kira artış davasını kimler açar

kira artış davasını kimler açar

Kiracılık Hukuku gereğince kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabiliyor. Peki, kira artış davasını kim açar? Kiracı mı? Mal sahibi mi? İşte yanıtı..

Ankara'da esnaflar kira artışlarının dondurulmasını istiyor!

Ankara'da faaliyet gösteren ve koronavirüs nedeniyle zor zamanlar geçiren esnaflar kira artışlarının dondurulması yönünde talepte bulundu. 

Kasım 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Ev ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri Kasım ayı kira artış oranlarını araştırmaya devam ediyor. Peki milyonların merakla beklediği Kasım 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Ekim 2020 kira artış oranları yarın açıklanıyor!

Ev ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri Ekim ayı kira artış oranlarını merak ediyor. Milyonların merakla beklediği rakamlar, yarın açıklanıyor...

Ekim ayı kira artış oranları belli oldu mu?

Ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren Ekim ayı kira artış oranlarının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, hafta başında açıklanması bekleniyor.

Ekim 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Ev ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri Ekim ayı kira artış oranlarını araştırıyor. Peki Ekim 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Eylül 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Ev ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri Eylül ayı kira artış oranlarını merak ediyor. Peki Eylül 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Ağustos 2020 kira artış oranları yarın açıklanacak!

Konut ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri Ağustos ayı kira artış oranlarını merak ediyor. Ağustos ayı kira artış oranları yarın açıklanacak.

Ağustos 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Ev ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri Ağustos ayı kira artış oranlarını araştırıyor. Peki Ağustos 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Temmuz 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Ev ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri Temmuz 2020 kira artış oranlarını araştırıyor. Peki Temmuz 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Haziran 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Ev ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri Haziran 2020 kira artış oranlarını merak ediyor. Peki Haziran 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Mayıs 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Ev ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri Mayıs 2020 kira artış oranlarını araştırıyor. Peki Mayıs 2020 kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

2020 Mayıs ayı kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Ev ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiralayan gayrimenkul sahipleri Mayıs 2020 kira artış oranlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor.  Peki 2020 Mayıs ayı kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

2020 Nisan ayı kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Ev ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri kira artış oranlarını merak ediyor. Peki 2020 Nisan ayı kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

kira artış davasını kimler açar Haberi

kira artış davasını kimler açar

Kira artış davasını kim açar?

Ev ve işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında kira bedelinin belirlenmesi ve yapılacak artış için dava açılabiliyor. Kira artış davası Sulh Hukuk Mahkemesinde açılıyor.


Kiracılık Hukuku gereğince kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabiliyor. Peki, kira artış davasını kim açar? Kiracı mı? Mal sahibi mi?


Kira artış davasını genellikle mal sahipleri açıyor. İstemeleri halinde kiracılar da bu davayı açabiliyor.


Bu dava, yeni dönemin başlangıcından en geç otuz gün önceki bir tarihte açıldığı ya da kiraya veren tarafından bu süre içinde kira bedelinin artırılacağına ilişkin olarak kiracıya yazılı bildirimde bulunulmuş olması koşuluyla, izleyen yeni kira dönemi sonuna kadar açıldığı takdirde, mahkemece belirlenecek kira bedeli, bu yeni kira döneminin başlangıcından itibaren kiracıyı bağlar.


Dilekçe örneği:


..........… HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNEDAVACI        ...