izmir riskli binalar

izmir riskli binalar

Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir’in afetlere yönelik karakteristiği, kaçak ve denetimsiz yapılarının oranı, denetimli yapı stokunun fiziksel (yaş) ve yapısal (depreme dayanıklı) özelliklerine bakıldığında, nitelikli kentsel dönüşüm uygulamalarının kent için kaçınılmaz olduğunu kaydetti. 

İzmir'in yapı envanteri çıkarılıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi sağlıklı ve güvenilir yaşam alanları inşa etmek için mevcut yapı stokunun envanterini çıkarıyor. Bayraklı pilot bölge seçildi, 33 bin 100 bina incelenecek...

Tunç Soyer'den riskli binaların dönüşümü için olağanüstü toplantı çağrısı!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 1 Mart Pazartesi günü Başkan Tunç Soyer’in çağrısı üzerine olağanüstü gündemle toplanacak. Toplantıda tek gündem olarak, riskli binaların dönüşümü konuşulacak.

İzmir'deki orta hasarlı binalara performans analizi yapılmalı!

İzmir’de yaşanan deprem sonrasında yaklaşık 6 bin civarındaki orta hasarlı binaya yeterli destek verilmedi. Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman, yaşam hakkının her şeyden önemli olduğunu belirtti.

Tunç Soyer: Binaların deprem güvenlik karnesini çıkarmayı hedefliyoruz!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesinde 200 milyon TL'lik bir kaynak ayırdıklarını söyledi. Soyer, öncelikli olarak İzmir’deki yapı stokunun envanterini çıkarmak istediklerini belirtti.

O şehirde binaların 77.5'i yönetmeliğe uygun değil!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi, 30 Ekim 2020'de meydana gelen yıkıcı İzmir Depremi'yle ilgili çarpıcı bir rapor yayınladı. Sonuçlar, depremi ne kadar kolay unuttuğumuzu bir kez daha ortaya koydu. 

İzmir'deki binalar acilen güçlendirilmeli!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 30 Ekim 2020 günü saat 14:51’de yaşanan ve merkez üssü Ege Denizi olan Sisam Adası’nın 8 kilometre kuzeyi olan deprem sonrasında, saha çalışmalarına yönelik bir değerlendirme raporu hazırladı ve kamuoyu ile paylaştı.

İzmir'de riskli binaların yıkımı hız kesmiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de devam eden riskli bina yıkımlarını inceledi.

İzmir Bornova'daki binaların yüzde 85'i riskli!

Bayraklı’da küçük bir artçıyla yıkılabilecek 100’ün üzerinde bina bulunuyor. Vatandaşların 2012’de oturulamaz raporu verilen binalarda yaşamasının sebebi, maddi koşullar. Öldüren 5 binada da kolon kesme iddiası araştırılıyor.

İzmir’deki yapıların yüzde 50'si riskli!

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, İzmir'de kent merkezinden geçen aktif fay hatlarının bulunduğunu belirtti ve "İzmir’deki yapıların yaklaşık yüzde 65’i kaçak ve gecekondulardan geri kalan kısmının da yüzde 50’si deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılardan oluşmaktadır" dedi.

İzmir'deki 313 bin riskli bina yıkılmalı!

İzmir'deki binaların yüzde 65'nin riskli olduğunu ve yıkılması gerektiğini belirten Çevre ve Şehircilik il Müdürü Selahattin Varan bunun 313 bin bina anlamına geldiğini söyledi.

Avcılar'da riskli bina kalmayacak!

Avcılar'da devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklama yapan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, kent genelinde riskli binaların saptanması adına yoğun mesai harcandığını dile getirdi. 

Hangi şehirdeki 300 bin yapı riskli?

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, İstanbul'un deprem riskine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ali Kurt, İstanbul'daki riskli binalar için 550- 600 milyar TL'lik yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Şanlıurfa'da riskli binalar ortadan kaldırılıyor!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde riskli ve metruk binaların yıkım işlemlerine aralıksız devam ediyor. 

Riskli binayı yıkarken DASK devreye girer mi?

Milliyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Erol Ulusoy bugünkü yazısında riskli binaları kaleme aldı. İşte Ulusoy'un o yazısı...

Yüksek riskli binaların satılması ve kiralanması engellenecek!

TBMM Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu'nda olası büyük depremde yıkılma riski yüksek olan binaların satılıp kiralanmasına yönelik öneriler gündeme alındı.

Tunç Soyer'den riskli binaların dönüşümü için olağanüstü toplantı çağrısı!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 1 Mart Pazartesi günü Başkan Tunç Soyer’in çağrısı üzerine olağanüstü gündemle toplanacak. Toplantıda tek gündem olarak, riskli binaların dönüşümü konuşulacak.

Bursa Yıldırım'da riskli binalar yıkılıyor!

Bursa Yıldırım Belediyesi, Mollaarap Mahallesi'nde yer alan toprak kayması riski olan bölgelerde binaların yıkımıı gerçekleştirmeye devam ediyor.

İzmir'deki binaların beton kalitesi korkutuyor!

İzmir’de tarihin en büyük yıkımlarından birine sebep olan depremin üzerinden henüz 2.5 ay bile geçmedi. Bayraklı’da yıkılan binaların bazılarında C3 kalitesinde beton kullanıldığı belirlendi.

Yüksek riskli binalar için yıkım süreçleri derhal başlatılmalı!

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Ali İpek yaptığı açıklamada, "Yüksek riskli binalar için tapuya şerh düşülerek alım ve satıma kapatılmalı, yıkım süreçleri derhal başlatılmalıdır" dedi.

Giresun Doğankent'teki riskli binalar yıkılıyor!

Giresun'da 22 Ağustos tarihinde yaşanan selden en fazla etkilenen ilçelerden Doğankent'te, riskli binalar yıkılarak TOKİ tarafından modern bina ve iş yerleri yapılacak.

20 yılda 6.7 milyon riskli konut yenilenecek!

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, dönüştürülen riskli binalar için “600 bin tabuttan kurtulmuş olduk” dedi.

Riskli bina nereye şikayet edilir?

Çevre Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen ‘Riskli Alan’ genelgesi kapsamında riskli binalar 3 ay içinde şikayet edilecek. Peki riskli bina nereye şikayet edilir? İşte tüm merak edilenler...

Bornova'da riskli binalar yıkılıyor!

Bornova Belediyesi, Ergene Mahallesi 555 ve 523 sokaklar arasında bulunan 8 riskli yapı için yıkım çalışmalarını başlattı. 

izmir riskli binalar Haberi

izmir riskli binalar

30 Ekim depremi sonrasında ağır ve orta hasarlı olarak belirlenen yapılar ile 1999'daki yönetmelik öncesi ruhsat alan yapıların dönüşümü ile ilgili düzenleme, 1 Mart tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle onaylanmıştı. İz Gazete'de yer alan habere göre; Aslan, yapılan düzenlemeden sonra tüm İzmirlilere büyük görev düştüğünü belirtti, "Kentsel dönüşüm bir an önce tamamlanmalı" çağrısında bulundu. 

'ARTIK KENETLENME ŞART'

Dönüşüm kavramının özünde, değişim, dönüşüm, canlanma, hayat bulma gibi kavramlarla ifade edilen bir dinamizmin saklı olduğunu vurgulayan Aslan, "Ülkemizde bu dinamizmin en etkili göründüğü kentlerden biri İzmir. 30 Ekim'deki üzücü depremin üzerinden yaklaşık altı ay geçti. Mecliste siyasi partiler söz konusu düzenleme için kenetlendi. Ancak, alınan kararın hızlı şekilde hayata geçmesi için kenetlenmemiz gerekiyor. Uygulama safhası hemen başlamalı. 1999'daki yönetmelik...