merkez bankası faiz indirimi

merkez bankası faiz indirimi

Hükümetin ekonominin canlanması amacıyla başlattığı faiz indirimi mücadelesine özel bankalardan aynı hızda karşılık gelmiyor.

Merkez Bankası'ndan faiz indirimine devam kararı!

Merkez Bankası dün faizi 100 baz puan indirip yüzde 8.75’e çekerken risklere de vurgu yaptı

Faiz indirimi konut sektörü hareketlendirdi!

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı hakkında konuşan GYODER Başkanı Prof. Dr. Feyzullah Yetgin, “Faiz indirimleri sektörü hareketlendirdi, kredili konut satışlarını artırdı” dedi.

Merkez Bankası ay sonunda faiz indirimine gidecek mi?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Merkez Bankası ay sonunda faiz indirimine gidecek mi?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 11 maddelik analizi...

Faiz indirimlerinin ilk etkisi konut satışlarına yansıdı!

Merkez Bankası’nın ardından bankaların da faiz indirmesi kredi talebini canlandırdı ve faiz indirimlerinin ilk etkisi, konut satış istatistiklerine yansıdı... 

Faiz indirimi konut piyasasını canlandırmaya yeter mi? 

Merkez Bankası'nın para politikası faizi indirimleri piyasaları canlandırıyor. Bu indirimlerin kamu bankalarının faizlerine hızla yansıması bekleniyor. Kamu bankalarının konut kredi faizlerini aylık yüzde 0.99'a çekmesi en önemli adım. 

Faiz indirimi sürerse sektör rahatlayabilir!

İnşaat sektörünün yarım asırlık markası Mesa, yaşanan daralmaya rağmen projelerini sürdürüyor. Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, düşen faizler nedeniyle gayrimenkulün mevduata göre daha iyi getiri potansiyeli taşıdığını savunuyor...

Faiz indirimi reel sektörün motivasyonunu yükseltti!

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Baran, "Faiz indirimi, reel sektörün moral ve motivasyonunu yükselten bir karar oldu." dedi.

Yabancı ekonomistler Merkez Bankası'ndan faiz indirimi bekliyor!

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell: "TCMB, bu hafta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında, politika faizini 300 baz puan düşürerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,75'e çekebilir."dedi.

Faiz indirimi, konut sektöründe ipotekli satışları artıracak!

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Uytun, "Merkez Bankası, faizleri 425 baz puan indirerek enflasyon ile aradaki makası daraltmada önemli ve kuvvetli bir adım attı. Faiz indirimi, tüm piyasalara olduğu gibi konut piyasasına da olumlu yansıyacak" dedi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faizi indirdik ne oldu battık mı, bittik mi?

Merkez Bankası’nın yüklü faiz indiriminin ekonomiyi tepetaklak edeceğini ileri sürenlere göndermede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne oldu, battık mı, bittik mi? Piyasalar gayet normal karşıladı” diye konuştu...

Faiz indirimi inşaat sektörünü olumlu etkileyecek!

Merkez Bankası'nın 425 baz puanlık faiz indirimini değerlendiren ekonomistler faiz indirimleri, inşaat başta olmak üzere ekonomiye olumlu etkide bulunacağını söylediler. 

Faiz indirimi kararıyla konut sektörü canlanabilir!

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını değerlendiren Ege Cansen, konut, otomotiv, beyaz eşya ve elektronik gibi sektörlerde canlanma olabileceğini belirtti. 

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi!

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 425 baz puan düşürerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekti...

Faiz indirimleri Mart ya da Nisan'da gündeme gelebilir!

Merkez Bankası'nın faiz kararını masaya yatıran ekonomistler, piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizininin yüzde 24'te sabit tutulduğunu belirtti.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,25'e indirdi!

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 50 baz puan düşürerek yüzde 8,75'ten yüzde 8,25'e indirdi...

Merkez Bankası'ndan üst üste 9. faiz indirimi!

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 50 baz puan düşürerek yüzde 8.75'ten yüzde 8.25'e çekti.

Yabancı ekonomistler Merkez Bankası'ndan faiz indirimi bekliyor!

Yabancı ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısında da faiz indirimine devam edeceğini öngörüyor.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi ne kadar işe yarar?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 9.75'ten 8.75'e indirdi. Peki faiz indirimi ne kadar işe yarayacak?

Rusya Merkez Bankası faiz indirdi!

Rusya Merkez Bankası, ülkede yavaşlayan ekonomik faaliyetler nedeniyle faiz oranlarında 50 baz puanlık indirime gitti.

Merkez Bankası'ndan faiz indirimine devam kararı!

Merkez Bankası dün faizi 100 baz puan indirip yüzde 8.75’e çekerken risklere de vurgu yaptı

Merkez Bankası politika faizini 9,75'e indirdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan düşürerek yüzde 10,75'ten yüzde 9,75'e çekti.

Merkez Bankası faiz oranını 100 baz puan düşürdü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, koronavirüs sonucunda Para Politikası Kurulu'nu erken topladı.TCMB, faizi 100 baz puan düşürdü ve politika faizi yüzde 9.75'e düşürdü.

Merkez Bankası faiz oranını yüzde 6'ya indirdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını yüzde 8'den yüzde 6'ya çekti.

Kredi ve kredi kartı hizmetlerinden Merkez Bankası sorumlu olacak!

Tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türlerini belirlemeye ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda olan tüm yetkiler Merkez Bankası'na devredildi.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 10,75'e indirdi!

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 50 baz puan düşürerek yüzde 11,25'ten yüzde 10,75'e çekti.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 10,75'e indirdi!

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 50 baz puan düşürerek yüzde 11,25'ten yüzde 10,75'e çekti.

Avrupa Merkez Bankası faizleri sabit tuttu!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) , piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

merkez bankası faiz indirimi

merkez bankası faiz indirimi merkez bankası faiz indirimi


Ekonominin canlandırılması amacıyla en önemli gösterge olan düşük kredi faizleri ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlere rağmen bir türlü gerçekleşmiyor. Yeni Şafak'tan Mine Açar'ın haberine göre, yatırımların önünde engel olan yüksek faiz oranları da Merkez Bankası’nın aldığı kararlara rağmen olması gereken yere inemiyor. Oysa Merkez Bankası Eylül 2018 tarihinden bu yana politika faizini tam 9 kez düşürerek yüzde 24’ten önceki günkü yeni indirimle yüzde 8,25’e kadar çekti. Yani toplamda politika faizi yüzde 24’lerden yüzde 8,25’e kadar indi. Bu da aylık oranların yüzde 2’lerden yüzde 0,68’lere geldiğini ortaya çıkarıyor. Fakat Merkez’in faiz indirim hamlesi özel bankalarda tam olarak karşılık bulmadı.

DENGE BOZULDU MAKAS AÇILDI

Zaten genel olarak da oranların özellikle kredi cephesinde tam olarak karşılık bulması beklenmiyor fakat makasın da bu denli açık olması...