26 / 06 / 2022

konut satış verileri

konut satış verileri

2020 yılı Ocak ayı konut satışı verilerini değerlendiren Konutder Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Ekonomimizdeki düzelme gayrimenkul sektörüne de yansıdı'' dedi.

Konutta ihtiyaç sahibi faizi umursamadı!

2018 yılı konut satışları hakkında değerlendirme yapan Nef Yönetim Kurulu Başkanı Timur, "Konutta ihtiyaç sahibi faizi umursamadı" diyerek, rakamların kendilerini şaşırttığını ifade etti. 

Yabancılar sadece konuta değil, içine de para harcıyor!

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, Kasım ayı yabancılara yapılan konut satışları verilerinin son derece sevindirici olduğunu söyleyerek, “Yabancı yatırımcı sadece konuta değil, içine de ciddi para harcıyor” diye konuştu.

2018’de konut sektörünü Anadolu sırtladı!

Türkiye’de ilk 11 ayda, geçen yıla kıyasla konut satışları yüzde 3 düşüş kaydetti. Büyük şehirlerdeki düşüş oranlarını Anadolu’daki yüzde 8-10’a yakın satış artışları dengeledi.

İpotekli konut satışları azaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 Ekim ayında Türkiye’de 146 bin 536 konut satışı gerçekleştirildi. 

Yabancıya konut satışı piyasayı hareketlendirdi!

Megopol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, Türkiye'den 250 bin dolarlık taşınmaz alan yabancılara Türk vatandaşlığı hakkı verilmesinin sektörü canlandırdığını anlattı. 

10 konuttan birini yabancılar satın aldı!

Türkiye’deki konutlara yabancı ilgisi devam ediyor. Geçen ay Türkiye’de satılan her 10 konuttan birini yabancı yatırımcılar satın aldı. 

Kur artışı yabancı konut yatırımcısına yaradı!

Döviz kurunda yaşanan artış yabancıya konut satışına olumlu yansıdı. Yabancı konut yatırımcıları Türkiye'de konut alımına yöneldi.

Konut kampanyaları satışları artırdı!

ERA Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Baygan, MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu ve Tüfekçioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Tüfekçioğlu konut satış verilerini değerlendirdi. Sektör temsilcileri, kampanyaların satışlara olumlu yansıdığını söyledi.

Konut satışlarında tasarruf modeli kullanılmalı!

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, yeni ekonomi modeliyle orta ve uzun vadede sorunların üstesinden daha güçlü gelineceğini dile getirdi. 

2017'de her 57 kişiden biri ev aldı!

Türkiye genelinde 2017 yılında gerçekleşen konuş satışları performansları değerlendirdi. Verilere göre, Tükiye'de her 57 kişiden biri ev alırken Bolu ve Yalova'da ise her 12 konuttan bir satıldı.

Konut satışlarına kampanya dopingi!

Haziran ayı boyunca devam eden kampanyanın etkisiyle konut satışlarında 9 ayın en yüksek artışı yaşandı. Konut satışlarında, İstanbul 20 bin 547 adetle ve yüzde 17.2 pay ile zirvede yer aldı. 

En çok konut satışı Mart ayında gerçekleşti!

Emlak piyasasının nabzını tuttuğu sahibindex verilerine göre, 2018’in ilk yarısında en çok konut satılan ay Mart olurken, kiralık dairelerde en yüksek seviyeye Haziran ayında ulaşıldı. 

Haziran'da konut satışları yüzde 22,4 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı konut satışı verileri açıklandı. Türkiye genelinde Haziran'da 119 bin 413 adet konutun satışı gerçekleşti.

Konutta reel kayıp dönemi 9 aya çıktı!

Konut fiyatları Mayıs ayında yüzde 10,6 artış kaydetti.

2022 Ocak ayında konut satışı yüzde 25,1 oranında arttı!

Ocak ayı konut satışları 2021 yılın aynı dönemine göre yüzde 25,1 yükseldi. EVA Gayrimenkul Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı TÜİK'in paylaşmış olduğu verileri değerlendirdi.

2021 Aralık'ta 226 bin 503 konut satıldı!

TÜİK tarafından Aralık 2021'e ilişkin konut satış verileri açıklandı. Türkiye genelinde konut satışları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 113,7 artarak 226 bin 503 oldu.

2021 yılında 1.5 milyon konut satıldı!

TÜİK tarafından 2021 yılına ilişkin konut satış verileri yayınlandı. Buna göre 2021'de Türkiye genelinde 1 milyon 491 bin 856 konut satıldı.

ABD'de bekleyen konut satışları Ağustos'ta yüzde 8,1 arttı!

ABD'de bekleyen konut satışları endeksinin Ağustos ayı verileri açıklandı. Ağustos'ta bekleyen konut satışları 8,1 artarak 7 ayın en yüksek seviyesine geldi.

ABD'de bekleyen konut satışları Temmuz'da yüzde 1,8 azaldı!

ABD'de bekleyen konut satışları endeksinin Temmuz ayı verileri açıklandı. Buna göre, ABD'de bekleyen konut satışları endeksi 2021 Temmuz'da aylık bazda yüzde 1,8 geriledi ve piyasa beklentilerinin tersine düşüş sergiledi.

2021 Temmuz'da 107 bin 785 konut satıldı!

Türkiye'deki Temmuz Ayı konut satış verileri açıklandı. Türkiye'de konut satışları Temmuz 2021'de, 2020 Temmuz'a göre yüzde 53,0 azaldı ve 107 bin 785 olarak gerçekleşti.

Konut satışlarına yabancı dopingi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mayıs 2021'e ilişkin ev satış verileri açıklandı. Buna göre, Türkiye'de ev satışları Mayıs 2021'de, 2020 Mayıs'a göre yüzde 16.2 oranında artış gösterdi. Mayıs 2021'de 59 bin 166 ev satıldı. Sektör temsilcileri konut satış verilerini değerlendirdi...

İzmir'de Nisan ayında en çok konut hangi ilçede satıldı?

Geçtiğimiz hafta TÜİK tarafından Nisan ayı konut satış verileri açıklandı. Peki bu verilere göre İzmir'de kaç konut satıldı? İzmir'de en çok konut hangi ilçede satıldı? İşte ayrıntılar...

Bursa'da konut satışları ne durumda? 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan şubat ayı konut satış verileri hakkında değerlendirme yapan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç, Bursa'da konut satışlarının negatif ayrıştığını dile getirdi. 

Konut satışları 2020!

2020 yılı Türkiye için zorlu bir yıl oldu. Peki geçtiğimiz yıl konut sektöründe durumlar nasıldı? İşte konut satışları 2020 verileri...

Konut satışında lider yine İstanbul!

Türkiye genelinde konut satışları 2020 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,5 oranında düşerek 42 bin 783'e geriledi. Konut satışlarında İstanbul 3 bin 662 konut satışı ve yüzde 14,3 pay ile ilk sıraya yerleşti. İşte il il konut satış verileri...

Koronavirüs konut satışlarını nasıl etkiledi?

TÜİK tarafından Nisan ayı konut satış verileri açıklandı. Verilere göre 42 bin 783 konut satışı gerçekleşti. Konut satışlarının koronavirüs sebebiyle düştüğü ifade ediliyor...

Koronavirüsün konut satışlarına etkisi ne oldu?

TÜİK ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa oluşturdukları konut satış istatistiklerinde mart verileri açıklandı. Konut satışı geçen yıla göre martta yüzde 3.4, ilk çeyrekte ise yüzde 33 arttı. 

konut satış verileri Haberi

konut satış verileri

Türkiye genelinde Ocak ayında 113 bin 615 adet konut satışı gerçekleşti. Konut satışlartında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,8 oranında artış yaşandı. Genel ekonomimizde meydana gelen düzelme toplumun bütün kesimlerine yayılıyor. Bu olumlu hava özellikle 2019’un Ağustos ayından itibaren inşaat sektöründe de net bir şekilde görülüyor. Konutder Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut satışı verilerini değerlendirdi....

“Konut satışlarındaki artış ipotekli konut satışlarından kaynaklanıyor”

Genel faiz oranlarının ve konut kredi faiz oranlarının konut satışlarında artışının çok belirleyici olduğunu görüyoruz. Geçen yıl Ocak ayında 6 bin 537 olan ipotekli konut satışlarının bu yıl 42 bini geçtiğini görüyoruz. Yani yüzde 546 artış söz konusu. Dolayısıyla konut satışlarındaki net artış çok net bir şekilde ipotekli konut satışlarından...