25 / 06 / 2022

istanbul gökdelen

istanbul gökdelen

Skyscrapercenter en çok gökdelene sahip şehirleri açıkladı. Listede Türkiye'de yer aldı. Bakın hangi şehirde kaç gökdelen var, Türkiye'nin o şehri kaçıncı sırada...

Mevlüt Uysal: Gökdelenlerin yükselmemesi için mücadele edeceğiz!

İBB Başkanı Mevlüt Uysal gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yatay mimariyi daha doğru bulduğunu ifade eden Uysal, binaların çok aşırı yükselmemesi için mücadele edeceklerini belirtti. 

İstanbul'da gökdelenlere California ayarı!

2007 Deprem Yönetmeliği güncelleme çalışmasında Türkiye’de gökdelen yapımı ilk kez kurallara bağlanacak. 20 kat ve üzeri binaların yapımına California standartları gelecek. İşte yönetmelikte öne çıkanlar...

Türkiye'de kaç gökdelen var?

Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen yüksek binalarla ilgili çalıştayda açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Sinan Akkar, son 10 yılda İstanbul'da 100 metre üzerindeki bina sayısının 60'ı geçtiğini belirtti.

İstanbul gökdelende Avrupa birincisi ama yüksek yapı yönetmeliği yok!

İstanbul gökdelende Avrupa birincisi ama yüksek yapı yönetmeliği yok. İstanbul, yüksek binalarla ilk kez 1990'lı yıllarda tanıştı. Yıllar içinde sayıları da arttı. İstanbulun boyu özellikle son 10 yılda giderek uzadı.

Yerli kuleler arttıkça tarihi silüet kayboluyor!

Gökdelenler dünyanın yüz şehrinde milyar dolarlık yeni manzaralar oluşturuyor. İstanbul'un silüeti başta Levent bölgesi olmak üzere her geçen gün değişiyor. Mega kent birbiri ardına yükselen gökdelenlerle ayrı bir görüntü kazanıyor.

İstanbul'a projeler yapılırken tarih iyi muhafaza edilmeli!

Akşam Gazetesi yazarlarından Funda Özkan bugünkü yazısında İstanbul'a yapılacak yeni şehir parkından ve hayata geçirilen inşaat projelerinden bahsetti. Özkan, projeler hayata geçirilirken tarihin iyi muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi...

Gökdelen nedir?

Dev boyutlu bina olarak da ifade edilen gökdelen nedir? Dünyanın ve Türkiye'nin en yüksek gökdelenleri nerede bulunuyor? İşte yanıtı ve detayları...

Çin, 500 metreden yüksek gökdelen inşaatını yasaklıyor!

Kripto paralarla ilgili attığı adımlarla dikkat çeken Çin, ülkede 500 metreden yüksek gökdelen inşaatını yasaklıyor...

Manhattan'da gökdelen sayısı giderek artıyor!

Dünyanın merkezi olarak kabul edilen ve New York'un en önemli beş bölgesinden biri olan Manhattan'da gökdelen inşaatları hız kesmeden devam ediyor. Öyle ki bölge son yıllarda şantiye alanına döndü.

İstanbul'da gökdelen devri sona eriyor!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, İstanbul'da gökdelenlere karşı yapı formüllerinin ‘zemin +5’ olduğunu dile getirdi. 

Abu Dabi'deki 144 katlı gökdelen yıkıldı!

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'deki 144 katlı Mina Plaza gökdelen 18 bin sondaj deliğine yerleştirilen patlayıcıların aktif hale getirilmesiyle 10 saniyede yıkıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Ekrem İmamoğlu’na: Buraya gökdelen yaptırmayacaksın değil mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da İBB’nin bazı şantiyelerinde incelemelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Kadıköy’deki gazhane binalarının restorasyon çalışmalarını incelerken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “Buraya gökdelen yaptırmayacaksın değil mi" diye espri yaptı.

Zorlu Holding’in İzmir’de yapacağı gökdelen için kat kararı bekleniyor!

Zorlu Holding’in İzmir’in kalbi Konak’a 60 kat olarak inşa etmeyi planladığı gökdelen için Kent Estetik Kurulu'nun kaç kat olacağı yönündeki kararını kısa sürede açıklanacak. Karar beklenirken, Zorlu’nun 60 kat olması yönünde baskı yaptığı ileri sürüldü.

PERPA'ya gökdelen yapılmasına izin çıkmadı!

İBB Meclisi, Okmeydanı'nda yer alan PERPA arazisiyle ilgili hazırlanan imar planını reddetti. Karar kapsamında araziye gökdelen inşa edilemeyeceğini açıkladı.

Moskova'da gökdelen inşaatı artıyor!

Moskova'da gökdelen inşaatı yüzde 19 oranında yükseldi. Sektörel analistler Moskova'daki gökdelen inşaatlarının daha da artacağını söylüyor.

Yusufeli Barajı 100 katlı gökdelen yüksekliğine ulaşacak!

Tamamlandığında dünyanın en yüksek üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı'nda gövde yüksekliği 100 metreye ulaştı. Yusufeli Barajı, 275 metrelik gövdesiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşmış olacak.

Mansur Yavaş: Evimin perdesi gökdelen yüzünden kapalı!

CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş, "Bu gökdelenler bizim mahremiyetimize de engel oluyor. Örneğin benim evimin perdesi, sonradan yapılan bir gökdelen yüzünden kapalı" dedi...

Çin dünya gökdelen sayısında rekor kırdı!

Çin 2018 yılında 88 gökdelen inşaasıyla dünya gökdelen sayısında Avrupa ve Amerikayı geride bıraktı. Çin dünya gökdelen sayısında rekor kırdı.

Maslak Oto Sanayi arsasına gökdelen geliyor!

Sarıyer Maslak’ta oto tamir atölyelerinin yer aldığı yaklaşık 7 dönümlük araziye gökdelen dikiliyor. 120 metrelik gökdelenin inşa edileceği parselde 37 yıldır içinde oto tamir atölyelerinin de bulunduğu 4 blok iş yeri vardı...

Japonlar tahtadan gökdelen yapacak!

Japonlar bir ilke daha imza atıyor. Tahtadan gökdelen yapacak olan Sumitomo Forestry şirketi 70 katlı bir gökdelen inşa edecekç Gökdelende 185 bin metreküp ahşap kullanılması öngörülüyor...

istanbul gökdelen Haberi

istanbul gökdelen

Skyscrapercenter hangi şehirde kaç gökdelen var araştırdı. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Listeye Türkiye, 32'inci sıradan giriş yaptı. 

Sırası: 1
Şehir: New York
Ülke: ABD
Toplam gökdelen sayısı: 1,518

Sırası: 2
Şehir:Hong Kong    
Ülke: Çin
Toplam gökdelen sayısı: 856

Sırası: 3
Şehir: Şikago    
Ülke: ABD
Toplam gökdelen sayısı: 552

Sırası: 4
Şehir: Toronto    
Ülke: Kanada
Toplam gökdelen sayısı: 516

Sırası: 5
Şehir: Dubai 
Ülke: Birleşik Arap Emirlikleri 
Toplam gökdelen sayısı: 452

Sırası: 6
Şehir: Sidney
Ülke: Avusturalya
Toplam gökdelen sayısı: 427

Sırası: 7
Şehir: Şangay 
Ülke: Çin
Toplam gökdelen sayısı: 406

Sırası: 8
Şehir: Jakarta    
Ülke: Endonezya
Toplam gökdelen sayısı: 402

Sırası: 9
Şehir: Tokyo