konut kredisinde kriz

konut kredisinde kriz

Akbank Bireysel Bankacılık Pazarlama BölümBaşkanı Cem Muratoğlu, konut kredilerindeki global krizin devam etmesi konut kredilerinde istenen hızlı ivmenin yakalanamayacağını ve genel pazardaki beklentileri yüzde 7-8 daralttıklarını kaydetti.

Konut kredisinde faiz oranları düşecek mi?

Konut kredisiyle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar konut kredisinde faiz oranların ne olacağını merak ediyor. Peki, konut kredisi faiz oranlarını ilerleyen günlerde neler bekliyor?

Yüksek faizli konut kredisinde yapılandırma olacak mı?

Konut kredisi yapılandırma işlemi, mevcut faiz oranlarına göre daha yüksek oranlardan kredi çeken vatandaşların en çok araştırdığı konu oldu. Peki konut kredisinde yapılandırma olacak mı? 

Konut kredisinde ara ödeme yapmak kazanç sağlar mı?

Konut kredilerinde erken kapama ya da ara ödeme istendiği zaman kalan vade 36 ayı geçmeyen durumlarda, kalan tutarın yüzde 1'i kadar erken ödeme komisyonu bulunuyor. Peki, konut kredisinde ara ödeme yapmak kazanç sağlar mı?

Düşük faizli konut kredisinde yapılandırma olacak mı?

Faiz indiriminden önce konut kredisi çekip ödemeye başlayan vatandaşlar konut kredisi yapılandırmayı talep ediyor. Peki, konut kredisinde yapılandırma olacak mı? İşte yapılandırmaya ilişkin detaylar...

0.64 faiz oranlı konut kredisinde yapılandırma olacak mı?

Kamu bankalarının konut kredisi faizlerini 0.64'e çekmesiyle birlikte, ödeme planları araştırılmaya başlandı. Faiz indiriminden önce kredi çekenler ise yapılandırma çıkıp çıkmayacağını merak ediyor. Peki 0.64 faizli konut kredisinde yapılandırma olacak mı? İşte detaylar...

Akbank konut kredisinde faizi yüzde 0,95'e indirdi!

Akbank konut kredisinde faizi yüzde 0,95'e indirdi. Akbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz konuyla ilgili olarak, "Ekonomimize doğrudan katkı sağlayan konut kredilerinde müşterilerimize en iyi koşulları sunmaktan mutluluk duyuyoruz"

Konut kredisinde 0,69 beklentisi!

Merkez Bankası'nın son faiz indirimi kararı sonrasında kamuoyunun beklentisi giderek artıyor. Konut kredisinde faizlerin yüzde 0,69'lara düşmesi bekleniyor.

Konut kredisinde doğru vadeyi seçen daha az ödüyor!

Konut kredisinde uzun vadeler toplam borcu daha da artırıyor. Vade seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekiyor. 200 bin liralık krediyi, 15 yıl değil de 10 yıllık çekerseniz 87 bin lira daha az ödersiniz. 

Konut kredisinde yapılandırma olacak mı?

Yüksek faiz oranları ile kredi çekenler bankalar tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası ile yapılandırma müjdesi beklemeye başladı. Peki konut kredisinde yapılandırma olacak mı? İşte tüm merak edilenler...

Konut kredisinde dikkat edilmesi gerekenler!

Yüksek faiz oranlarından ev almaya cesaret edemeyenler faiz indirimiyle birlikte ev sahibi olmanın hayalini tekrar kurmaya başladı. Kamu bankaları konut kredisinde faizleri yüzde 0,99'a indirdi. Peki konut kredisi almak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler neler? 

Konut kredisinde peşinat nasıl hesaplanır?

Konut kredisi peşinatı, gayrimenkul değerleme uzmanının daireye biçtiği değerin  en az  yüzde 20'si oluyor. Yani 200 bin TL değer biçilen bir ev için en fazla 160 bin TL konut kredisi kullanılabiliyor. Peki, Konut kredisinde peşinat nasıl hesaplanır?

Konut kredisinde yapılandırma ne zaman yapılmalı?

Ziraat Bankası’nın faiz indirimi sonrasında 200.000 TL konut kredisi kullanan tüketici 5 ay önceye kıyasla 132.600 TL daha az faiz ödeyecek. Peki güncel faizlerle konut kredisinde yeniden yapılandırma nasıl yapılır?

Yüzde 0,98 faizli konut kredisinde ödemeler nasıl oluyor?

Ziraat Bankası öncülüğünü başlattığı konut sektörüyle işbirliği kampanyası kapsamında VakıfBank ve HalkBank %0.98 faiz oranları ile konut kredisi kullandırıyor. Kamu Bankalarının yüzde 0.98 faizli konut kredisinde aylık ödemeler ve toplam geri ödeme miktarları ne oluyor?

konut kredisinde kriz Haberi

konut kredisinde kriz

 


Muratoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut kredilerindeki faiz
artışlarının, piyasadaki fiyat artışlarıyla endeksli olmakla beraber,
piyasa faizleriyle aynı sıklıkta olmaması gerektiğini, dolayısıyla biraz
bekleyerek önlerini gördükçe artırdıklarını veya indirdiklerini söyledi.


Türkiye'deki dinamikler açısından değerlendirildiğinde çok fazla sorun
olmamakla beraber, konut kredisi gibi uzun vadeli fonlamanın sadece
Türkiye'deki kaynaklarla değil dışardaki kaynaklarla da dengelendiğinden
dış kaynaklardaki maliyet artışlarının son derece önemli olduğuna dikkat
çeken Muratoğlu, oradaki belli artışın faizlere yansıdığını, ancak
bundan sonra artışın devam edip etmeyeceğini öngörmenin kolay olmadığını
ifade etti.


"1.40-1.45 MANTIKLI"Bugün Türkiye'nin maliyet dengelerine bakıldığında fiyatlamaların aylık
1.40-1.45 seviyelerinde bir bantta olmasının mantıklı olduğunu dile
getiren Muratoğlu, "Çünkü bu fiyatlarla satılan krediler bankalar
açısından dışardan alınabilecek maliyetlerle dengelenebiliyor" dedi.


Orta ve uzun vadede bakıldığında konut kredileriyle ilgili pozitif
senaryolarında bir değişiklik olmadığını, konut kredilerini bankacılık
sektöründe 2008 ve sonrasında büyümenin lokomotiflerinden biri olarak
gördüklerini vurgulayan...