01 / 07 / 2022

kira fiyatları

kira fiyatları

Yüksek enflasyon raflara zam olarak geri dönerken, TÜFE rakamları ise kiraların uçmasına neden olacak.

Öğrenciler dikkat! İşte il il kira fiyatları!

Üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren kira fiyatlarında son durum ne oldu? İşte il il kira fiyatları...

Türkiye, kira oranı en yüksek olan ülke!

Dünya Gazetesi köşe yazarı olan Ömer Faruk Çolak, bugünkü yazısında ekonomideki değerlendirdi. Çolak, balondaki şişmenin en büyük payının emlak sektörü olduğunu açıkladı.

İstanbul Boğazı'nda 14 yalı kiralık!

İstanbul boğazında bulunan 14 yalı yeni kiracılarını bekliyor. Milyon dolarlık yalıların kira fiyatları dudak uçuklatıyor. Aylık ödemeler 311 bin liraya kadar çıkıyor.

Konut fiyatlarında balon var mı?

Habertürk Gazetesi köşe yazarı olan Abdurrahman Yıldırım bugünkü yazısında OECD verilerini değerlendirdi. Yıldırım, Türkiye konut fiyat artışlarının kira artışlarının üç katına çıktığı belirtti.

Kira fiyatlarına öğrenci zammı!

Artan konut projelerinin etkisiyle bazı bölgelerdeki konut kiralarında yüzde 10'a varan düşüşler yaşansa da kampüse yakın bölgelerde kiralar yüzde 10 ilave artış gösterdi. İstanbul’da bu oran yüzde 12.5’u bulurken, Beşiktaş’ta 1+1 dairede kira bedeli 1.600 ile 3.000 lira arasında.

İstanbul kentsel dönüşümle değişiyor!

İstanbul kentsel dönüşümle beraber değişirken, aşırı lüks ile eski mahalle ya da gecekondu gerçeği bir arada poz veriyor. Kiralık 6 bin liralık konut ile 600 liralık daireyi çoğu zaman bir cadde ayırıyor. Sektör temsilcilerine göre, bu geçici durumun yaşanması doğal.

İstanbul'un merkezi bölgelerinde konut ve kira fiyatları düştü!

İstanbul’da merkezi yerlerde yaşanan olumsuz gelişmeler, Taksim, Levent, Mecidiyeköy gibi popüler bölgelerdeki konut ve kira fiyatlarını olumsuz etkiledi. Kiralar dolardan TL’ye döndü.

Vatandaşlar kira fiyatlarını yüksek buluyor!

Suriye, Irak gibi ülkelerden gelen vatandaşların artması nedeniyle kira fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. 15 yıldır emlak işiyle uğraşan Alim Bülbül, kiracıların kiraları yüksek bulduğunu belirtti.

Mersin’de kiralık konutlardaki fiyat artışı yüzde 54'e ulaştı!

Yapılan bir araştırmaya göre, geçtiğimiz bir yılda bazı illerde kiralık konutların fiyat artışı satılıkları geride bıraktı. Mersin’de kiralık konutlarda yıllık fiyat artışı yüzde 54’ü buldu.

Kira fiyatları en çok Uşak'ta yükseldi!

Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde, bir önceki aya göre yüzde 1,33, geçen yılın haziran ayına göre yüzde 16,64 artış gerçekleşti.

1984 yılında İstanbul'da kira fiyatlarını Arap turistler yükseltmiş!

1984 yılında İstanbul'da kira fiyatlarını Arap turistler yükseltmiş. Türkiye'de yabancı uyruklu kişilerin gayrimenkul satın almalarını sağlayan yasa çıkarılmış olsa da Arap turistler, satın alma yerine kiralamayı tercih etmişler.

18 senelik kira bedeli 1 daire fiyatına denk!

Garanti Mortgage'in katkıları ile Reıdın tarafindan 7 ilde yapılan araştırmaya göre Ocak ayı itibari ile ikinci el konutlar ele alındığında Türkiye'de bir dairenin fiyatı 17,8 sene (214 ay) ödenen kiraya denk olduğu belirlendi.

1983 yılında İstanbul'da kiralar 100 bin liradan başlıyormuş!

1983 yılında İstanbul'un gözde semtlerinde kiralar 100 bin liradan başlıyormuş, yalı daireleri için ise ev sahipleri 750 bin lira istiyormuş. Merkezden uzak mahallelerindeki gecekonduların kiraları da 20 bin liradan başlıyormuş.

Faik Yılmaz: Bugün 2 milyon esnaftan yarısı kiracı!

MAL sahipleri isterse 10 yılı dolduran kiracılarını 1 Temmuz tarihinden itibaren bulundukları yerlerden çıkartılabilecek. Bu da işleri dibe vurmuş masrafını çıkaramayan esnafı düşündürmeye başlattı. 2 milyon esnaftan yarısı kiracı...

Kira fiyatları artacak mı? İFM Kanun Teklifi konut sektörünü nasıl etkiler? 

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, İstanbul Finans Merkezi ile fiziki alanın kısıtlandığına dikkat çekerek, kira fiyatlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ev sahipleri yeni çözümler peşinde! Kira fiyatlarına zam mı geldi?

Kira fiyatlarına zam yapılıp yapılmadığı kiracılar tarafından araştırılıyor. Bilindiği gibi konutta kira artışına sınırlama getirildi. Ancak ev sahipleri bu duruma bir çözüm geliştirdi. İşte o çözüm!

Konut satış ve kira fiyatlarına ilişkin düzenleme talebi Meclis gündeminde!

Konut satış ve kira fiyatlarındaki artışa yönelik düzenleme yapılması talebine ilişkin soru önergesi verildi. İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Kira fiyatlarında yeni düzenleme için düğmeye basıldı! Üç bakanlık bir araya geldi!

Kira fiyatlarında meydana gelen büyük artışın ardından hükümet devreye giriyor. Özellikle son aylarda yükselişe geçen geçen kira fiyatları nedeniyle vatandaşlar sıkıntılar yaşarken, 3 bakanlık bir araya geldi.

Nisan'da yüzde 147 arttı! Satılık ve kiralık ev fiyatları rekora doymuyor!

Endeksa tarafından açıklanan rakamlara göre, Türkiye'de Nisan ayı itibarıyla ev satış fiyatlarında senelik değer yükselişi yüzde 147, kira fiyatlarında ise yüzde 120 seviyesinde oldu. 

Kirada oturanlara zam haberi! Mayıs ayı kira artış oranları belli oldu

Türkiye'de yaşanan konut sıkıntısı nedeniyle yükselen kiralar enflasyondaki artışla birlikte iyice yükselmeye başladı. TÜİK'in açıkladığı nisan enflasyon rakamlarından sonra kira fiyatlarındaki artış oranı da belli oldu.

Kiralar yüzde 133,2 arttı! Türkiye'de ortalama kira bedeli ne kadar? İşte il il kira fiyatları!

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa Türkiye'deki ortalama kira bedelini açıkladı. Peki Türkiye'de ortalama kiralar ne kadar? İşte kira bedelleri en yüksek iller...

İstanbul'da yıllık artış yüzde 112,3 oldu! Konutta fahiş kira krizi...

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından 2022 Şubat'la ilgili duyurulan Kiralık Konut Piyasası Görünümü raporunda, ev kira fiyatlarındaki yükselişin devam ettiği belirlendi. 

İngiltere'de kira fiyatları artacak!

İngiltere'de konut fiyatları yükselişini sürdürürken kira fiyatlarında da artış bekleniyor.

Türkiye’de kira fiyatlarındaki artış devam ediyor!

Türkiye’de kira fiyatlarındaki artış devam ediyor. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ve Sahibindencom işbirliğiyle hazırladığı “sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü” raporunda kiralık konut piyasasındaki değişimleri incelendi. İşte detaylar...

Kiracı ve mülk sahiplerinin fahiş kira anlaşmazlığı: Sular durulmuyor!

Gayrimenkul sahipleri tarafından kira fiyatlarına 12 aylık TÜFE ortalamasından daha fazla zam yapıldığı belirtiliyor. Peki kiracılar bu durumda ne yapabilir? İşte ayrıntılar...

İstanbul'da kira fiyatları dudak uçuklattı! En pahalı ofis kirası nerede?

PROPIN tarafından hazırlanan ve 2021'in Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan 'İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2021 Dördüncü Çeyrek Raporu' yayınlandı. Raporda, İstanbul'da en yüksek kira istenilen yer belli oldu. İşte İstanbul'daki ofis piyasası ve kira fiyatları...

İzmir'de satılık ve kiralık ev fiyatları tavan yaptı!

İzmir depremi sonrası yükselen kira fiyatları İzmir gündeminini mesgul etmeye devam ediyor. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu yaşanan kira artışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

kira fiyatları Haberi

kira fiyatları

Kiraların artış oranlarının hesaplanması TÜFE ortalamasına göre belirleniyor. Eski kiracılar, bugüne kadar kira bedellerdeki fahiş artışlardan daha az etkilenmişti.

BETAM’ın aktardığı bilgilere göre, yeni kiracılar için kira artış oranı Mart’ta yıllık yüzde 123,5’i bulurken, Türkiye İstatistik Kurumu’nun TÜFE ortalamasına göre kira artış oranı Mart’ta yüzde 29,88’de kalmıştı.

Enflasyon önümüzdeki günlerde düşse de artsa da eski kiracıların da yüksek kira bedelleriyle karşı karşıya kalması öngörülüyor.

Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde mahkemelik olan kiracı ile ev sahiplerinin sayısı artacak.

KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE 60 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2022 Mart’ta yıllık yüzde 61,14 olmuş; ancak kira artış oranı 12 aylık TÜFE ortalamasına göre belirlendiği için, nisan ayında kiralara yapılacak zam oranı yüzde 29,88’de kalmıştı.

TÜFE’nin nisan ayında yeni bir rekor kırarak...