Maden Fakültesi

Maden Fakültesi

Fransız Le Suroit gemisi, Marmara Denizi'nde kurulacak 6 adet denizaltı gözlem istasyonu için yer seçimi yapıyor

Kerpiç ev yıkılır mı?

Saat 04.32'de... 6,0 büyüklüğünde bir deprem. ABD'de herhangi bir yerde, örneğin San Fransisco'da...Ya da Japonya'nın herhangi bir kentinde meydana gelse... İnsanlar yaşıyor olacaktı...

İstanbul depremini önceden tahmin edebilmek mümkün mü?

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, "2.5 milyon Euro bulsak Marmara depremiyle ilgili deniz tabanlı erken uyarı sistemi kurabiliriz" dedi. Peki, faya yerleştirilen sensörlerle, depremin zamanını öğrenmek mümkün mü?

Cenk Yaltırak: İstanbul depremi 7.1 ile 7.6 arasında olabilir!

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Cenk Yaltırak 26 Eylül'deki depremin modelleme verilerini paylaştı. Paylaşılan veriler ile birlikte korkutan sonuçlar ortaya çıkarken Yaltırak, depremin büyüklüğünün 7.1 ile 7.6 arasında olabileceğini belirtti...

Prof. Dr. Ziyadin Çakır: 5.8´lik deprem ciddi bir uyarıydı!

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır yaptığı açıklamada, "Depremler önceden kestirilemez. Bunları da burada tartışmamızın gereği yok.  26 Eylül´de olan 5.8´lik deprem çok ciddi bir depremdi. Ciddi bir uyarıydı, bu bir şanstı" dedi.

İstanbul'un kıyılarında deprem riski!

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, "Deprem Haftası" dolayısıyla Marmara Denizi'ndeki fayda beklenen depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İstanbul'da deprem 2045'ten önce olamaz!

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Ercan, " İstanbul'da deprem 2045'ten önce olamaz. Deprem bilimciler her an deprem olabilir diyorlar ama hiçbirinde kanıt yok" dedi.

Kentsel Dönüşüm Yasası yenileniyor!

ITÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, beklenen İstanbul depremi ve kentsel dönüşüm için açıklamalar yaptı.

Büyük İstanbul Depremi 2045'te!

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan yaptığı açıklamada "Bugün Marmara 17. depremini bekliyor. Baktığımızda yaklaşık 2045 çıkıyor, olası yıl 2075'e doğru gecikebilir." dedi

Naci Görür: Türkiye Nepal'den farklı olmayabilir!

İTÜ Maden Fakültesi'ndeki görevinden "Deprem konusunda resmi organlar bizden fikir dahi almıyor" diyerek ayrılan Naci Görür BirGün'e konuştu. Görür, Nepal depremi sonrası bir kez daha uyardı.

Ahmet Ercan: İstanbul'da 2045'ten önce deprem olmayacak!

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul’da ise 7,5 şiddetinde bir deprem olması için 500 yıl geçmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul, Erzincan ve Elazığ için büyük deprem uyarısı!

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Marmara'da İstanbul bölgesinde, Erzincan'ın doğusunda Erzincan Karlıova arasında büyük bir deprem bekliyoruz." dedi.

Ukra İnşaat'tan Soma'daki maden faciası için taziye!

Ukra İnşaat, Manisa Soma'da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden maden işçileri ve aileleri için bir başsağlığı mesajı yayımladı. İşte Ukra İnşaat tarafından Twitter ve Facebook hesaplarından açıklanan o taziye mesajı...

Tarihin en büyük maden kazaları!

Tarihte meydana gelen en fazla ölümlü 12 maden kazasında 6 bin 811 maden işçisi yaşamını yitirdi. Şimdiye kadarki en çok ölümlü maden kazası, 1942 yılında Çin’de meydana geldi. Çin’deki kazada bin 549 kişi öldü.

Erdinç Günay: Maden kazalarında zamanla yarışılıyor!

AA muhabirinin İş Güvenliği Uzmanı Maden Mühendisi Erdinç Günay'ın ''Yeraltı Maden İşletmeciliğinde Tahlisiyecilik'' konulu araştırmasından derlediği bilgilere göre ocak yangınları gibi olumsuz durumlarda olaylara müdahale zamanı önem taşıyor.

Maden Fakültesi

Maden Fakültesi Maden Fakültesi
Marmara Denizi'nde fay hattıyla ilgili ilk çalışmayı gerçekleştiren Fransız Le Suroit gemisi, AB'nin "Avrupa Denizleri Gözlem Ağı İstasyonları Projesi" çerçevesinde Marmara Denizi'nde kurulacak 6 adet denizaltı gözlem istasyonu için yer seçimi yapıyor. 
 
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, üniversite olarak 1999 depreminden bu yana araştırmalar yürüttüklerini belirterek, daha önce de hem Fransız Le Suroit gemisi hem de İtalyan Urania gemisiyle Marmara Denizi'nde çalışmalar yaptıklarını hatırlattı. Görür, AB'nin Avrupa denizlerindeki tehlikelere ilişkin "Avrupa Denizleri Gözlem Ağı İstasyonları (ESONET)" ve "Avrupa Multidisipliner Denizaltı Gözlem (EMSO)" projeleri oluşturduğunu kaydederek, bu projelere Türkiye'den de İTÜ yürütücülüğünde bir ekiple katıldıklarını anlattı. AB'nin bu projeleri çerçevesinde kuzey buz denizi, kuzey denizi, İrlanda'nın güneybatısı, Azor Adaları, Portekiz'in güneyi, Fransa'nın güneyi, Doğu...