kira artışı TÜFE

kira artışı TÜFE

2019 yılının ilk aylarında konut kiralarının TÜFE’ye göre belirlenmesine karar verildi. TÜİK’in verilerine göre mayıs itibarıyla kira kontratını yenileyecek birçok vatandaş, en fazla yüzde 19.39 zamlı kira ödeyecek.

Zekeriya Mutlu: Kira artışları TÜFE'ye göre yapılacak!

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, kamu ve özel mülklerin kiralarındaki artışların artık tüketici enflasyonunun 12 aylık ortalamasına göre yapılacağını söyledi.

TÜFE'ye göre kira artışı kanun teklifi metni!

Bazı Kanun ve Kanun Hükümünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin yasalaşması ile kira artışı 2019'da TÜFE'ye göre hesaplanacak...

Kira artışında TEFE mi TÜFE mi?

Kira artışı hesaplama formülü Yeni Ekonomi Paketi gereğince değişiyor. Peki, kira artışında TEFE mi TÜFE mi uygulanacak?

Gayrimenkulde yapılan 7 yeni düzenleme!

Hükümet gayrimenkul sektörünün desteklenmesi ve dolar sorununun çözülmesi adına birçok yeni düzenlemeye imza attı. İşte gayrimenkulde yapılan 7 yeni düzenleme..

Kira artış oranları TÜFE'ye bağlanacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) gereğince, kira artış oranları TÜFE'ye bağlanacak..

Kira artışı TÜFE'ye göre hesaplanacak!

Yeni Ekonomi Paketi'ne göre, kira artış oranına dair üst sınır üretici fiyat endeksi (ÜFE) iken, tüketici fiyat endeksine (TÜFE) göre olarak belirlencek..

Temmuz ayında en yüksek kira artışı ne kadar olacak?

Enflasyon rakamlarının belli olması ile Temmuz ayında kiralarda yapılabilecek en üst sınır belirlendi. Temmuzda en yüksek kira artışı ne kadar olabilecek?

Reysaş GYO TEFE-TÜFE'ye göre kira artışı yapacak!

Reysaş GYO'nun depo kiralama bildirimine göre, kira ödemeleri aylık olup, kira bedelinde 1 yıllık periyotlarda (TEFE+TÜFE)/2 oranı dikkate alınarak artış uygulanacak.

İş yeri kira artışı 2020!

İş yerlerinde enflasyona göre kira artışı uygulamasına 1 Temmuz 2020’de geçilecek. Bu tarih itibariyle işyerleri kiraları için yenilecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE oranı değerlendirilecek.

Kira artışı ihtarname örneği 2020!

Taşınmaz mal kiralamalarında sözleşme süresinin uzaması durumunda yeni kira dönemi için belli oranlarda zam yapılıyor. Yapılacak bu zam ile kiracıya ihtarname gönderiliyor. İşte kira artışı ihtarnamesi örneği 2020...

Edirne'de tarihi çarşılarda yapılan kira artışı mecliste!

Edirne'de Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan tarihi çarşılarda yapılan kira artışı meclis gündemine taşındı. CHP'li Gaytıncıoğlu, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Kontrat yenileyecekler ne kadar kira ödeyecek?

İş yerlerinde enflasyona göre kira artışı uygulamasına 1 Temmuz 2020’de geçilecek. Bu tarih sonrasında işyerleri kiraları için yenilecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE oranı baz alınacak.

2019 Ekim ayı kira artışı ne kadar oldu?

Dün açıklanan enflasyon rakamlarına bağlı olarak Ekim ayında yapılabilecek azami kira artışı belirlendi. Ekim ayında sözleşme yenileyecek kiracılar en fazla zam oranı yüzde 18,27 olabilecek.

Temmuz 2019 kira artışı ne kadar?

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile 2019 Temmuz ayı en fazla kira artış oranı belli oldu. Temmuzda kira artışı en fazla yüzde 19.88 oranında olabilecek...

Ayvalık Belediyesi´ne ait iş yerlerinde kira artışı yok!

Balıkesir Ayvalık Belediye Meclisi´nin 2019 Şubat ayı toplantısı düzenlendi. Ayvalık Belediyesi´ne ait iş yerlerini kullanan kiracılara bu yıl kira artışı yapılmaması talebi oy birliğiyle kabul edildi.

2019 Şubat kira artışı ne kadar oldu?

Kiracıların merakla beklediği Şubat ayı kira artış oranları bugün açıklandı. Peki, 2019 Şubat kira artışı ne kadar oldu? 2019 Şubat ayı kira artışı nasıl hesaplanacak? İşte, merak edilenler... 

2019 Şubat kira artışı hesaplama!

Kira artışlarında ÜFE yerine TÜFE’nin uygulanmaya başlaması ile Şubat ayında kira sözleşmesi yenileyecek vatandaşlar için en yüksek zam oranı yüzde 17,16 olacak...

Kiraların TÜFE'ye göre artması kiracıya ne kazandıracak?

Kira artışı artık eski yasada olduğu gibi TÜİK-ÜFE artış oranına göre değil TÜİK-TÜFE artış oranına göre belirlenecek. Peki bu değişiklik kiracılara ne yarar sağladı?

TÜFE ile kira artışı hesaplaması nasıl yapılır?

Gayrimenkul kira sözleşmelerinde taraflar arasında gerçekleştirilen kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Peki, TÜFE ile kira artışı hesaplaması nasıl yapılır?

kira artışı TÜFE

kira artışı TÜFE kira artışı TÜFE

Kira artışlarında yılbaşında yapılan düzenleme ile, zam oranları Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yerine 12 aylık tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ortalamasına göre belirlenecek.

Milliyet Gazetesi'nden Mithat Yurdaku'un haberine göre; TÜİK’in açıkladığı son verilere göre, TÜFE’de 12 aylık ortalamaya göre yüzde 19.39 arttı. Bu oran, mayıs ayında ev sahiplerinin yıllık kira artışında dikkate alacağı azami oran olacak.

Kira artışlarında ÜFE yerine TÜFE’nin dikkate alınmasıyla, ev kiralarında yapılabilecek azami zam oranı da düşüyor.

Daha önce kira artışlarında dikkate alınan Yİ-ÜFE, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30.12 oranında yükselirken, TÜFE’deki artış ise yüzde 19.39'a arttı. Kirasını artıracak olanların, aradaki 10 puandan fazla farka dikkat edip, kira sözleşmelerine TÜFE oranını baz alarak yapmalı.

Tavan ne olur?

Belirlenen 19.39’luk oran, kira artışlarında tavan niteliğinde. Evsahipleri, kiracılarıyla...