konut kredisi düzenleme

konut kredisi düzenleme

Bireysel kredilere bağlı yapılan sigortalarda değişikliğe gidildi. Bankalar kredi verirken sigorta şirketi konusunda sınırlama getiremeyecek, kredi sözleşmesine şart koyamayacak. Tüketici istediği şirketten poliçe yaptıracak.

Bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik!

Bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı Yönetmelik kapsamında 31 Aralık 2013 tarihinde ise değişikliklere yer verildi. İşte yönetmelik esasları.

Konut kredisi kullanacaklara müjde!

Sanayi Bakanlığı, mortgage kredilerinde tüketicinin üzerindeki yükü azaltacak yeni bir düzenleme hazırladı.

0.64 faizli konut kredisi bitti mi?

Kamu bankalarının başlattığı avantajlı konut kredisi paketi kapsamında sıfır ve ikinci el konutlar için uygulanan faiz oranlarında yeni düzenleme yapıldı. Peki 0.64 faizli kredi başvuruları ne zaman bitiyor? İşte konut kredisine ilişkin detaylar...

Konut kredisi kullanımı son bir haftada 1.5 milyar lira arttı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre bankaların konut kredisi hacmi 13 Martla biten haftada 1.5 milyar lira artarak 209 milyar 855 milyon hacme ulaştı.

Konut kredisi hacmi Şubat sonunda 207 milyar TL oldu!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre konut kredisi hacmi kesintisiz yükselişini Şubat ayının son haftasında da sürdürerek 207 milyar 101 milyon liraya ulaştı...

Konut kredisi kullanımı azalmaya devam ediyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nın haftalık bülten verilerine göre konut kredisi kullanımı 2019’un 4. haftasında da azaldı. Söz konusu dönemde konut kredisi kullanımı bir önceki haftaya göre 540 milyon TL düştü...

Enerjiyi verimli kullanan konutlara yüksek konut kredisi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK),Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’te önemli değişiklikler yaptı. Yapılan değişikliğe göre enerjiyi verimli kullanan konutlara yüksek konut kredisi verilecek. 

Konut kredisi evin değerinin yüzde kaçına kadar veriliyor?

Bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararı gereğince konutun ekspertiz değerinin en fazla yüzde 80’ine kadar konut kredisi kullandırabilir.

Konut kredisi peşinatı değişmedi!

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalara konut kredisi peşinatında bir düzenleme yapılacağı bekleniyordu. Ancak Resmi Gazete'de yayımlanan karar gereğince konut kredisi peşinatı değişmedi..

Konut kredisi sözleşmesi şartları!

Yeni düzenleme ile konut kredisi sözleşmesinin geçerli olabilmesi için bazı şartlara uygun olarak hazırlanması gerekiyor. Sözleşmeden önce kredi kuruluşunun ön bilgilendirme formu vermesi zorunlu oluyor. İşte konut kredisi sözleşmesi şartları..

Yeni düzenleme ile konut kredisi sözleşmesi nasıl olacak?

Konut kredileri ile ilgili yapılan yeni düzenlemeler 28 Mayıs 2015'te Resmi Gazete'de yayımlandı; 28 Kasım 2015 tarihinde ise yürürlüğe girdi. Peki, yeni düzenleme ile konut kredisi sözleşmesi nasıl olacak?

Konut kredisi hacmi 139.3 milyon TL'ye ulaştı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan haftalık bültene göre, 7 Ağustos 2015 tarihi itibarıyla konut kredisi hacmi 139,3 milyon liraya ulaştı.

Konut kredisi evin tamamına çıkıyor mu?

Ev almak için konut kredisine müracaat eden kimselerin en çok merak ettiği husus "Konut kredisi evin tamamına çıkıyor mu?" sorusu oluyor. İşte ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı...

Konut kredisi en çok ne kadar kullanılır?

18.12.2010 tarih ve 27789 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı gereğince, evin tamamına kredi verilmiyor. Peki, konut kredisi en çok ne kadar kullanılır?

Evin tamamına konut kredisi veren bankalar!

18.12.2010 tarih ve 27789 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı gereğince, evin tamamına kredi verilmiyor. Peki, evin tamamına konut kredisi veren banka var mı?

konut kredisi düzenleme

konut kredisi düzenleme konut kredisi düzenleme

Bireysel kredilere bağlı yapılan sigortalarda değişikliğe gidildi. Bankalar kredi verirken sigorta şirketi konusunda sınırlama getiremeyecek, kredi sözleşmesine şart koyamayacak. Tüketici istediği şirketten poliçe yaptıracak.


Kredide sigorta zorunluluğu kalkıyor, tüketiciye sigorta şirketini seçme hakkı geliyor. Hazine Müsteşarlığı, bireysel kredilere bağlı yapılan sigortalara yönelik yönetmelik yayınlayarak, bankaların kredi ile birlikte düzenledikleri sigortalarda önemli değişiklikler yaptı. Mevcut uygulamada bankalar, tüm bireysel kredilerde başta hayat sigortasını şart koşarken, kredinin çeşidine göre de kasko, trafik, konut, deprem sigortalarını ya çalıştıkları ya da gruba bağlı kendi sigorta şirketlerinden yapıyorlar.


TEPKİSİNİ ARTIRDI

Bu uygulama yıllardır tüketici şikayetlerine konu olurken; son dönemde kimi bankaların poliçeyi yenileyip, primi tüketicinin borcuna yansıtmaları, kimi bankaların, ‘sigortayı ben yapacağım başka şirketin poliçesini kabul etmem’ yaklaşımı tüketicilerin tepkisini daha da artırdı.


BANKANIN İTİRAZ HAKKI YOK

Hazine, 13...