12 / 08 / 2022

Konut sektörü ne durumda

Konut sektörü ne durumda

Bursa Haber Gazetesi'nin yazarlarından Özgür Cihan Berk bugünkü yazısında konut piyasasının son durumunu kaleme aldı. İşte Özgür Cihan Berk'in o yazısı..

Konut sektöründeki reklam oranı arttı!

Bursa Haber Gazetesi'nin yazarlarından Özgür Cihan Berk bugünkü yazısında konut sektörünün son durumundan bahsetti. İşte Özgür Cihan Berk'in o yazısı..

2016 sonunda konuta talep patlayacak!

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın,Türkiye'de 2016 yılı sonuna kadar konut talebinin artacağını ve fiyatların da doğru oranda artacağını belirtti. Akın konut sektörünün yine yükselişe geçeceğini söyledi.

Konut satışlarındaki yavaşlama alarm zillerinin çaldığını mı gösteriyor?

Konut satışı mart ayında geçen yıla göre yalnızca yüzde 1 arttı. İlk çeyrekte kaydedilen artışın oranı da yüzde 2.1 düzeyinde. Yani hem mart için, hem ilk çeyrek için geçen yıla göre bir gelişme kaydedilemediği ortada.

Ercan Uyan: Konut satışında azalma olmaz!

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uyan:"Türkiye gibi her yıl gerek ekonomisi büyüyen gerekse genç nüfusu artış gösteren ülkelerde temel barınma ihtiyacına talep sürekli artar, konutta daralma yaşanmaz" dedi.

2016 konut sektörünün yılı mı?

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı olan ceren Kumbasar bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu Gayrimenkul sektörünün iyi gittiğini düşünüyor musunuz? Konut satışları ne durumda mı? sorusunu yanıtladı. İşte o yazı...

Erhan Boysanoğlu: 2015 yılı konut sektörü için zor bir dönem!

Kuruluşundan beri çok ortaklı bir yapıya sahip olan Mesa'nın yönetim yapısı değişti. Yönetiminin daha aktif bir yapı kazandığını belirten Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, "2015 yılı konut sektörü için zor bir dönem " dedi.

Konut sektörünü hareketli günler bekliyor!

Sektör temsilcileri, konut piyasasının kısa sürede hareketli günler geçirmeye başlayacağını belirtiyor. Gayrimenkul sektörünün temsilcileri, görüşlerini AA muhabiri ile paylaştı.

Bankaların el koyduğu konut sayısı artıyor!

Yurttaşların, banka kredisiyle aldıkları evlerin borçlarını ödeyemediği ve bankaların evlere el koymaya başladığı belirlendi. El konan konutların sayısı, katlanarak artıyor.

Faiz artırımı konut fiyatlarını düşürür!

San Francisco Fed Başkanı John Williams, MarketWatch’un haberine göre para politikasının konut fiyatlarında doğrudan bir artış hedeflenerek kullanılması konusunda uyarıda bulundu.

Konut alım projesi yatırımları arttırır!

Sektör temsilcileri alt ve orta gelir grubunun konut alımında bunun bir fırsat olduğu görüşündeyken, uygulamayla birlikte konut kredilerinin de 200 milyar TL sınırını aşması bekleniyor.

Konutta en yüksek prim nerede oldu?

Borsa yatırımcısına yüzde 25 getiri sağladı. Dolar ve ABD borsaları da yatırımcısını sevindirdi. Ancak gayrimenkul tüm bu yatırım araçlarını geride bıraktı. Konutta Ataşehir ve Bağcılar getiride yıldız oldu. Arsada ise Beykoz yüzde 162 kazandırdı.

14. İnşaat ve Çevre Sektör Zirvesi yapıldı!

14. İnşaat ve Çevre Sektör Zirvesi yapıldı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir "2014'ün üçüncü çeyreğinde konut satışları 2013'ün üçüncü çeyreğini geçti" dedi.

Dakikada 2 konut satıldı!

Bu yılın 10 aylık dönemi konut satışları açısmdan oldukça verimli geçti. İnşaat sektöründeki hareIketlilik konut satışlaıında da kendini gösterdi. Ülkemizdeki en önemli sektörlerin başmda gelen inşaat sektörü büyümesini sürdürüyor.

Konut sektörü 2023 vizyonunu belirledi!

KONUTDER ve Nişantaşı Üniversitesi, konut sektörünün 2023 ve daha ilerisi için yeni bir vizyonel bakış açısıyla çözümlerin üretileceği akademik bir çalışmanın yürütülmesi konusunda işbirliği protokolüne imza attı.

Konut sektörüne çimento şoku! Çimentonun konut maliyetine etkisi: Yüzde 4,5...

İnşaat sektörünün gündeminden düşmeyen çimento fiyatlarının, konut maliyetine etkisinin 4,5 olduğuna dair rapor açıklandı. İşte ''Çimento ve Hazır Beton Fiyatlarının Konut Yapım Maliyetine Etkisi'' raporu...

Konut sektöründen KDV sabitlensin talebi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca temel gıdalar için 7 puan oranında vergi indirimine gidilmesinden sonra dikkatler konut sektöründeki KDV'lere çevrildi. Peki uzmanlar KDV düzenlemesi için ne diyor? İşte ayrıntılar...

Konut sektörüne yeni KDV modeli geliyor!

Konut sektöründe KDV sistemi sil baştan değişiyor. Sistemde sadeleşme yapılırken uygulanan KDV oranları da değişiyor. Peki konut sektöründeki yeni KDV sistemiyle neler değişecek? Sektör rahatlayacak mı? İşte ayrıntılar...

İnşaat ve konut sektörünü 2022'de neler bekliyor?

İnşaat ve Konut Konferansı'nın dokuzuncusu gerçekleştirildi. Sektörün önde gelen isimleri inşaat ve konut sektörüne ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Kamu yatırımlarının 789 milyon 273 bin TL'si konut sektörüne ayrıldı!

Kamu yatırımlarının 789 milyon 273 bin TL'si konut sektörüne ayrıldı. Kamuda bu sene konut sektöründe 72 proje için ayrılan 789 milyon 273 bin lira değerindeki yatırımın 454 milyon 223 bin TL'sini AFAD kullanacak. Bahsedilen konut yatırımları içinde ilk sırada 454 milyon 223 bin lirayla AFAD var. 

Konut sektöründe 2022'de neler gündem olacak?

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı Mehmet Kalyoncu, gayrimenkul sektörüne ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kalyoncu, konut fiyatlarından satışlarına, inşaat maliyetlerinden yapı niteliklerine ilişkin birçok konuyla ilgili konuştu.

Konut sektörünü 2022'de neler bekliyor?

Aremas Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, konut sektörüne ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yaşanan fiyat artışlarına değinen Vedat Arslan, konut sektörünü 2022'de nelerin beklediğine de değindi.

Rusya'da inşaat malzemelerinin fiyatları konut sektörünü nasıl etkileyecek?

Sayıştay yetkilisi Nayalya Trunova, inşaat malzemelerinin fiyatlarını değerlendirdi. Nayalya Trunova, "İnşaat malzemelerinin fiyatları artıyor, fakat şirketler kredileri eski fiyatlardan aldılar. Bu durum, konut inşaat sektörüne olumsuz yansıyabilir” dedi.

Konut sektöründe arz fazlalığı fiyatları nasıl etkiliyor?

Konut sektörüne yönelik değerlendirme yapan Ekonomist Selçuk Geçer, konut sektöründe arz fazlalığına rağmen fiyatların arttığını dile getirdi.

Konut sektörü Kovid-19'la hareketlendi!

Kovid-19 pandemisinde ekonomistlerin daha önce karşılaşmadığı ve görmediği bir süreç yaşandığına dikkat çeken ekonomist Merve Hande Akmehmet, "Ekonomi üzerindeki en temel etkilerinden bir tanesi inşaat sektörüne ve daha sonra konut sektörüne olan talep ile gelişti" dedi.

Normalleşme konut sektörüne yaradı! 

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Alaattin Aktaş bugünkü yazısında normalleşmenin konut sektörüne olan etkisini kaleme aldı. 

Çimento fiyatlarındaki artış konut sektörünü nasıl etkileyecek?

Türk çimento sektörünün çatı kuruluşlarından olan Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası'ndan çimento fiyatlandırma politikalarına ve konut sektörüne ilişkin açıklama geldi. ÇEİS Başkanı Suat Çalbıyık, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konut sektöründe 2021 beklentileri neler?

Garanti BBVA Mortgage Genel Müdürü Dr. Erhan Şatana, konut sektörüne ilişkin konuştu. Şatana, beklentilerini de açıkladı. Erhan Şatana, 2021'de konut satışlarının 1-1,2 milyon adet aralığında olacağını öngördüğünü belirtti.

Konut sektörü ne durumda Haberi

Konut sektörü ne durumda

Kampanyalar işe yaramış gibi görünüyor, konut piyasası durgunluktaki 3. ayını da geride bıraktıktan sonra, satışları canlandırmak için karlarından feragat etmişti.


Geçici ve kısmi de olsa bu durum işe yaramış gibi duruyor. Ancak yazın hareketli atmosferi altında gelişen bu durum çok da iç açıcı görünmüyor. Çok zorlama kampanyalarla düşen konut fiyatlarına erişim halen güç, üstelik deli gibi konut projesi geliştirilmeye devam ediyor. Bunun sonucu olarak da geçtiğimiz yıl 700 bin civarında olan sıfır konut stokunun 1 milyona doğru yaklaşması şaşırtıcı olmayacaktır.


Konut piyasasının etkilendiği bir gerçek olan “tüketici güveni” ya da “reel kesim güven endeksi” gibi barometreler olumsuz seyretmeye devam ediyor.


Örneğin pazartesi günü gelen güven endeksi verisinde bir ayda ekonomik güven tam yüzde 24 değer kaybetmiş. Bunun anlamı şudur:


Tüketici ekonomiye güvenmiyor,


Reel kesim...