merkez bankası faiz indirimi

merkez bankası faiz indirimi

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Merkez Bankası, geçen hafta gösterge faiz oranını 100 baz puan düşürmesinden sonra TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını da teknik bir düzenlemeyle aynı seviyelere indirdi.

Merkez bankası ne kadar faiz indirecek?

Merkez Bankası bugün saat 14.00'da merakla beklenen faiz kararını resmen açıklayacak. Peki merkez bankası ne kadar faiz indirecek?

İnşaat sektörü faiz indiriminden nasıl etkilenecek?

Merkez Bankası faizlerde 200 baz puan indirime gitti. Peki inşaat sektörü Merkez Bankası'nın bu faiz kararından nasıl etkilenecek?

Bankalar faiz indiriminde nazlanıyor mu?

Hükümetin ekonominin canlanması amacıyla başlattığı faiz indirimi mücadelesine özel bankalardan aynı hızda karşılık gelmiyor.

Merkez Bankası'ndan faiz indirimine devam kararı!

Merkez Bankası dün faizi 100 baz puan indirip yüzde 8.75’e çekerken risklere de vurgu yaptı

Faiz indirimi konut sektörü hareketlendirdi!

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı hakkında konuşan GYODER Başkanı Prof. Dr. Feyzullah Yetgin, “Faiz indirimleri sektörü hareketlendirdi, kredili konut satışlarını artırdı” dedi.

Merkez Bankası ay sonunda faiz indirimine gidecek mi?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Merkez Bankası ay sonunda faiz indirimine gidecek mi?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 11 maddelik analizi...

Faiz indirimlerinin ilk etkisi konut satışlarına yansıdı!

Merkez Bankası’nın ardından bankaların da faiz indirmesi kredi talebini canlandırdı ve faiz indirimlerinin ilk etkisi, konut satış istatistiklerine yansıdı... 

Faiz indirimi konut piyasasını canlandırmaya yeter mi? 

Merkez Bankası'nın para politikası faizi indirimleri piyasaları canlandırıyor. Bu indirimlerin kamu bankalarının faizlerine hızla yansıması bekleniyor. Kamu bankalarının konut kredi faizlerini aylık yüzde 0.99'a çekmesi en önemli adım. 

Faiz indirimi sürerse sektör rahatlayabilir!

İnşaat sektörünün yarım asırlık markası Mesa, yaşanan daralmaya rağmen projelerini sürdürüyor. Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, düşen faizler nedeniyle gayrimenkulün mevduata göre daha iyi getiri potansiyeli taşıdığını savunuyor...

Faiz indirimi reel sektörün motivasyonunu yükseltti!

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Baran, "Faiz indirimi, reel sektörün moral ve motivasyonunu yükselten bir karar oldu." dedi.

Yabancı ekonomistler Merkez Bankası'ndan faiz indirimi bekliyor!

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell: "TCMB, bu hafta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında, politika faizini 300 baz puan düşürerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,75'e çekebilir."dedi.

Faiz indirimi, konut sektöründe ipotekli satışları artıracak!

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Uytun, "Merkez Bankası, faizleri 425 baz puan indirerek enflasyon ile aradaki makası daraltmada önemli ve kuvvetli bir adım attı. Faiz indirimi, tüm piyasalara olduğu gibi konut piyasasına da olumlu yansıyacak" dedi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faizi indirdik ne oldu battık mı, bittik mi?

Merkez Bankası’nın yüklü faiz indiriminin ekonomiyi tepetaklak edeceğini ileri sürenlere göndermede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne oldu, battık mı, bittik mi? Piyasalar gayet normal karşıladı” diye konuştu...

Faiz indirimi inşaat sektörünü olumlu etkileyecek!

Merkez Bankası'nın 425 baz puanlık faiz indirimini değerlendiren ekonomistler faiz indirimleri, inşaat başta olmak üzere ekonomiye olumlu etkide bulunacağını söylediler. 

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! İşte Nisan 2022 Merkez Bankası faiz kararı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 14'te sabit bıraktı.

Dolar - Euro kaç TL? Merkez Bankası'nın faiz kararı ne zaman açıklanacak? İşte Dolar ve Euro'da son durum

Dolar ve Euro hafta ortasında yatay bir seyir izlerken gözler Merkez Bankası'nın (TCMB) açıklayacağı PPK toplantısında alacağı Nisan ayı faiz kararında. Dolar ve Euro'nun son durumuna ve dövize yön verecek kararla ilgili merak ettiğiniz her şeye haberimizden ulaşabilirsiniz.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Faizler arttırıldı mı, düşürüldü mü?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. 1 hafta vadeli repo faiz oranının sabit tutulması bekleniyordu. Merkez’in faiz kararı saat 14:00’te açıklandı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı mı? Merkez faizi artıracak mı? İşte beklentiler…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın 3’üncü faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası, geçtiğimiz şubat ayında faizleri yüzde 14’te sabit tuttuğunu açıklamıştı. Kavcıoğlu başkanlığında yapılacak PPK toplantısının ardından Merkez’in faiz kararı belli olacak.

ABD Merkez Bankası FED beklenen faiz kararını açıkladı! Dolar ve petrol yükselecek

ABD Merkez Bankası (FED) 4 yıl aranın ardından merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Banka piyasada oluşan beklentileri boşa çıkarmayarak faizleri artırma kararı aldı. FED'in kararından sonra doların küresel piyasalarda değer kazanması bekleniyor.

Merkez Bankası faiz kararına ne zaman, saat kaçta açıklayacak? Merkez faiz artıracak mı, düşürecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) mart ayında toplanarak faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası PPK toplantısından çıkacak faiz kararı, piyasaların yönünü belirleyecek.

Merkez Bankası 3. faiz kararı ne olacak? İşte son durum!

Merkez Bankası, 2022 yılının ilk faiz kararını ocak ayında açıklamış ve faizi sabit tutmuştu. 17 Mart Perşembe günü saat 14.00'te açıklanacak Merkez Bankası 2022 yılının 3. faiz kararı ne olacak? İşte detaylar...

Merkez Bankası yıl sonu dolar, faiz ve enflasyon beklentisini açıkladı!

Merkez Bankası milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen piyasa katılımcıları anketini paylaştı. Peki Merkez Bankasının yıl sonu dolar, faiz ve enflasyon beklentisi ne oldu?

Standard - Poor's: Avrupa Merkez Bankası, faiz artışına kapı açıyor!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard - Poor's (S&P) yaptığı açıklamada son zamanlarda sık sık gündeme gelen Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Mart 2022'den itibaren piyasaları para politikası normalleşmesi için hazırlamaya başlayabileceğini belirtti.

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi sonrası 'zorunlu' ayar!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Merkez Bankası, geçen hafta gösterge faiz oranını 100 baz puan düşürmesinden sonra TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını da teknik bir düzenlemeyle aynı seviyelere indirdi.

Merkez Bankası faiz indirdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 14'e düşürdü.

Merkez bankası ne kadar faiz indirecek?

Merkez Bankası bugün saat 14.00'da merakla beklenen faiz kararını resmen açıklayacak. Peki merkez bankası ne kadar faiz indirecek?

Merkez Bankası’nın faiz kararı gayrimenkul sektörünü nasıl etkileyecek?

Aremas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, Merkez Bankası’nın faiz kararını gayrimenkul sektörü açısından olumlu olduğunu dile getirdi. 

merkez bankası faiz indirimi Haberi

merkez bankası faiz indirimi

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Merkez Bankası, geçen hafta gösterge faiz oranını 100 baz puan düşürmesinden sonra TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını da teknik bir düzenlemeyle aynı seviyelere indirdi.

Sputnikews'te yer alan habere göre, yüzde 9.50'den yüzde 8.50'ye indirilen faiz oranıyla ilgili Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın internet sitesindeki duyuruda şu ifadeler yer almıştı:

"17.12.2021 (dahil) zorunlu karşılık tesis tarihinden itibaren Zorunlu Karşılıklar Uygulama Talimatının "Zorunlu karşılıklara faiz/nema ödenmesi" başlıklı 10. maddesinde açıklanan usul ve esaslara göre bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payını artırıcı yönde %8.5 ile %14 arasında farklılaşan faiz/nema oranları uygulanacaktır."

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası,16 Aralık 2021 tarihinde yüzde 15 olan politika faizini, yüzde 14'e indirmişti.

Merkez Bankası’nın dövize 5. müdahalesinin büyüklüğü yaklaşık 2...