kentsel dönüşümde son durum

kentsel dönüşümde son durum

Kentsel dönüşüm yoğun alanlarda esnafın sıkıntısı kiralar üzerinde toplanıyor. Kentsel dönüşüme giren eski binaların yıkılması nedeniyle kiralayacak dükkan bulamayan esnaf, yeni binalar yapıldıkça bölgenin değeri artınca da kiraların aşırı yükselmesinden şikayetçi.

Hüsnü Uğur: Kentsel dönüşümün temel hedefi korumaktır!

Zirve Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Hüsnü Uğur, "Kentsel alanların özelliklerinin bir veya birkaçını yitirdiği zaman şehirlerin fiziksel, sosyal, kültürel ve işlevsel korunması bağlamında kentsel dönüşüm yapılmalıdır" dedi.

Çürük binaya yüzde 30 yapılaşma hakkı verilmeli!

Mühendisler, çürük binalarını kentsel dönüşüme sokamayan vatandaşlara yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar yapılaşma hakkı verilmesini talep etti.

Türkiye'de kentsel dönüşüm söylemleri el üstünde tutuluyor!

Bursa Gazetesi köşe yazarı olan Makbule Karabulut bugünkü yazısında kentsel dönüşüm ve Türkiye'deki sürecini anlattı. Karabulut, Türkiye'de kentsel dönüşüm söylemleri el üstünde tutulduğunu belirtti.

Kentsel dönüşümle mahalle kurmak mümkün mü?

Agos Gazetesi köşe yazarı olan Levon Bağış bugünkü köşe yazısında kentsel dönüşümü anlattı. Bağış, ''Kentsel dönüşümle mahalle kurmak mümkün mü?'' soruna yanıt verdi.

Osman Ulukaya: Kentsel dönüşümden kalan atıklar dönüştürülecek!

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan binalardan çıkan atıkların tekrardan betona dönüştürülebileceğini ifade eden Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Ulukaya, ülkenin kaynaklarının ülkede kalacağını dile getirdi.

Kentsel dönüşüm gelişimi kapsamalı!

Sabah Gazetesi köşe yazarı olan Şeref Oğuz bugünkü yazısında kentsel dönüşüm, 2B arazilerini ve şehirlerin gelişimini anlattı. İşte o yazı...

Sefer Aşır Eraslan: TOKİ binalarıyla kentleştik!

Anadolu Gazetesi köşe yazarı olan Sefer Aşır Eraslan bugünkü köşe yazısında kentsel dönüşümü ve kentsel dönüşüm ile kente dönüşümün farklılıklarını anlattı. İşte o yazı...

Kentsel dönüşüm İstanbul'a değer katıyor!

İstanbul'un gerçek değerine ulaşabilmesinin yolu olarak "kentsel dönüşüm" olduğunu söyleyen Saral Bosphorus Genel Koordinatörü Rıdvan Kuru, "Kentsel dönüşüme Türkiye olarak hazırlanamadık. Birçok amatör firma bunu rezil etti" diyerek eleştiride bulundu.

Alican Oğul: Araziler inşaat sektöründe harcanıyor!

Ayıntab Gaazetesi köşe yazarı olan Alican Oğul bugünkü yazısında inşaat sektörü ve kentsel dönüşümde arazi kullanımını anlattı. İşte o yazı...

İnşaat sektörü çok sayıda meslek kolunu barındırıyor!

Yeni Haberden Gazetesi köşe yazarı olan Ömer Kocabaş bugünkü yazısında kentsel dönüşümü ve Konya'daki inşaat sektörünü anlattı. İşte o yazı...

Kentsel dönüşüm süreci hızlandırılmalı!

Yeni hükümetten "kentsel dönüşümün hızlandırılmasını" isteyen gayrimenkul sektörü temsilcileri, bu konuda seferberlik başlatılması gerektiğini belirtiyor.

Her yıl 334 bin konutun dönüşmesi şart!

Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin 20 yıl içerisinde bitirilmesi hedeflenen Türkiye'de her yıl 334 bin konutun tamamlanması gerekiyor. Dönüşümün toplam maliyeti ise 880 milyar TL.

Kentsel dönüşümde terk raporu almak gerekli mi?

Cumhuriyet Gazetesi Ekonomi sayfası köşe yazarı olan Ceren Kumbasar bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu kentsel dönüşümde terk raporu almak gerekli mi sorusunu yanıtladı. İşte yazı...

Kentsel dönüşüm 22 Ekim'de Balıkesir'de tartışılacak!

Kentsel dönüşümün, kamuoyunda tam olarak anlaşılmasını sağlamak amacıyla planlanan "Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi" 22 Ekim'de Balıkesir' de yapılacak.

Samsun Canik, kentsel dönüşümde örnek ilçe oldu!

Samsun Canik Belediyesi, ilçeyi son 5 yılda hayata geçirdiği projelerle geliştirdi. 15 yılda sosyal kültürel ve ekonomik dönüşümün sağlandığı ilçe kentsel dönüşümde örnek ilçe oldu.

Manisa Yunusemre'de kentsel dönüşümde son aşamaya gelindi!

Manisa Yunusemre Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Mehmet Çerçi önderliğinde gerçekleşti. Toplantıda birçok müjde veren Çerçi, kentsel dönüşümde sona yaklaşıldığını kaydetti.

Kentsel dönüşümde müteahhit seçerken nelere dikkat edilmeli?

Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Son, arsa sahiplerine karar aşamasında dikkat edilmesi gereken kriterlerle ilgili önemli tavsiyelerde bulundu. Peki kentsel dönüşümde müteahhit seçerken nelere dikkat edilmeli?

Manisa Yunusemre'deki kentsel dönüşümde son durum!

Manisa Yunusemre Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, bölgede gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarının son detaylarını anlattı.

Kayseri Hacılar'daki kentsel dönüşümde son durum!

Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici, "Hacılar İlçemiz ve bizim, olmazsa olmazımız olan kentsel dönüşümde fizibilite çalışmalarını gerçekleştirdik.Projemiz, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı, resmi gazetede yayınlanmasını bekliyoruz." dedi.

Fikirtepe kentsel dönüşümde son durum!

Beş yıl önce kentsel dönüşüm kapsamına alınan Fikirtepe'de çalışmalar hızlandı. 35 bin konut ve 2 bin 500 ticari alanın inşa edileceği bölgede 18 milyar dolarlık değer oluşacak. İşte bölgedeki son durum ve satıştaki projeler.

Bingöl İnönü kentsel dönüşümde son gün 30 Kasım!

Belediye, İnönü Mahallesi Kentsel Dönüşümde 30 Kasım’a kadar hak sahiplerinin banka satış sözleşmesi imzalamaları gerektiğini belirtti.

Uşak kentsel dönüşümde son durum ne?

Uşak Kentsel Dönüşümde Çaylı Taahhüt Uşak Belediyesi'nin TOKİ Başkanlığı ile birlikte yürüttüğü Kentsel Dönüşüm Projesi'nde her gün bir aşama daha geçiliyor.

Beyoğlu kentsel dönüşümde son durum!

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu’ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarında son durumu anlattı. Demircan: "Tarlabaşı şu an inşaat aşamasında ve ilk ürünü gelecek sene alacağız." dedi.

Tarlabaşı kentsel dönüşümde son durum ne?

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi’nin tüm hızıyla sürdüğünü açıkladı. Demircan, “Son Danıştay kararı, ‘yeniden gözden geçirme’ anlamı taşıyor’’ dedi.

Gölcük kentsel dönüşümde son imzalar atılıyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gölcük'te önümüzdeki dönem kentsel dönüşümün başlayacağını, kentsel dönüşüm çalışmasıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı ile bu ay Gölcük'te son imzaları atacaklarını açıkladı.

Fikirtepe kentsel dönüşümde son durum raporu!

Fikirtepe Haber Fi-KENTDER' in yaptığı saha çalışması ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan bilgiler ortalamasında Fikirtepe'de son durum raporunu yayınladı. İşte Fikirtepe kentsel dönüşümde son durum raporu...

Kentsel dönüşümde imar hakkı transferi olacak mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm sürecinde hayata geçirmek üzere imar hakkı transferi üzerinde çalışıyor. Peki son gelişmelere göre kentsel dönüşümde imar hakkı transferi olacak mı?

kentsel dönüşümde son durum

kentsel dönüşümde son durum kentsel dönüşümde son durum

Kentsel dönüşüm yoğun alanlarda esnafın sıkıntısı kiralar üzerinde toplanıyor. Kentsel dönüşüme giren eski binaların yıkılması nedeniyle kiralayacak dükkan bulamayan esnaf, yeni binalar yapıldıkça bölgenin değeri artınca da kiraların aşırı yükselmesinden şikayetçi.


Kazandıkları paranın ‘neredeyse tamamını’ kira, spotaj ve SGK giderlerine verdiklerine dikkat çeken esnaf, bölgesel normlar belirlenerek, esnafın boyutunun da dikkate alınarak artış yapılmasını istiyor. Mahallede esnafın ve vatandaşın darbe girişimi etkisinden kurtulduğuna dikkat çeken Elektrikçi ÖMER KORKMAZ, son zamanlardaki en büyük problemlerinin kira artışları olduğunu söyledi. Yeni yapıların devreye girmesiyle yeni iş merkezleri oluştuğunu belirten Korkmaz, “Onlara bakınca esnafın kirasını da yükseltiyorlar. Ev kirası da yükseliyor. Kazandığımızı buraya veriyoruz. Devletimiz bizim için bir şey yapmak isterse, esnaflar için bunun bir çaresini bulursa minnettar oluruz” dedi.


‘Fazla  fazla artıyor’


Esnaf, giderler arasında en...