konut satışları ne durumda

konut satışları ne durumda

Merkez Bankası’nın öncülüğünü yaptığı düşük faiz ortamı, konut sektörünü canlandırdı. İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, Merkez Bankası’nın faiz hamleleri başta olmak üzere, gayrimenkul sektörü ile tüketicisinin lehine yönelik adımların sektör güvenini tazelediğini vurguladı...

Konut satışında sene sonuna doğru toparlanma devam ediyor!

Türkiye İstatistik Kurumu Konut Satış İstatistikleri Ekim 2019 rakamlarını değerlendiren KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "Konut satışında sene sonuna doğru toparlanma devam ediyor" dedi...

Gayrimenkul sektörüne ezber bozan bakış açıları lazım!

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Turgut Yazıcı, "Satışlar durma noktasına geldi. Hatta satış değil, eskiden sattıklarının iadeleri ile mücadele eden bir markalı konut sektörü oluştu. Hal böyle olunca bildiğimiz üretim şeklini devam ettirmek mümkün değil" dedi... 

Konut satışları inşaat sektörüne nefes aldırıyor!

Kampanyaların öne çıktığı konut piyasasında satışların haziran ayında yüzde 22,4 artması inşaat sektörüne nefes alma fırsatı sağladı. 

Konut satışları artarak devam ediyor!

Konut sektöründe sorunlar yaşanmasına rağmen konut satışları artarak devam ediyor. Geçen yıl toplam bir milyon 409 bin konut satışı gerçekleştirildi. 

Konut sektörü kritik bir dönemden geçiyor!

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova konutta geçmişte yapılan teşviklerle ciddi bir alım olduğunu ancak bu teşviklerin kalkmasıyla konut satışlarında gerileme yaşandığını ifade etti.

Melih Tavukçuoğlu: İstanbul'da yabancıya konut satışı yüzde 147 arttı!

AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği) Başkanı Melih Tavukçuoğlu konut sektöründe yaz aylarındaki hareketliliği değerlendirerek İstanbul’da geçen yılın aynı dönemine göre yabancıya konut satışında yüzde 60’lik bir artış olduğunu açıkladı. 

Konut satışları tam gaz devam ediyor!

İki haftadır ekonomi çok iyi. Yıllık büyüme yüzde 4 oldu. İhracat artıyor. Konut satışları tam gaz. Dolar fiyatı geriliyor. Döviz bollaşıyor. Borsa yükselişte. Bahar havası herkesi memnun ediyor...

Konut satışlarında yükseliş sona erdi!

Türkiye İstatistik Kurumu’nım (TÜİK) tapu kayıtlarına dayanan verilerine göre, eylül ayında 92 bin 483 adet konut satıldı. Geçen yılın aynı ayında 115 bin 786 konut satılmıştı.

Konut satışları Temmuz 2014'ten bu yana en sert düşüşünü yaşadı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre konut satışlarında eylülde ciddi bir düşüş yaşandı. Satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20.1 oranında geriledi

Ağustos ayında 112 bin ev satıldı!

Türkiye genelinde Ağustos'ta 112 bin 463 konut satışı gerçekleştirildi. Ağustos'ta satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 16.4, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 artış gösterdi.

Hüsnü Özyeğin: Türk insanı konut yatırımlarını artırdı!

Ünlü işadamı Hüsnü Özyeğin, Türk insanın belirsizlik ortamında geleceği çok fazla iyi öngörerek ev ve taksi yatırımlarını artırdığını belirtti.

Ekonomi iyi gitmese de konut satışları çok iyi!

Hüsnü Özyeğin: “Ekonomi iyi gitmiyor dense de oto ve konutta satışlar çok iyi. Bu ortamda en önemli yatırım konut, sonra da araba. Vatandaş işini biliyor” dedi.

Konut kredisi faizleri artınca alıcılar kampanyalara yöneldi!

Yılın başında 0.85 bandında ve 2014 yılına göre de düşük oranlarda seyreden konut kredisi faizleri yüzde 1’in üzerine çıkınca, konut alıcıları şirket kampanyalarına odaklandı.

Konut satışları son beş ayın en düşük seviyesinde!

Konut satışları Temmuz`da yüzde 13.5 artışla 96,589 adet oldu. Beş ayın en düşük satış adedi gerçekleşti. Yabancılara ise Temmuz'da 2,027 adet konut satıldı.

İpotekli konut satışları Ağustos 2021'de ne oldu?

TÜİK tarafından açıklanan Ağustos 2021 konut satış istatistiklerine göre; 141 bin 400 olarak gerçekleşti. Peki ipotekli satışlar ne oldu? İşte ayrıntılar...

Konut satışları kira fiyatlarını etkiler mi?

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım bugünkü köşesinde Ağustos 2021'e ilişkin konut satışlarını kaleme aldı. İşte Abdurrahman Yıldırım'ın 'Ne kadar ucuz kredi o kadar kira artışı' başlıklı yazısı...

İpotekli konut satışları Temmuz 2021'de arttı mı?

TÜİK tarafından açıklanan Temmuz 2021 konut satış istatistiklerine göre; Türkiye'de 2021 Temmuz'da 107 bin 785 konut satışı gerçekleşti. Peki ipotekli satışlar ne oldu? İşte ayrıntılar... 

2021'in ilk çeyreğinde konut satışları ne oldu?

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, 2021 yılı 1. çeyrek konut satışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Makbule Yönel Maya, ilk çeyrekte en fazla konut satışının İstanbul'da yaşandığını belirtti.

Bursa'da konut satışları ne durumda? 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan şubat ayı konut satış verileri hakkında değerlendirme yapan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç, Bursa'da konut satışlarının negatif ayrıştığını dile getirdi. 

Konut satışlarına yüksek faiz ve Kovid-19 etkisi!

Konjonktürel dalgalanmalar, konut piyasasını da etkiliyor. Mart 2020’den itibaren COVID-19’un getirdiği sosyal kısıtlamalar, konut piyasasında talebi azaltmıştı. Peki konut satışları gelecekte ne olacak?

Son 6 ayda ipotekli konut satışları ne oldu? 

Konut kredilerinde faiz oranlarının artmasıyla konut satışlarında yarı yarıya azalma yaşandı. Öyle ki ipotekli konut satışlarında yüzde 92 düşüş yaşandı. 

Suudi boykotu konut satışlarını da etkiledi!

Türkiye ve Suudi Arabistan arasında Cemal Kaşıkcı cinayeti ile başlayan ve ekim ayından bugüne Türk mallarına uygulanan boykot ile zirveye çıkan gerilim, konut satışlarını da etkiledi. Boykotun başladığı Ekim'den Aralık sonuna kadar Suudilere yapılan konut satışı, geçen yıla göre yüzde 64 azaldı.

Konut satışları tarihi rekora imza attı!

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye genelinde konut satışları 2020 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 125 artarak tarihi bir rekora imza attı" dedi.

Konut satışlarındaki artış kime yaradı?

Son 2-3 ayda kamu bankaları aracılığıyla konut satışlarında ciddi artışlar sağlandı. Peki bu politika veya uygulama neye yaradı? Kime ne sağladı?

Konut satışlarında tüm zamanların aylık rekoru kırıldı!

Temmuz ayında konut satışlarında 229 bin 357 adetle tüm zamanların aylık rekoru kırıldı. Kamu bankalarının düşük maliyetli destekleri de bugüne kadar görülen en yüksek ipotekli satış rakamını da getirdi.

Konut satışlarında gümüş madalyalı Haziran!

'Sudan ucuz' konut kredisi faiz oranları sebebiyle Haziran 2020'deki konut satışı 190 bine ulaştı. Kredili ve ikinci el konuta talep arttı. Peki sıfır konut satışlarında durum ne oldu? İşte detaylar...

Konut satışlarında düşük faiz etkisini gösteriyor!

Konut kredisi faizlerinin 0.64'e düşürülmesi konut satışlarını etkiledi. Mayıs 2020'de ülke genelinde 50 bin 936 konut satıldı. Peki bundan sonra ne olacak? Haziran'da sektör canlanmaya devam edecek mi?

konut satışları ne durumda Haberi

konut satışları ne durumda

Merkez Bankası’nın 2018 yılı Ağustos ayından bu yana 13.25 puanı bulan faiz indirimleri, gayrimenkul sektörüne olumlu yansıyor. Düşük faiz ortamının geleceğe ilişkin öngörü yapmayı kolaylaştırdığını belirten uzmanlar böylece yatırımların önünün açıldığını vurguluyor.

Milliyet'te yer alan habere göre; son indirimiyle gösterge faizi yüzde 10.75’e düşüren Merkez Bankası’nın başlattığı bu hareket, başta kamu bankaları olmak üzere finans sektörünün tamamına hızla yayılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, bu ayında başında, kamu bankalarıyla halen yüzde 9-11 düzeyinde bulunan faizi, yüzde 8-10 bandına çekeceğini belirtmesi, faizde tek haneye doğru gidiş beklentilerini güçlendirdi.

Yatırıma yeşil ışık

Faiz cephesindeki gelişmeler, iş dünyasında son derece olumlu karşılık buluyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’in ifadesiyle, “İşletmelerin bütçesinde göz ardı edilemeyecek bir yer tutan finansman maliyetleri azalıyor ve yatırımlara kanalize...