Kentsel dönüşüm ek emsal

Kentsel dönüşüm ek emsal

Kentsel dönüşümde yüzde 25 ek emsal hakkı sağlayan düzenleme 1 Ekim’de yürürlükten kalkıyor. Tamamlanmamış projelerin riskli bina sahipleri ve yapımcı firmaları endişelendirdi.

Kayseri Erkilet Dere Mahallesi kentsel dönüşüm alanı ilan edildi!

Kocasinan Belediyesi, Eylül ayı birinci oturumun ek meclis toplantısını yaptı. Gündem maddeleri arasında yer alan Erkilet Dere Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilmesi konusu, görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. 

TOKİ Pelitli kentsel dönüşüm projesine 1 ay ek süre!

Trabzon’un Ortahisar İlçesi Pelitli Mahallesi'de hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1 aylık ek süre istendi. Projenin Ekim'in sonunda teslim edilmesi planlanıyor.

Kentsel dönüşüm ek emsal artışı 2017!

Yeni İmar Yönetmeliği'nin yürürlüğe girmesi ile kaybolacak kentsel dönüşüm ek emsal artışı, yönetmelikte yapılan düzenleme ile kalıcı oldu..

Kentsel dönüşümde ek emsal hakkı geri geldi!

Danıştay’ın geçen ay iptal ettiği, kentsel dönüşüm projelerinde geçerli yüzde 25 ek emsal hakkı yeni bir yönetmelikle geri geldi. 1 Ocak 2017’ye kadar ruhsat alanlar ek emsalden yararlanacak.

Ek hisseli binada kentsel dönüşüm nasıl engellenir?

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Tamer Heper bugünkü köşe yazısında okuyucusunun sorduğu 'Ek hisseli binada kentsel dönüşüm nasıl engellenir?' sorusunu yanıtladı. İşte o yazı...

Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm ilk olarak nerede uygulanacak?

KENTSEL dönüşüm kapsamında yeni bir model geliştiriliyor. İnşaatına başlanan dönüşüm projelerinin finansmanı ek emsal verilmesi ile sağlanıyor. Peki Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm ilk olarak nerede uygulanacak?

Kentsel dönüşüm nedir?

Levent Bilek Hürriyet Bursa Ek Gazetesi'ndeki bugünkü yazısında kentsel dönüşümün ne olduğuna ve aşamalarına değindi. İşte Levent Bilek 'in kentsel dönüşüm projeleri hakkındaki o yazısı.

Trabzon'da kentsel dönüşüm için kamulaştırma sürüyor!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve Kültür Turizm Bakanlığı'ııın yaptığı protokolle Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesine ek olarak dönüşüme tabi tutulacak alanda kamulaştırma çalışmaları sürüyor.

Trabzon Pazarkapı kentsel dönüşüm projesinde sona gelindi!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve Kültür Turizm Bakanlığı'nın yaptığı protokol ile Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesine ek olarak dönüşüme tabi tutulacak alanda kamulaştırma çalışmaları sürüyor.

Pazarkapı Kentsel Dönüşüm projesi için kamulaştırmalar başladı!

TRABZON Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın yaptığı protokolle Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesine ek olarak 10 bin metrekare alanda kamulaştırma çalışmalarına başlandı..

Yaşanabilir kentler için kentsel dönüşüm şart!

HKMO (Harita Mühendisleri Odası) Trabzon Şubesi İle Giresun Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği " Kentsel Dönüşüm " Paneli Giresun Belediyesi Ek Hizmet Binasında yapıldı. Paneli İTÜ Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Tahsin Yomralıoğlu da katıldı.

Gürsel Öngören: Kentsel dönüşümde ek düzenlemeler yapılmalı!

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Gürsel Öngören, kentsel dönüşümle ilgili bazı ek düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti...

Kentsel dönüşüm için 1 milyar lira ek kaynak!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2013 kentsel dönüşüm çalışmaları için 1 milyar lira ek kaynak ayırdıklarını ifade etti.

Kentsel dönüşüm ek emsal Haberi

Kentsel dönüşüm ek emsal

Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında yerinde dönüşüm imkanı sağlayan düzenleme 1 Ekim 2017'de yürürlükten kalkıyor. Yüzde 25 ek emsal imkanı tanıyan yönetmelik şartlarıyla yeniden yapılabilen bina ve sitelerde; hak sahiplerine mevcut metrekarelerinden daha fazla rant yaratmadan, sadece yapının yenilenme giderleri ve yüklenici kâr payı veriliyordu.


Yapı müteahhitleri, yönetmelikle hak sahipleriyle sözleşme imzalayarak maddi ve manevi taahhütte bulundu. Yönetmelik kapsamında ruhsat alma süresinin 1 Ekim'de sona ermesiyle tamamlanmamış projelerin riskli bina sahipleri ve yapımcı firmaları endişeleniyor. 


İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Durbakayım, 1 Haziran 2013'de yürürlüğe giren yönetmelik şartlarıyla yola çıkan yüklenicilerin projelerinde akamet riski, kat maliklerinin ise evsiz kalma riski taşıdığını açıkladı.