Merkez Bankası Erdem Başçı

Merkez Bankası Erdem Başçı

Merkez Bankası Erdem Başçı yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Başçı, yıl sonu enflasyon tahminlerini önemli ölçüde yukarı çektiklerini açıkladı. Başçı, dün açıklanan İstanbul'da konut fiyatlarındaki yüzde 30'luk artışla ilgili de konuştu.

Merkez Bankası'nın frene basması makul bir adım!

Vatan Gazetesi köşe yazarı Ali Ağaoğlu bugün köşesinde Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin bir yazı yazdı. İşte yazının detayları..

Merkez Bankası faiz indirmedi!

Yurt içi piyasaların merakla beklediği açıklama geldi. 7 aydır faiz koridorunu üst bandında indirime giden Merkez Bankası bu toplantıda indirimi pas geçti ve faizlerde değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası bugün faiz indirecek mi?

Merkez Bankası, marttan beri her Para Kurulu Toplantısı’nda faiz koridorunun üst bandında indirim yapmıştı. Ancak doların 3.1140 lira ile rekor kırması, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırım beklentisi bu ay değişiklik olmayacağı ihtimalini artırıyor.

Merkez Bankası'nın faiz kararı için kafalar karıştı!

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Erdal Sağlam bugün köşesinde 'Merkez Bankası'nın faiz indirimi' konusunu ele alan bir yazı yazdı. İşte yazının detayları..

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklayacak!

Yurt içi piyasalarda nefesler tutuldu gözler bugün saat 14:00`da açıklanacak olan Merkez Bankası`nın faiz kararına çevrildi. 7 kez aralıksız üst bantta indirim yapan TCMB'nin bugün indirim yapıp yapmayacağı merakla beklenirken, dolar 3.06`dan işlemde.

Merkez Bankası faiz indirimine bu ay ara verir mi?

Piyasların gözü yarın TCMB`nin açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası faiz indirimine gidecek mi? İndirim gelirse dolar ne olacak?

Merkez Bankası faiz indirimine gidecek mi?

İndirim üstüne indirim yaparak faiz koridorunu tarihin en düşüğüne çeken Merkez Bankası yılın 10`uncu PPK toplantısında da faiz indirimine gidecek mi? Merkez Bankası nasıl bir yol izleyecek?

Merkez Bankası'nın faiz indirmesine piyasa ne dedi?

Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı. Banka beklentiler dahilinde marjinal fonlama faizini 25 baz puan indirdi ve yüzde 8.25’e çekti. Banka politika faizini ise yüzde 7.25’te sabit bıraktı.

Merkez Bankası'ndan yeni faiz indirimi!

Para Politikası Kurulu açıklamasında: "Marjinal fonlama oranı yüzde 8,50'den yüzde 8,25'e indirilmiş, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutulmuştur" denildi.

Merkez Bankası faiz oranlarını biraz daha düşürebilir!

Saxo Bank'ın Makro Strateji Müdürü Christopher Dembik, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), Türk lirası ve ekonomiye ilişkin süreci ele alışının oldukça iyi olduğunu belirterek, "Merkez Bankası faiz oranlarını biraz daha düşürebilir." dedi.

Merkez Bankası'ndan İstanbul Finans Merkezi'ne Selçuklu yıldızı!

Merkez Bankası’nın İstanbul Finans Merkezi’ndeki binası Mimar Sinan’ın eserlerinden ilham alınarak tasarlandı. Finans Merkezi’nin ‘merkezi’ ve haritadaki yeri Merkez Bankası’nın 54 katlı kulesi olacak. Bina sekiz köşeli Selçuklu yıldızı ile bitirilecek.

Merkez Bankası konut kredilerinde indirime gidiyor!

Bankalar geçen ay başta konutta olmak üzere faiz indirimine başlamıştı. Ancak indirimin arkası gelmemişti. Sebebi ise maliyet. Merkez Bankası, bankaların maliyetini düşürecek yeni bir adım daha attı. İşte o haber...

Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını düşürdü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirdi.

Merkez Bankası Erdem Başçı Haberi

Merkez Bankası Erdem Başçı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı.    


Sunum sonrasında gelen soruları yanıtlayan Başçı, bankaların döviz karşılıklarına faiz ödemeyi düşünebileceklerini söyledi ve konuyla ilgili haftasonu bir açıklama yapacaklarını ifade etti.


Başçı, “Yabancı para zorunlu karşılıklarına faiz ödemeyi düşünebiliriz. Yabancı para zorunlu karşılıklarına faiz ödenmesiyle ilgili duyuruyu hafta sonu yapabiliriz. Türk Lirası zorunlu karşılıklara ödenen faiz şu anda çok düşük, burada daha fazla artırım yapabiliriz” dedi. 


TÜRK LİRASI AŞIRI DEĞERLİ DEĞİL  

Başçı, Türk Lirası'nın aşırı değerli olmadığını ifade etti ve döviz kuruna doğrudan tepki vermenin doğru olmadığını ifade etti.

MB Başkanı, "Para politikasında ilave tedbir gerekseydi yapardık, ihtiyaç görmedik" dedi. 


KONUT FİYATLARI AÇIKLAMASI

Başçı, dün açıklanan İstanbul'da konut fiyatlarındaki yüzde 30'luk artışla ilgili de konuştu.


MB Başkanı, "Konut fiyatlarında İstanbul'a has reel bir...