koronavirüs konut tercihleri

koronavirüs konut tercihleri

Hayatımızda birçok alışkanlığı değiştiren koronavirüs 2020'de izole yaşama olan talebi de artırdı. 

Kovid-19 konut sektöründeki anlayışı değiştirdi!

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, ülke genelinde koronavirüsün konut satın alımında anlayışı değiştirdiğini ifade etti.

Müstakil evlere ve arazilere talep arttı!

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, koronavirüs salgını sebebiyle okulların açılmamasının ev kiralamalarını epey azaldığını kaydetti. Hacıoğlu ayrıca kredi oranlarının düşmesiyle konut satışlarının yüzde 64 arttığını, bunun da sektöre ilaç olduğunu belirtti. 

Konut tercihleri tersine döndü!

Kovid-19'la beraber konut tercihleri değişti. Salgına kadar yüksek binaların, rezidansların ön plana çıktığı konut tercihleri tersine döndü. Artık müstakil, bahçeli evlere talep artıyor...

Koronavirüs salgını Almanya'da yüksek konut fiyatlarını etkilemedi!

Bundesbank tarafından yayınlanan rapora göre; koronavirüs salgınında Alman şehirlerinde yüksek konut fiyatlarına etkisinin sınırlı olduğu belirtildi.

Türkiye'de konut satın alınırken nelere dikkat ediliyor?

Hafele Türkiye, Türkiye'de evini değiştirmek isteyenlerin tercihleri hakkında araştırma yaptı. Çıkan sonuçlara göre; katılımcıların yüzde 37'si yeni konut almak istiyor. 

Koronavirüs lüks konut fiyatlarını nasıl etkiledi?

Koronavirüs nedeniyle  geçtiğimiz yıl finans ve ticaretin merkezi olan şehirlerde lüks konut fiyatlarında düşüş yaşandı. Bu düşüş yaşandığı kentler Hong Kong, Dubai, New York ve Londra oldu. 

Pandemiye rağmen konut satışları durmadı!

Tüm dünyayı olumsuz etkiliyken koronavirüs konut satışlarını durdurmadı. 2020'de 1 milyon 499 bin 316 konut satışıyla tüm zamanların rekoru kırılmış oldu.

Konut fiyatları bir yılda yüzde 32.42 arttı!

Koronavirüs salgını nedeniyle konut satışları kısa süreli durgunluk yasasa da Haziran ayında bankaların uyguladığı kampanyalar ile yeniden yükselişe geçti. Bu durum konut fiyatlarında yükselişe neden oldu.

Konutta kriterler değişti!

Kovid-19 salgınında 1. yıl geride kalırken, İzmir’de yaşanan deprem ile insanların konut tercihleri değişti. Konut almak isteyenler, yapı denetimine uygun ve az katlı binalara yöneldi.

Koronavirüs o bölgelerdeki ev fiyatlarını yükseltti!

Koronavirüs salgını nedeniyle büyükşehirlerden kaçan vatandaşlar tatil bölgesine yerleşmeye başladı. Bu durum tatil bölgesindeki konut fiyatlarının artmasına neden oldu. 

Pandemi ve şehir hastaneleri, yabancıya konut satışını artırdı! 

Kovid-19 salgını ile birlikte konut tercihleri değişti. Özellikle pandemi  ve şehir hastanelerin olduğu bölgelerde yabancıya konut satışları arttı.

Konut satışlarında rekor sinyali!

Koronavirüs salgını döneminde konut satışlarında düşük faiz kampanyası pandeminin yarattığı olumsuz tabloyu ortadan kaldırdı. Yılın ilk 10 ayında satışların yüzde 27 artması konut satışlarında rekor ihtimalini güçlendirdi.

Pandemide yabancıya konut satışında Türkiye ön plana çıktı!

Yabancıya gayrimenkul satış şirketi Nevita tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye, koronavirüs döneminde yabancı konut satışında Avrupa ülkelerine göre en az kayıp yaşayan ülkelerin başında geldi.

2020 konut satışlarında rekor beklentisi!

Koronavirüs salgınının dünyayı tehdit ettiğini belirten Artaş İnşaat’ın patronu Süleyman Çetinsaya, “Hükümetimiz salgını çok iyi yönetti” dedi. Çetinsaya, "2017'de tüm zamanlarda kırılan 1 milyon 409 bin konut satış rakamının geçilerek yeni bir rekora imza atılacağına inanıyorum" dedi.

Yabancıya konut satışı üst üste 5 aydır yükselişte!

Yabancıya konut satışında, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyeler görülürken, üst üste 5 aydır yükseliş sürüyor.

Kazakistan'da konut inşaatı yatırımları yüzde 25,2 arttı!

Kazakistan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve küresel ekonomik krizin etkisine rağmen konut inşaatı yatırımları yüzde 25,2 arttı!

koronavirüs konut tercihleri Haberi

koronavirüs konut tercihleri

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile birlikte tüm dünya izole yaşama yöneldi. Türkiye’nin en önemli tatil ve turizm bölgeleri arasında bulunan Bodrum’da talep artışı yaşanırken, TÜİK verilerine göre 2020'de Bodrum'da bir önceki seneye göre yüzde 23,8’lik artışla toplamda 6 bin 403 adet konut satıldı.  Bölgede izole yaşam imkanı sunan projeler pandemide cazibe haline geldi.

“Projemize olan talep geçen yıla oranla yüzde 80 arttı”

Pandemiyle beraber insanların sınırlamalara takılmadan aynı anda sağlıklarını koruyarak hayatlarına devam edebilecekleri yaşam alanlarına rağbet gösterdiğini dile getiren Aksoy Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Batu Aksoy, “Teknoloji ve sağlık sektörlerine talebi ciddi oranda artıran pandemi aynı doğrultuda izole yaşam arzusunu da tetikledi. Bodrum da bu anlamda insanların ihtiyacını karşılayabilen bölgelerin başında yer aldı.  Bodrum Yalıkavak Tilkicik Koyu’nda...