Kentsel dönüşümde nelere dikkat edilmeli

Kentsel dönüşümde nelere dikkat edilmeli

Kentsel dönüşümde hak sahipleri ve inşaat firmaları arasında zaman zaman anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Peki, bu durumda nasıl bir yol izlenmeli? İşte kentsel dönüşümde dikkat edilmesi gereken konular...

Ev sahipleri dikkat! Mağdur olmayın!

İzmir İş Dünyası Başkanı Sungur, kentsel dönüşüm mağduru olmamak için yapılması gerekenleri anlattı. Geçtiğimiz yıllarda yapılan kentsel dönüşümlerden mağdur olanların sayısı oldukça fazla. O halde ne yapmalı?

Kentsel dönüşümde seferberlik ilan edilmeli! 

İzmir İş Dünyası Derneği (İZİD) Başkanı Feyyaz Sungur kentsel dönüşüm çalışmalarında mağduriyet yaşanmaması için önerilerde bulundu. 

Kentsel dönüşümde hukuki süreç nasıl ilerliyor?

2020'de yaşanan depremler nedeniyle kentsel dönüşümün önemi bir kez daha hatırlandı. Depremde zarar gören binalar için yapılması gerekenler hakkında bilgi veren avukat Senem Kiraz kentsel dönüşümde hukuki sürecin önemini anlattı. 

Kentsel dönüşümde müteahhit seçimine dikkat!

İzmir'de 30 Ekim'de yaşanan 6,6'lık yıkıcı deprem sonrasında binaları ağır veya orta derece hasar gören binlerce vatandaş evlerini yenilemek amacıyla kentsel dönüşüm için harekete geçti. İzmirli müteahhitler zor bir süreçten geçen vatandaşlara önemli uyarılar yaptı.

Kentsel dönüşümde bütünsel planlama yapılmalı!

İzmir'de yaşanan deprem felaketi doğal afetlere karşı dayanıksız yapıların nasıl dönüştürüleceği sorununu bir kez daha gündeme taşıdı. Peki kentsel dönüşüm nasıl yapılmalı? Dönüşümde neler dikkate alınmalı?

Kentsel dönüşümde mağdur olmayın!

Kentsel dönüşüm mağduru olmayın. Kentsel dönüşüm kapsamında evini yenilemek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar var...

Kentsel dönüşümde müteahhit seçmenin 5 altın kuralı!

Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, arsa sahiplerine müteahhit seçerken dikkat etmeleri gereken kriterlerle ilgili önemli tavsiyelerde bulundu...

Vahap Yılmaz'dan kentsel dönüşüm uyarısı!

BİVA Mimarlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz kentsel dönüşümle evlerini yenilemek isteyenlere uyarılarda bulundu. Yılmaz, kentsel dönüşümde mutlaka net alan hesabının yapılması gerektiğini belirtti.

Kentsel dönüşümde izlenmesi gereken 4 adım!

Kentsel dönüşüm sürecinde kat maliklerinin dikkat etmesi gereken notları ise Coldwell Banker Profesyonel Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda paylaşıyor.

Kentsel dönüşümde öncelik riskli binaların olmalı!

Bolu Valisi Aydın Baruş belediyelerin kentsel dönüşüm projesine destek çağrısında bulunarak Risk taşıyan binaların biran önce yenilenerek 16 yıl önceki yaşanan acının tekrar yaşanmamasını diledi.

Kentsel dönüşümde sancılı dönem!

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında 6306 sayılı Kanun ile başlayan, depreme dayanıksız olan eski yapıların tamamen yıkılarak yeniden inşa edilmesi esasına dayanan kentsel dönüşüm, amacından uzaklaşmaya başladı.

Belediye, bakanlık ve hükümet kentsel dönüşümde nasıl bir rol izlemeli?

Gündemi çokça meşgul eden konuların, aslında en yüzeysel ele alınan konular olabilmesi ülkemizde yaygın bir durumdur. Kentsel dönüşüm ülkemiz gündemini en çok meşgul eden konular içerisinde, aslında en yüzeysel ele alınan konuların başında gelmektedir.

Kentsel dönüşümün toplumsal barış fırsatı olmasını ne engelliyor?

Kentsel dönüşüm konusunda toplumsal ve tarihi bir fırsatın kaçırılmaması için, kentsel dönüşüm konusunda girilen bir yanlış yol olan bina/parsel bazında dönüşüm hatasını masaya yatırmak durumundayız.

Kentsel dönüşümde bu hataya düşmeyin!

Uzmanlar, gayrimenkul sektörünün gündeminde olan kentsel dönüşüm süreci hakkında bina sahiplerine önemli bilgiler veriyor. Kentsel dönüşüm çerçevesinde,uzmanlar bina sahiplerine yol gösterecek tavsiyelerde bulundu.

Kentsel dönüşümde müteahhit seçerken nelere dikkat edilmeli?

Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Son, arsa sahiplerine karar aşamasında dikkat edilmesi gereken kriterlerle ilgili önemli tavsiyelerde bulundu. Peki kentsel dönüşümde müteahhit seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kentsel dönüşümde nelere dikkat edilmeli?

RE/MAX Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, kentsel dönüşüm sürecinde bina sahiplerini dikkatli olmaları gerekenler hakkında uyarıyor. Kat karşılığı protokol yaparken nelere dikkat edilmeli?

Kentsel dönüşümde işyeri kiracı hakları!

Kentsel dönüşümde, riskli olarak tespit edilen yapılar yıkılarak yeni yönetmeliklere uygun bir şekilde inşa ediliyor. Peki yıkılan binadaki işyeri kiracılarına ne olacak? İşte kentsel dönüşümde işyeri kiracı hakları...

Kentsel dönüşümde itiraz hakkı!

Kentsel dönüşümde yapının risk tespiti, binadan bir malikin Bakanlık tarafından lisanslandırılan bir firmaya müracaatı neticesinde yapılıyor. Peki, kentsel dönüşümde itiraz hakkı var mı? İtiraz hakkı nasıl kullanılır?

Kentsel dönüşümde bina güçlendirme!

6306 sayılı Kanun’da güçlendirilebileceği teknik olarak tespit edilen yapıların güçlendirilebileceğinden bahsediliyor. Peki, kentsel dönüşümde bina güçlendirme nasıl ve hangi kanun esaslarına göre yapılır? İşte yanıtı..

Kentsel dönüşümde noter masrafı!

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun gereğince, kentsel dönüşümde yapılacak olan işlemler harç ve masraflardan muaf tutuluyor. İşte entsel dönüşümde noter masrafı..

Kentsel dönüşümde devlet desteği nelerdir?

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunundan faydalanan malik ve kiracılara devlet finansal desteklerde bulunuyor. Kentsel dönüşümde devlet desteği nelerdir? Kentsel dönüşümde faiz desteği ve kira yardımı nasıl yapılır?

Kentsel dönüşümde ruhsatsız binaların durumu!

Kentsel Dönüşüm Kanunu gereğince, riskli alanlarda yer alan ve risk raporu alınan binalar yıkılarak, yerine yeni kanun ve yönetmeliklere uygun binalar inşa ediliyor. Peki, kentsel dönüşümde ruhsatsız binaların durumu nedir?

Hükümet kentsel dönüşümde ısrarlı!

Hükümet kentsel dönüşümde ısrarlı. Hükümetin 2015 programında yer alan bilgilere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulanan kentsel dönüşüm kanunu kapsamındaki çalışmalar için şimdiye kadar 1,5 milyar lira harcandı.

Kentsel dönüşümde ilk adım planlama!

Yapılaşmanın hızlı bir şekilde gerçekleştiği Türkiye'de, çarpık kentleşmenin de neden olduğu sorunlar şehir planlarının önemini de gözler önüne seriyor. Kentsel dönüşümde ilk adım planlama olmalı.

Kentsel dönüşümde halkın rızası alınmalı!

Kentsel dönüşümde halkın rızası alınmalı. MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocam az. Mersin'de kentsel anlamda geri kalmış bölgelerin kentsel dönüşüm kapsamında re vize edilmesini onayladıklarını belirtti.

İmar hakkı transferi kentsel dönüşümde nasıl olacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar haklarında "transfer" uygulaması geliştiriliyor. Peki, imar hakkı transferi kentsel dönüşümde nasıl olacak? İşte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar...

Kentsel dönüşümde imar hakkı transferi!

İmar hakkı transferi, vatandaşların dere yatağı veya fay hattı gibi yapılaşmaya izin verilmeyen yerdeki imar hakkını yapılaşma izni olan bir alana taşıyabilme hakkına deniyor. Peki, kentsel dönüşümde imar hakkı transferi nasıl olur?

Kentsel dönüşümde nelere dikkat edilmeli Haberi

Kentsel dönüşümde nelere dikkat edilmeli

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere Anadolu'nun hemen her kentinde altyapının yenilenmesi, yapıların modernleştirilmesi ve sağlamlaştırılması adına kentsel dönüşüm için önemli çalışmalar hayata geçiyor

Timetürk'te yer alan habere göre; evlerini bir an evvel müteahhide vererek sağlamlaştırmak, evini yinelemek isteyen vatandaşlar ise bu süreçte çok farklı durum ve sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor.

İşte bu süreçte yapılması gerekenler ve atılması elzem adımlardan bazıları:

Dönüşümden ne bekliyorsunuz? 

Kentsel dönüşüm sürecinde öncelikle hazırlık olmak gerek. Bu konuda belli bir fikir sahibi olmak, sizin nasıl bir süreçke karşı karşıya kaldığınızı da göstermiş olacak. Bu konuda hangi haklara sahip olduğunuzu bilmeniz önemli. Yani tapunuza bakıp bir sorunun olup olmadığını araştırın. Bulunduğunuz belediyeye gidip imar durumu hakkında bilgi almalısınız. Kaçak kat ya da plan...