08 / 06 / 2023

İstanbul depremi tahminleri

İstanbul depremi tahminleri

Milliyet Gazetesi köşe yazarı Tunca Bengin, bugünkü köşesinde Marmara depremini ve İstanbul'un tsunami tehlikesini kaleme aldı. İşte Tunca Bengin'in o yazısı...

İstanbul depremi için ürküten açıklama: 48 bin bina yıkılacak!

Aydın'ın turistik ilçesi Kuşadası'nda gerçekleştirilen Deprem ile Kentsel Dönüşüm Kurultayı'nda açıklama yapan AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki "Beklenen İstanbul depreminde yıkılacak iki bina enkazının başına koyacağımız, deprem bilgisi olan bir kurtarıcı bile bulamayacağız" diye konuştu.

Ahmet Ercan'dan korkutan İstanbul depremi açıklaması!

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, büyük İstanbul depremiyle ilgili korkutan açıklamalar yaptı. 

Naci Görür'den tüyler ürperten açıklama!

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 17 Ağustos 1999 depremine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İstanbul depreminin pahalıya patlayacağına vurgu yapan Naci Görür, "Minimum 7.2 ile 7.6 arasında bir deprem bekliyoruz. Bu büyüklükte bir depremde insan ayakta duramaz" dedi.

İstanbul'da 7'yi aşan deprem felakete neden olur!

İstanbul Üniversitesi'nden emekli jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, 17 Ağustos depreminin 22'nci yıldönümünde büyük İstanbul Depremi'yle ilgili açıklamalarda bulundu ve uyarılar yaptı. 

Beklenen depremle ilgili ürküten uyarı: İstanbul 3.25 metre yer değiştirecek!

Büyük İstanbul depremiyle ilgili uzmanlardan korkutan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Şiddeti, etkileyeceği ilçeler gibi birçok ayrıntıyla gündeme gelen İstanbul depreminin en çok Avrupa Yakası'nı etkileyeceği öngörülürken, şiddetinin 7.4-7.5 büyüklüğünde olacağı tahmin ediliyor.

İstanbul depremi için ürküten açıklama!

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Bölgesi’nde tarihi kayıtlar incelendiğinde ortalama her 250 senede bir yıkıcı sarsıntı yaşandığını vurguladı. Görür, bu dönemde İstanbul'da 7.2’den büyük yeni bir deprem olma olasılığının çok yüksek olduğunu söyledi.

İstanbul'daki 77 bin yapı riskli!

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nin gerçekleştirdiği 9. Türkiye Deprem Mühendisliği Konferansı kapsamında İstanbul’da bulunan yapıların depreme dayanıklılığı gündeme taşındı. Peki Türkiye'de kaç riskli bina var? Bu binaların kaçı İstanbul'da? İşte ayrıntılar...

Olası İstanbul depremi hangi ilçeleri tehdit ediyor?

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, olası İstanbul depremine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi Yılmaz Silivri genelinde de 10 binadan 4'ünün de kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini söyledi. 

İstanbul'u depreme hazırlamak tarihi bir sorumluluk!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘inadına yapacağız’ demesiyle tekrardan gündeme gelen Kanal İstanbul ile ilgili görüşlerini paylaşan Uğur Dündar, İstanbul depremine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Hamza Taşdelen'den İstanbul depremi açıklaması!

AFAD Başkanvekili Taşdelen, "Afet öncesinde risk azaltma, afet olduğunda müdahale çalışmaları yapan, sonrasında ise vatandaş güvenli bir yere kavuşuncaya kadar iyileştirme süreçlerini takip eden bir kurumuz" diye konuştu.

O ilde 7 büyüklüğünde deprem bekleniyor: Çevre illeri de etkileyecek!

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Haluk Özener, beklenen büyük İstanbul depremini anlattı. Özener, riskli ilçeleri ve İstanbul'da olabilecek bir depremde yaşanacakları açıkladı. Özener, İstanbul'daki depremin çevre illeri de etkileyeceğini söyledi...

İstanbul depremi: 48 bina ağır, 150 bin bina orta hasar görecek!

İzmir depreminin yıkıcı etkisinden sonra dikkatler yeniden İstanbul’a çevrildi. İstanbul’da olası 7 ve üzeri şiddette bir depremde hasarın ne olacağı sürekli tartışılan konulardan. 48 bin binanın çok ağır veya ağır, yaklaşık 150 bin binanın ise orta seviyede hasar göreceği öngörülüyor...

Ali Öztunç'tan Deprem Bakanlığı önerisi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu, bu sebeple Deprem Bakanlığı kurulması gerektiğine vurgu yaptı. 

İstanbul için deprem senaryosu: İki fay birden kırılırsa felaket olur!

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, beklenen Marmara depremine ilişkin açıklamalarda bulundu. 1999 depreminde Marmara'da yer kabuğu altında büyük bir enerji biriktiğini belirten Görür, olası bir depremde iki fay hattı birden kırılırsa, İstanbul'da 7.6 büyüklüğünde bir deprem olacağını söyledi. 

İstanbul depremi tahminleri Haberi

İstanbul depremi tahminleri

Milliyet Gazetesi köşe yazarı Tunca Bengin, bugünkü köşesinde Marmara depremini ve İstanbul'un tsunami tehlikesini kaleme aldı. İşte Tunca Bengin'in o yazısı...

Milliyet Gazetesi köşe yazarı Tunca Bengin, bugünkü köşesinde Marmara depremini ve İstanbul'un tsunami tehlikesini kaleme aldı. Tunca Bengin, yazısına "Endonezya’da önceki günkü 7.3’lük deprem sonrası yapılan tsunami uyarısı kaldırılana kadar geçen birkaç saatlik sürede ajanslardan gelen haberler hep 2004 ve 2018’de yaşanan felaketler üzerineydi. 2004’te 9.1 büyüklüğündeki depremin yol açtığı tsunami binlerce kilometre uzaklıktaki Afrika kıyılarına kadar ulaşmış ve felakette 220 bin insan hayatını kaybetmişti. Can kayıplarının 170 bini Endonezya’daydı. 2018’de de 7’den büyük birçok deprem kayıtlara geçmiş ve yaşanan tsunamide 4 bin 300 kişi ölmüştü. Neyse ki böyle felaketleri anımsatan olasılık bir iki saat sonra gelen açıklamalarla kalktı....