istanbulun su ihtiyacı

istanbulun su ihtiyacı

1993 yılında Büyük Melen Su Projesi, dönemin Bayındırlık Bakanı tarafından tanıtılmış. 2025 yılına kadar bitirilmesi planlanan, 1 milyar 200 milyon dolara mal olacak projeyle İstanbul'un su ihtiyacının önemli bölümü karşılanacakmış.

İstanbul'un 15 günlük su ihtiyacı karşılandı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Feshane'de düzenlenen Uluslararası Rumeli, Balkan, Trakya Kültür Günleri'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İstanbul'un 15 günlük su ihtiyacı yağan yağmurlarla karşılandı.

İBB: Son yağışlar İstanbul'un on günlük su ihtiyacını karşılıyor!

Gece sabaha kadar İstanbul genelinde etkili olan yağışlar nedeniyle yaşanan olumsuzluklara, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri kısa sürede müdahale etti. Yağışlar barajların doluluk oranlarına da olumu yansıdı.

Melen için son 79 gün!

Susuzluğun pençesindeki İstanbul'un su ihtiyacının üçte birini karşılayacak Melen Çayı'dan su getiren hattın inşaatının bitmesi için geri sayım başladı. Son 79 gündeyiz. Melen Projesi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı bu yazıda!

Çeşme Projesi için kamulaştırılan araziler TBMM gündeminde!

Bakanlığın 9 Mart 2020 tarihinde açıkladığı Çeşme Projesi kapsamında kamulaştırılan arazilere ve projenin su ihtiyacı meclis gündemine taşındı. CHP'li Serter, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Yenilenen AKM’ye İstanbul’un ihtiyacı var!

Ünlü yönetmen Derviş Zaim, yenilenen AKM porjesi ile ilgili olarak ''Böyle bir merkeze şu an İstanbul’un çok ihtiyacı var” dedi.

İznik Barajı ile 2070 yılına kadar içme suyu ihtiyacı karşılanacak!

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek İznik Barajı ile ilçenin 2070 yılına kadar içme suyu ihtiyacı karşılanacak.

Antalya Karacaören 2 barajının inşaatında son durum!

Antalya Devlet Su İşleri Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Karacaören 2 Barajı İsale Hattında incelemelerde bulundu. Coşkun, Karacaören 2 barajının isale hattı inşaatının tamamlandığında Antalya İl merkezi ve çevresinde 2045 yılına kadar su ihtiyacı yaşanmayacağını belirtti.

Aydın Söke'de konut ihtiyacı hat safhada!

Söke Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Adil Orhan Demir, "Söke’nin konut ihtiyacı sürekli olarak devam ediyor. Şu anda Söke’de genelde 2+1 şeklinde binalara rağbet gösteriliyor." dedi.

Köy projesi ile yılda 12 köyün ihtiyacı olan su tasarruf edilecek!

KÖY, sürdürülebilirlik, çevre ve iklim koruma konularında en gelişmiş teknolojileri kullanarak, 4 kişilik bir ailenin yıllık 219.000 litre su tasarrufu yapmasını sağlayacak.

Karacaören isale hattı inşaat çalışmaları sürüyor!

DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür, "Antalya'nın 2045 yılına kadar içme suyu problemini ortadan kaldıracak olan isale hattı inşaatı tamamlandığında Antalya şehir merkezinde 2045 yılına kadar su ihtiyacı karşılanacak.

Japon öğrenci su tasarrufu sağlayan tuvalet projesi geliştirdi!

WC ihtiyacı bittikten sonra sifon için gereken 6 lt su, lavaboda kullanılan suyun sifona dolması ile sağlanıyor. Su tasarrufuna önemli katkı sağlayan proje yılın oscarına aday.

Veysel Eroğlu: 13 yerleşimin atık su arıtma tesisi inşaatına başladık!

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: "Ergene havzasında, biyokimyasal oksijen ihtiyacı kirliliği açısından 2007-2014 arasında gözle görülür bir iyileşme sağlandı" dedi.

KKTC İçme Suyu Temin Projesi'nin açılışı 17 Ekim'de!

Deniz geçişi kısmı Kalyon İnşaat tarafından üstlenilen “Hayat Hattı” projesi ile su kaynakları bakımından kısıtlı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temiz su ihtiyacı gideriliyor.

KKTC Su Temini Projesi'nde ilk su Kıbrıs'a ulaştı!

KKTC'ye Su Temini Projesi'nde Türkiye'den gönderilen su Yavru Vatan'a ulaştı Bakan Eroğlu, 'Proje ile ada halkının uzun vadeli su ihtiyacı karşılanacak' dedi.

KKTC İçmesuyu Temini Projesi ile 50 yıllık su ihtiyacı karşılanacak!

Türkiye'nin "Yavru" vatan KKTC'ye desteği ile 80 kilometre uzunluğundaki borularla bu ülkeye sulama ve içme suyu aktarılmasını sağlayacak 'KKTC İçmesuyu Temini Projesi'nde KKTC'nin 50 yıllık su ihtiyacının karşılanması öngörülüyor.

Veysel Eroğlu: 77 şehirde su ihtiyacı karşılandı!

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, Kırklareli’nde düzenlenen 19 tesisin temel atma ve 6 tesisin açılış merasimine iştirak etti. Bakan Eroğlu, 77 şehrin su ihtiyacını karşılayacak tesisler inşa ettiklerini belirtti.

istanbulun su ihtiyacı

istanbulun su ihtiyacı istanbulun su ihtiyacıKUMBARACIBAŞI TANITTI... Büyük Melen Su Projesi'ni dün İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanı Sözen ve İSKİ Genel Müdürü Dr. Ergun Göknel ile birlikte tanıtan Bayındırlık ve İskan Bakanı Prof. Dr. Onur Kumbaracıbaşı, büyük kentlerin su sorunlarının çözümlenmesi gerektiğini ifade etti.


İstanbul'a Melen Suyu


Kentin su ihtiyacının önemli bölümünü karşılayacak Proje, 2025 yılında bitirilecek. Projeyle yılda 268 milyon metreküp su taşınacak.


Bülent YÖNDEM


    İSTANBUL'un 2040 yılına kadar olan su ihtiyacının önemli bölümünü karşılayacak olan Büyük Melen Projesi, 1 milyar 200 milyon dolara mal olacak. 2025 yılında bitirilmesi planlanan projeyle İstanbul'a taşınacak su, Boğaz'ın altından geçirilerek Avrupa Yakası'na da ulaşacak.

    Büyük...