04 / 12 / 2023

kira gelir vergisi hesaplama

kira gelir vergisi hesaplama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31 Mart’a kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin ödeme süresini uzattı. Peki kira gelir vergisi nasıl hesaplanır, yöntemi nedir? İşte merak edilen detaylar...

Ayda 367 TL'den fazla kira alanlar dikkat!

2018'de aylık 367 lira üstünde kira geliri elde ettiyseniz kira beyannamesi vermek zorundasınız. Kira gelirlerine ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerinin 25 Mart akşamına kadar verilmesi gerekiyor...

Bu yıl kimler kira gelir vergisi ödeyecek?

Geçtiğimiz sene ev veya işyerini ya da her iki gayrimenkulünü kiraya vererek gelir elde eden vatandaşların kira gelir vergisi ödemeleri gerekiyor. İşte, kira gelir vergisi ile ilgili tüm merak edilenler...

Kira gelir vergisi hesaplama formülü 2018!

2017 kira gelir vergisi ödemeleri 1 Mart'ta başlıyor. Peki kimler ne kadar kira gelir vergisi ödeyecek? İşte kira gelir vergisi hesaplama formülü 2018..

2017'de kim, ne kadar kira gelir vergisi ödeyecek?

Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Metin Taş bugünkü köşesinde " kira geliri vergisi nasıl hesaplanacak" konusunu ele aldı.. İşte o yazı..

2016'da kira gelir vergisi ne kadar ödeyeceğim?

Taşınmaz malını 2015 yılı içerisinde kiraya vererek istisna sınırından yüksek gelir elde eden kimseler, 2016 yılında vergi mükellefi oluyor. Peki, siz de "2016'da kira gelir vergisi ne kadar ödeyeceğim?" diyorsanız işte yanıtı..

Kira gelir vergisi nasıl hesaplanır 2016?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak vergiye tabi tutuluyor. Peki, kira gelir vergisi nasıl hesaplanır 2016?

2015 yılı kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, ev veya işyerini kiraya veren kimseler kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Peki, 2015 yılı kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Kira gelir vergisinin hesaplanması nasıl yapılır?

Kira gelir vergisi, taşınmazını bir sene içerisinde kiraya vererek istisna sınırından yüksek gelir elde eden mal sahipleri tarafından ödeniyor. Peki, kira gelir vergisinin hesaplanması nasıl yapılır?

Kira gelir vergisi nasıl düşürülür?

Evi veya dükkanı kirada olanların beyanname vermesi için tanınan süre bu ay sonunda doluyor. Kira gelirinize karşı birçok indirim avantajından yararlanarak ödeyeceğiniz vergiyi azaltabilir, hatta sıfıra bile indirebilirsiniz.

Kira geliri vergisi hesabı nasıl yapılır?

Kira geliri vergisi, elde edilen gelirin istisna bedelinden yüksek olması halinde ödeniyor. Mükellefler, vergilerinden götürü veya gerçek gider yöntemlerinden birini seçerek vergide indirim yapabiliyor. Peki, kira geliri vergisi hesabı nasıl yapılır?

Kira gelir vergisi hesaplama örnekleri 2015!

Kira geliri elde eden mal sahipleri, elde ettiği gelirlerin istisna sınırını aşması halinde vergi mükellefi oluyor. Peki, kira gelir vergisi nasıl hesaplanır? İşte kira gelir vergisi hesaplama örnekleri 2015..

Kira gelirinin vergisi nasıl hesaplanır?

Kira gelirinin vergisi götürü ve gerçek gider yöntemiyle hesaplanabiliyor. Götürü usulünde istisna tutarı giderden düşülürken gerçek gider yönteminde bu mümkün değil. Gerçek giderde vergi dilimlerine göre hesap yapılıyor.

Kirada evi olanlar dikkat! Kira vergisi için son 15 gün!

Kirada evi olanlar dikkat! Taşınmaz malını kiraya veren mal sahiplerinin vergilendirme dönemi 1 Mart itibarıyla başladı. Kira vergisi ödemeleri için son 15 gün bulunuyor...

Kira gelir vergisi hesaplama rehberi 2015!

Kira gelir vergisi için öncelikle beyanname veriliyor. Beyanname verme şekli, süresi ve vergi indirimleri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan rehberde açıklanıyor. İşte kira gelir vergisi hesaplama rehberi 2015..

Kira gelir vergisi ödemesi nereden yapılır?

Kira gelir vergisi, bir önceki sene içerisinde elde edilen kira gelirleri için ödeniyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Peki, kira gelir vergisi ödemesi nereden yapılır?

İşyeri kira gelir vergisi 2. taksiti!

Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler için kira gelir vergisi ödeniyor. Peki, iki taksitte ödenebilen işyeri kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman?

Mesken kira gelir vergisi 2. taksiti!

2014 yılında evini kiraya vererek istisna bedelinden yüksek kira geliri elde eden kimseler 2015 yılında vergi mükellefi oluyor. Mart ayında ilk taksiti ödenen mesken kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman?

Kira gelir vergisi ikinci taksiti ne zaman?

Kira gelir vergisi 2014 yılı içerisinde ev veya işyerini kiraya veren kimseler ödüyor. Verginin ilk taksiti Mart ayında ödendi. Peki, 2015 yılı için kira gelir vergisi ikinci taksiti ne zaman?

Kira gelir vergisi 2. taksit ödeme tarihi 2015!

Kira gelir vergisi mesken ve işyerini kiraya veren kimselerin elde ettiği gelirler için ödeniyor. Vergi bir önceki yıl içerisindeki kazanç için ödeniyor. Peki, kira gelir vergisi 2. taksit ödeme tarihi 2015 ne zaman?

Kira gelir vergisi son ödeme günü bugün!

Kira gelir vergisinin 1. taksit ödemeleri 31 Mart'ta sona erecekti. Ancak bu tarihte ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle ödeme için son gün 2 Nisan'a ertelenmişti. Buna göre, kira gelir vergisi son ödeme günü bugün..

Kira gelir vergisi ödeme süresi uzatıldı!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 31 Mart 2015 tarihinde ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisi ile kira gelir vergisi ödeme süresinin uzatıldığı açıklandı. Peki, kira gelir vergisi ödeme süresi ne zamana kadar uzatıldı?

Kira gelir vergisi internetten ödeme 2015!

Gelir İdaresi Başkanlığının kira gelir vergisi sistemine girilerek, vergi internetten ödenebiliyor. Peki, kira gelir vergisi internetten nasıl ödenir? İşte kira gelir vergisi internetten ödeme 2015 adımları..

Kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman ödenir?

2014 yılında sahip oldukları mal ve hakları kiraya verenler, 2015 yılında Gelir Vergisi Mükellefi oluyor. 1. taksit dönemi 31 Mart'ta bitiyor. Peki, kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman ödenir?

Kira gelir vergisi ödemeleri için bugün son gün!

Kira gelir vergisi senede 2 taksitte ödenebiliyor. Vergi taksitleri Mart ve Temmuz aylarında ödeniyor. Buna göre, kira gelir vergisi ödemeleri için bugün son gün...

Kira gelir vergisi geç ödeme cezası!

Kira gelir vergisinde beyanname, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine 31 Mart'a kadar veriliyor. Peki, beyanname ile ödeme zamanında yapılmazsa ne olur? Kira gelir vergisi geç ödeme cezası nedir?

Kira gelir vergisi pişmanlık dilekçesi örneği!

Beyannameler 31 Mart'a kadar vergi dairesinden veya internet üzerinden verilebiliyor. Bu sürede beyanname veremeyenler pişmanlık dilekçesi verebiliyor. İşte kira gelir vergisi pişmanlık dilekçesi örneği...

17 soruda kira gelir vergisi!

Taşınmaz kiralamalarından elde edilen gelirlerin vergilendirme sürecinde mükelleflerin kira gelir vergisi ile ilgili en çok merak ettiği hususlar, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 17 soruda toplanıyor. İşte 17 soruda kira gelir vergisi..

kira gelir vergisi hesaplama Haberi

kira gelir vergisi hesaplama

Kira geliri beyannamesi, konut ve iş yerlerinden belirli miktarlarda kira geliri elde edenler tarafından veriliyor. Kira vergisi beyannamelerinin son günü 31 Mart olarak belirlenmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde gelir vergisi beyannamelerinin süresini 30 Nisan'a kadar uzatıldığını açıkladı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde: 

"31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri 30 Nisan 2020 gün sonuna kadar uzatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Kira geliri beyannamesi nasıl verilir?

Kira beyannamesi verecek kişiler, ikametgahının bulunduğu bölgedeki vergi dairesine giderek ya da gib.gov.tr internet sitesine girerek beyan işlemini gerçekleştirebilir. 

İnternet sitesinde "Hazır Beyan" bölümüne girilerek kira geliri için gerekli işlemler kolayca yapılabiliyor. 

Ayrıca cep telefonlarına indirilebilen uygulama ile işlemler daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. 

İnternet...