadı. İnşaat sektörü, üçüncü çeyrekte yüzde 18,7 büyüme oranıyla yine ekonomik büyümenin lokomotifi oldu.

İnşaat sektörü Türk ekonomisine 2018 yılında da kazandıracak!

2017 yılının sonuna geldiğimiz son zamanlarda konut projeleri ve yatırımlarla inşaat sektörü adından sıkça söz ettirdi. Sektör temsilcileri Türkiye’de gelecek yılın da kazandıranın inşaat sektörü olacağını söylüyorlar.

2018 inşaat sektörü için verimli bir yıl olacak!

Kentsel dönüşümün planlı yapılırsa gelecekte ciddi büyüme katkısı sağlayacağını vurgulayan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, " İnşaat sektörü için 2018'in son derece verimli bir yıl olacağını öngörüyoruz" diye konuştu. 

Ekonomide büyümeye inşaat sektörü katkısı!

TÜSİAD Başkanlığı'nı genel kurulda devralan Erol Bilecik, ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bilecik, İnşaat sektörü son yıllarda büyümeye önemli katkı yaptı. Biz sürdürülebilir yüksek büyümenin temeline verimliliği koyuyoruz'' dedi.

İnşaat sektörü reklamlarında hangi ünlüler oynadı?

İnşaat sektörü son dönemde biraz sıkıntılı olsa da şirketler proje üretmeye devam ediyor. Yeni başlayan projeler ödeme modelleri, bulundukları lokasyon ya da konseptleriyle farklılaştırılıyor.

İngiltere’de inşaat üretimi son 4 yılın en düşüğünde!

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisinden (ONS) yapılan açıklamaya göre inşaat sektörü üretimi bu yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1,1 gerileme kaydetti.

Kahramanmaraş’ta inşaat sektörü sıçrama yakaladı!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Hanifi Toptaş, Kahramanmaraş’taki inşaat sektörünü değerlendirdi. Topbaş, "Kahramanmaraş’ta inşaat sektörü son birkaç yılda bir sıçrama yakaladı." dedi.

Torbalı'da inşaat sektörü durgun!

Torbalı'da konut kredilerindeki oranların yükselmesi satışların azalmasına neden oldu. Uzman Emlak'ın sahibi Engin Köse, Torbalı'da inşaat ve emlak sektörü, son yıllarda yaşanan durağanlıktan şikayetçi.

İngiltere’de inşaat sektörü son üç yılın en düşük seviyesini gördü!

İngiltere’de, inşaat sektörü satın alım endeksi yöneticileri endeksi (PMI) nisan ayında 52'ye gerileyerek yaklaşık son üç yılın en düşük seviyesini gördü.

İngiltere'de inşaat sektörü 10 ayın en düşük seviyesine geriledi!

İngiltere’de şubat ayı hizmet sektörü Satın Alım Yöneticileri endeksi 52,7 ile yaklaşık son üç yılın en düşük seviyesine geriledi. Dün açıklanan şubat ayı inşaat sektörü PMI verisi ise 54,2 ile son 10 ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

inşaat sektörü son durum

inşaat sektörü son durum inşaat sektörü son durum

Ekohaber köşe yazarı Mürsel Öztürk, bugünkü yazısında ''Konut sektörüne 2019 yılında genel bakış'' konusunu kaleme aldı. İşte o yazı...

Geçen hafta başladığım değerlendirmeye bu yazımda inşaat sektörü ile devam edeceğim. 2018 yılının ikinci yarısında başlayan duraksama 2019 yılında kendisini iyice hissettirdi.

Satır başlarıyla sıralarsak:

1- Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 52,4 azaldı.

2- Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 14,5 azaldı.

3- Yıllıklandırılmış daire sayısı izinleri 2017 yılından beri düşüş göstermektedir.

4- Türkiye genelinde 2019 yılında 1.348.729 konut el değiştirdi. İlk el konut satışı 511.682, ikinci el konut satışı ise 837.047 olarak gerçekleşti.

5- Konut kredisi 2019 yılı Aralık ayında 3.761.858 TL olmuştur.

6- Konut Kredisi Faizleri Aralık 2019'da ortalama yüzde1,06 olmuştur.
Konut - Çimento satışı konusunda TÜİK verilerine bakalım:
Yapı ruhsatı verileri ve...