29 / 05 / 2022

kiraya ne kadar zam yapılabilir

kiraya ne kadar zam yapılabilir

Dünya Gazetesi köşe yazarı Osman Arolat, bugünkü köşesinde konut kiralarındaki artışı kaleme aldı. İşte Osman Arolat'ın o yazısı...

Kira zamlarında son dakika! 'Üst sınır' önerisi gündemde! Fahiş ev kiralarında sona mı gelindi?  

Yabancıya yapılan konut satışlarının ve kiralamaların fiyatları yükselttiği gündemden  düşmüyor. Sektörden kira zamları için 'Üst sınır' önerisi geldi...

Ev sahiplerinin kira oyunları durmuyor!

Kiralık konut fiyatları yükseldikçe kimi ev sahiplerinin fırsatçılık arayışı dur durak bilmiyor. Yasal oranın üzerinde zam taleplerinin ardından, şimdi de geçmiş yılların yapılmayan zamları talep ediliyor.

Kira sözleşmesi 10 yıllık olan kiracı tahliye edilebilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde iş yeri kiracılarının zam ve tahliye gerekçelerini kaleme aldı.

Fahiş kira zamları mülk sahibi ve kiracıları davalık ediyor!

Fahiş kira fiyatları ev sahiplerini ve kiracılarını karşı karşıya getiriyor. Konut kiraları yükseldilçe mahkemelere taşınan ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıkları da arttı.

Kiraya ne kadar zam yapılır 2014?

Borçlar Kanunu madde 344 gereğince kiraya yapılacak zamlar ÜFE oranları doğrultusunda hesaplanıyor. Buna göre ev sahipleri istediği oranda kiracısına zam yapamıyor. Peki, kiraya ne kadar zam yapılır 2014?

Doğal gaz aboneliği nasıl yapılır? Doğal gaz aboneliği 2022 ücreti ne kadar?

Yeni konut alacak olanlar ya da kiraya çıkacak olan vatandaşların oturacakları konutta doğal gaz aboneliğini yaptırmaları gerekiyor. Peki, Doğal gaz aboneliği nasıl yapılır? Doğal gaz aboneliği 2022 ücreti ne kadar? İşte tüm detaylar..

Su aboneliği başvurusu nasıl yapılır? Su aboneliği ücreti 2022 ne kadar?

Yeni bir ev satın alanların, kiraya çıkacakların ya da iş yeri açacakların öncelikli olarak elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini açtırmaları gerekiyor. Peki, Su aboneliği başvurusu nasıl yapılır? Su aboneliği ücreti 2022 ne kadar? İşte tüm detaylar...

2022 Mayıs ayı kira artış oranları belli oldu! Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek?

Milyonlarca ev sahibi ve kiracı 2022 Mayıs ayı kira artış oranlarını merak ediyor ve araştırıyor. Peki bu ay kiraya ne kadar zam gelecek? İşte 2022 Mayıs ayı kira artış oranları...

TEFE TÜFE Nisan 2022 kira artış oranı detayları! Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek?

TEFE TÜFE Nisan 2022 kira artış oranı detayları bugün itibariyle resmen açıklandı. Peki bu ay kiraya ne kadar zam gelecek? İşte TEFE TÜFE Nisan 2022 kira artış oranı detayları...

Kiracılar dikkat! Bu ay kiraya en fazla ne kadar zam gelecek?

Milyonlarca kişi tarafından merak edilen enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Mart ayı kira artış oranları da açıklandı. Peki bu ay kiraya en fazla ne kadar zam gelecek?

Yeni ev sahibi kiraya ne kadar zam yapabilir?

Kiracıların oturduğu ev satıldığında yeni mal sahibinin kiraya ne kadar zam yapabileceği merak ediliyor. Peki, yeni ev sahibi kiraya ne kadar zam yapabilir?

Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek? İşte 3 maddede Şubat 2022 kira artış oranı!

Kira sözleşmeleri 2022 yılının Şubat ayı içerisinde yenilenecek olan kiracılar Şubat 2022 kira artış oranlarını araştırıyor. Peki Şubat 2022 kira artış oranları ne oldu? Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek? İşte Şubat 2022 kira artış oranı 3 maddede tüm detaylarıyla...

Kiraya ne kadar zam yapılır 2022?

Konut ve işyeri kiralayan kiracıların sözleşmelerinin yenilenmesi halinde kira bedellerine belli oranlarda zam yapılıyor. Peki, kiraya ne kadar zam yapılır 2022?

Kira stopajı ne kadar 2021?

2020 yılı içerisinde iş yerini kiraya vererek istisnadan yüksek oranda gelir elde eden kimseler kira stopajı vergisi ödüyor. Peki kira stopajı ne kadar 2021? İşte kira stopajı hesaplama örneği...

İş yeri kira geliri istisnası ne kadar 2021?

2020 yılı içerisinde iş yerini kiraya vererek istisnadan yüksek oranda gelir elde eden kimseler, 2021 yılında gelir vergisi ödeyecek. Peki iş yeri kira geliri istisnası ne kadar 2021? İşte iş yeri kira geliri istisnası 2021...

Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek?

Ev sahipleri ve kiracıların merakla beklediği enflasyon oranları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı, böylece 2020 Kasım ayı kira artış oranları da belli oldu. Peki bu ay kiraya ne kadar zam gelecek?

Mayıs ayında kiraya ne kadar zam gelecek?

Konut sahipleri ve kiracıların en çok merak ettiği konular arasında yer alan enflasyon oranları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Peki Mayıs ayında kiraya ne kadar zam gelecek?

Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek?

Ev sahipleri ve kiracılar bu ay kiraya ne kadar zam geleceğini merak ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon oranlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı peki  bu ay kiraya ne kadar zam gelecek?

kiraya ne kadar zam yapılabilir Haberi

kiraya ne kadar zam yapılabilir

Dünya Gazetesi köşe yazarı Osman Arolat, bugünkü köşesinde konut kiralarındaki artışı kaleme aldı. Osman Arolat, yazısına "Kentlerdeki konut ve kira sorununa çok yönlü çözümler aranmalıdır. Kiralardaki büyük artış, siyaseti çözüm üretmeye zorunlu kılıyor" ifadelerini kullanarak başladı. 

Sabit gelirlilerin, memur/işçi ve emeklilerin kira sorununun gün geçtikçe arttığının altını çizen Osman Arolat, muhalefet partileri sorunun çözülmesi amacıyla kiracıları koruyan ve destekleyen önerilerle, Meclis'e düzenleme önerilerinde bulunuyor. 

Peki kira yükselişleri için hangi öneriler geliyor? İşte ayrıntılar ve Osman Arolat'ın o yazısı...

Fahiş fiyatların önüne geçilmesi için, Kira döneminde yeni zam talebinin engellenmesi ve kira yardımı gibi öneriler gündeme getiriliyor. 

"TÜİK verilerine göre ailelerin yüzde 57,5’i kendi evinde otururken, yüzde 26,8’i kirada oturuyor. İstanbul’da, bir yılda kiralar yüzde 112,3, Ankara’da 106,7, İzmir’de yüzde 74 artmış. Satılık...