29 / 06 / 2022

konut satışlarında rekor

konut satışlarında rekor

Konut satışlarında yeni rekor bekleniyor. İlk 11 ayda geçen yılki satışların üzerinde konut satışı gerçekleştirildi. 

Konut satışlarında rekor erken göründü!

Konut satışları 11 ayda 1 milyon 150 bine dayandı. Rekor erken göründü ancak düşürülen Rusya uçağı ve Fed kararları konuta gölge düşürdü.

İşgücü sayısı arttı konut satışı toparlandı!

Dünya Gazetesi köşe yazarı Alaattin AKTAŞ konut satışlarını incelediği yazısında, işgücünün konut satışına etkisini vurguladı.

Konut satışlarında son üç yılın artış rekoru kırıldı!

Geçen yıllarda olduğu gibi 2015’te de konut satışları açısından iyi bir dönem geçiriliyor. Hatta son üç yılın artış rekoru kırılmış durumda.

Konut satışlarında tüm zamanların Mart rekoru resmen kırıldı!

Türkiye'de gerçekleşen konut satışlarında geçen ay 134 bin 170 adetle tüm zamanların mart ayı rekoru kırılmış oldu. İşte sektörün uzman isimlerinin konuyla ilgili görüşleri...

Yatırımcılar rotasını arsaya çevirdi! Arsa satışlarında rekor...

Konut fiyatlarındaki yükseliş yatırımcıların rotasını arsaya çevirmesine neden oldu. Yatırımlık arsa satışlarında yükseliş yaşandı. İstanbul başta olmak üzere pek çok ilde ortalama konut satış fiyatının 1 milyon liraya ulaşması düşük bütçeli yatırımcının rotasını arsaya çevirdi..

Konut satışlarında rekor üstüne rekor kırılıyor!

Güvenli yatırım arayışı ve ‘fiyatlar daha da yükselir’ endişesi konut satışlarını hızlandırdı. 2021’in son ayında 226 bin 503 konut satışıyla yılın zirvesine ulaşıldı. Bu seviye aynı zamanda, hem tarihin en yüksek ikinci aylık satışı, hem de tüm zamanların en iyi aralık ayı satış rakamı oldu.

Konut satışları rekor kırdı! İşte nedeni!

Kamu bankalarının faiz indiriminden sonra Kasım 2021'de 179 bin adetle senenin en yüksek konut satış rakamı elde edildi. Sektör temsilcileri konut satışlarındaki rekorun nedenlerini açıkladı. Konut satışları neden rekor kırdı?

Moskova'da elit konut satışlarında rekor bekleniyor!

Moskova'da elit konut satışlarında rekor bekleniyor. Knight Frank temsilcisi bu sene elit konut kategorisinde 1500 civarı satış beklediklerini dile getirdi.

Yabancıya konut satışlarında hangi şehirler ilk sırada?

Türkiye'de yabancıya yapılan konut satışları giderek artıyor. İstanbul'dan sonra Antalya yabancıya konut satışında talep gören şehirler arasında yer alıyor.

ABD'de ikinci el konut satışlarında artış!

ABD'de ikinci el konut satışları Haziran ayında aylık yüzde 1,4 artarak 5,86 milyon oldu. 

Konut satışlarında güçlü toparlanma başladı!

Konut satışları Haziran ayında yüksek faiz ve pandemi nedeniyle yüzde 29 azalmasına rağmen önceki aya oranla iki kat artış yaşandı. 

İzmir'in konut satışlarında Buca ilk sırada!

TUİK  Şubat ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Açıklanan rakamlara göre; İzmir'de 4 bin 659 konut satıldı. Konut satışlarında il genelinde en çok satış Buca'da gerçekleşti.

Konut satışlarında toparlanma başladı!

Pandemiye rağmen 2020 yılını rekorla kapatan konut satışları 2021 yılına 70 bin satışla başladı. Şubat ayında ise 81 bin 222 konut satışı yapılarak yüzde 15 artış kaydedildi.

Konut satışlarında kadınların payı yüzde 32,2’e yükseldi!

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, 2020'de yapılan 1 milyon 499 bin 316 konut satışından, 483 bin 7’sinin kadınlar adına tescil edildiğini söyleyerek, "Konut satışlarında kadınların payı yüzde 32,2’e yükseldi" şeklinde konuştu.

2020 konut satışlarında rekor yılı oldu!

Sanayi üretimi 2020 Kasım'da yüzde 1.3, yıllık yüzde 11 arttı. Pandemi kısıtlamalarına rağmen sanayideki olumlu görünüm, 2020'nin pozitif büyümeyle kapanacağı beklentilerini güçlendirdi. 2020'de konut satışlarında rekor kırıldı

Konut satışlarında rekor sinyali!

Koronavirüs salgını döneminde konut satışlarında düşük faiz kampanyası pandeminin yarattığı olumsuz tabloyu ortadan kaldırdı. Yılın ilk 10 ayında satışların yüzde 27 artması konut satışlarında rekor ihtimalini güçlendirdi.

konut satışlarında rekor Haberi

konut satışlarında rekor

Dünya Gazetesi yazarlarından Tevfk Güngör bugünkü yazısında konut satış verilerini değerlendirdi. İşte, Tevfik Güngör'ün yazısı.. 

Yıl sonuna yaklaşırken konut satışları canlılığını koruyor. İlk 11 ayda geçen yılki satışların üzerinde konut satıldı. Geçen yılın ilk 11 ayında 1 milyon 198 bin konut satılmıştı. Bu yıl 11 ayda 1 milyon 276 bin konut satıldı.

Türkiye genelinde satılan her 100 konutun 16’sı İstanbul’da, 14’ü Ankara’da, 7’si İzmir’de satılıyor. Kalan kısmı diğer illerde satılan konutlar.

Ayda ortalama 115-120 bin konut satılıyor. Bunların yarıya yakını 55-60 bini yeni konut. Satılan her 100 yeni konutun 40’ı kredi ile ipotekli olarak satılıyor.

İstanbul yeni konut yapımının en yoğun olduğu ilimiz. Geçen yıl 11 ayda İstanbul’da 97 bin yeni konut satılmıştı. Bu yıl 103 bin yeni konut satıldı.

İstanbul’da ayda ortalama 9...