konut satış rakamları 2020

konut satış rakamları 2020

Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, konut satış rakamlarını ikiye katlamak için sektörde aylık ve çeyrek dönemlerde olmak üzere “detaylı” veri paylaşımına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Gayrimenkul satışları 11 ayda 456 milyar lirayla rekor kırdı!

Tapuda beyan edilen en yüksek satış değerinde mega kent İstanbul, 142 milyar TL ile ilk sırada bulunurken, başkent Ankara 43 milyar lirayla ikinci, İzmir ise 32 milyar lirayla üçüncü sırada yer aldı.

3. çeyrek büyümesine gayrimenkul dopingi!

Türkiye’nin üçüncü çeyrek büyümesi yüzde 6.7 oldu. Bu büyüme bekleniyordu çünkü arsa, arazi ve konut satışlarında ve fiyatlarında rekor kırıldı.

Faiz oranları konut satışlarını nasıl etkiledi?

Koronavirüsün etkisiyle Haziran ayında düşen kredi faiz oranlarının, Ağustos'tan itibaren yavaş yavaş yükselmesi ile konut satışları düşüş eğilimine geçti.

Konut satışlarındaki 10 aylık veriler alım iştahının sürdüğünü gösteriyor!

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas yaptığı açıklamada 10 aylık veriler al iştahının devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

İlk 10 ayda 1 milyon 280 bin konut satıldı!

Konut satışları, Ocak-Ekim 2020 döneminde 1 milyon 280 bin 852 gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27,0 arttı.

2020 Ocak-Ağustos döneminde 1 milyon 24 bin 534 konut satıldı!

2020 yılı ocak-ağustos döneminde, 317 bin 832'si ilk kez, 706 bin 702'si ikinci el olmak üzere toplamda 1 milyon 24 bin 534 konut satışı gerçekleştirildi.

Konut satışları 9 ayda yüzde 34.2 arttı!

Konut kredi faizinde yaşanan artış nedeniyle eylül ayında satışlar bir önceki aya göre yüzde 19.75, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre de yüzde 6.9 düşerek 136 bin 744'e geriledi. Yılın 9 ayında ise ülke genelinde yüzde 34.2 artışla 1 milyon 161 bin 278 konut satışı gerçekleşti.

2020 Eylül'de 136 bin 744 konut satıldı!

Türkiye genelinde konut satışları 2020 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 azalarak 136 bin 744 oldu.

Konut satışında yıl sonu hedefi pandemiye rağmen 1,4 milyon adet!

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, ocak-ağustos döneminde 1 milyon 25 bin adet konut satıldığını belirterek, "Yıl sonunda ise başta pandemi olmak üzere tüm olumsuz gelişmelere rağmen 1,4 milyon adet konut satışı bekliyoruz." diye konuştu.

Konutta yeni rekor beklentisi!

2020'nin ilk 8 ayında 1 milyon 25 bin konut satıldı. Sektör temsilcileri yılın geri kalanında 500 bin daha konut satılabileceğini ve yeni bir rekor kırılarak satışların 1.5 milyona ulaşabileceğini söylüyor...

Konut satışları yüzde 42,6 arttı!

Pandemi sürecinin ardından gayrimenkul sektöründeki hareketlilik hız kesmiyor. Açıklanan TÜİK Ağustos konut satışları rakamlarına göre satışlar hızla artarken, 2020 yılı Ağustos ayında 170 bin 408 adet konut satıldı.

Konut satışları 1 milyonu geçti!

İlk sekiz ayda toplam konut satışı 1 milyon 24 bin 534 olarak açıklandı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artış yaşanıyor. Aynı dönemde tüm gayrimenkul türlerinde ise satış sayısı 1 milyon 727 bin 613'e ulaştı. 

Hakan Bucak: Konut sektörü satış hızını artırdı!

Ağustos 2020 konut satış istatistiklerini yorumlayan Mars Investment Kurucu Genel Müdürü Hakan Bucak, ''Pandemi nedeniyle aslında minimum 3 ay talep kaybı ve resmi işlem kaybı yaşayan konut sektörü satış hızını artırdı'' dedi.

Konut satışları 8 ayda bir milyonu aştı!

Türkiye genelinde ocak-ağustos döneminde gerçekleşen konut satışları başlatılan düşük kredili kampanya sayesinde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına rağmen 1 milyon 25 bin adede ulaştı.

İstanbul'da Kasım ayında 32 bin konut satıldı!

İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul'da yapılan konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre Kasım ayında  32 bin adet konut satışı gerçekleşti.

Konut satışları 2020'ye göre yüzde 59 arttı!

TÜİK rakamlarına göre, 2021 Kasım ayında 178.814 adet konut satışı gerçekleşti. Açıklanan rakamlara göre; bu rakam Kasım 2020'ye kıyasla yüzde 59 oranında arttı

Konut satışları rekor kırdı!

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas Kasım ayı konut satış rakamları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte Elmas'ın o açıklamaları...

Döviz kurlarındaki hareketlilik konut satışlarını nasıl etkiledi?

Merakla beklenen konut satış rakamları resmen açıklandı. Peki döviz kurlarındaki hareketlilik konut satışlarını nasıl etkiledi?

İstanbul'da Ekim ayında 26 bin konut satıldı!

İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul'da yapılan konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre geçtiğimiz ay 26 bin adet konut satışı gerçekleşti.

Vedat Arslan: Pandemi öncesi konut satış rakamlarına döndük!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından resmen açıklanan konut satış istatistiklerini masaya yatıran Aremas Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi öncesi satış rakamlarına dönüldüğünü dile getirdi. 

Konut satışları 1 milyon barajını aştı!

Resmi olarak açıklanan rakamlara göre, konut satışları Ekim'de bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 14,9 artış gösterdi. AKYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel konut satış rakamlarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

İstanbul'da Eylül 2021'de 28 bin konut satıldı!

Türkiye'de 2021'in ilk dokuz ayında 949 bin, Eylül'de 147 bin konut satıldı. İstanbul'da ise bu rakamlar Eylül'de 28 bin, 2021'in dokuz ayında ise 179 bin olarak kaydedildi. Peki İstanbul'da konut satışında hangi ilçe lider oldu?

Konut satışları Ağustos'ta rekor kırdı!

TÜİK rakamlarına göre, 2021’in ilk 8 ayında en yüksek konut satışının yapıldığı Ağustos’ta 141 bin 400 adet ev satıldı.

Hüseyin Dinçel: Yabancıya konut satışında rekor geliyor!

Akyapı Kurucu Ortaklarından Hüseyin Dinçel TÜİK konut satış rakamlarını değerlendirdi. İşte Dinçel'in o değerlendirmesi...

Temmuz ayında yabancıya 4 bin 495 konut satıldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre; Temmuz'da yabancıya 4 bin 495 adet konut satıldı.

Haziran ayında yabancıya 4 bin 748 konut satıldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre; Haziran'da yabancıya 4 bin 748 konut satıldı.

Haziran ayı konut satışları sektöre umut verdi!

TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı konut satış rakamları, sektöre umut oldu...

konut satış rakamları 2020 Haberi

konut satış rakamları 2020

Günümüzün dijitalleşen dünyasında, artık çok sayıda veriye online olarak ulaşılabilirken konut sektöründe varsayımlarla proje geliştirildiğine değinen Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, konut satış rakamlarını ikiye katlamak için sektörde aylık ve çeyrek dönemlerde olmak üzere “detaylı” veri paylaşımına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Hakan Bucak “TÜİK tarafından paylaşılan konut satış istatistiklerinde alt kırılımlar ve noter satış vaadi sözleşmeleri detaylı bir şekilde yer alırsa, proje geliştiriciler de hedef kitlelerini detaylı olarak ölçümleyebilme şansına sahip olurlar. Bu alt kırılımın içinde, noter satış vaadi sözleşmeli konutların il, semt ve fiyat düzeyinde bilgilerinin yer alması gerekiyor. Öte yandan big data’ya, yani büyük veriye baktığımızda; kaç daireden ve hangi daire tiplerinden ne kadar gelir-ciro elde edildiğini görebilmek sektörün paydaşları açısından son derece önemli. Bu bilgilere ulaşabilen proje...