merkez bankası faiz indirimi

merkez bankası faiz indirimi

Merkez Bankası faizlerde 200 baz puan indirime gitti. Peki inşaat sektörü Merkez Bankası'nın bu faiz kararından nasıl etkilenecek?

Bankalar faiz indiriminde nazlanıyor mu?

Hükümetin ekonominin canlanması amacıyla başlattığı faiz indirimi mücadelesine özel bankalardan aynı hızda karşılık gelmiyor.

Merkez Bankası'ndan faiz indirimine devam kararı!

Merkez Bankası dün faizi 100 baz puan indirip yüzde 8.75’e çekerken risklere de vurgu yaptı

Faiz indirimi konut sektörü hareketlendirdi!

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı hakkında konuşan GYODER Başkanı Prof. Dr. Feyzullah Yetgin, “Faiz indirimleri sektörü hareketlendirdi, kredili konut satışlarını artırdı” dedi.

Merkez Bankası ay sonunda faiz indirimine gidecek mi?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Merkez Bankası ay sonunda faiz indirimine gidecek mi?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 11 maddelik analizi...

Faiz indirimlerinin ilk etkisi konut satışlarına yansıdı!

Merkez Bankası’nın ardından bankaların da faiz indirmesi kredi talebini canlandırdı ve faiz indirimlerinin ilk etkisi, konut satış istatistiklerine yansıdı... 

Faiz indirimi konut piyasasını canlandırmaya yeter mi? 

Merkez Bankası'nın para politikası faizi indirimleri piyasaları canlandırıyor. Bu indirimlerin kamu bankalarının faizlerine hızla yansıması bekleniyor. Kamu bankalarının konut kredi faizlerini aylık yüzde 0.99'a çekmesi en önemli adım. 

Faiz indirimi sürerse sektör rahatlayabilir!

İnşaat sektörünün yarım asırlık markası Mesa, yaşanan daralmaya rağmen projelerini sürdürüyor. Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, düşen faizler nedeniyle gayrimenkulün mevduata göre daha iyi getiri potansiyeli taşıdığını savunuyor...

Faiz indirimi reel sektörün motivasyonunu yükseltti!

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Baran, "Faiz indirimi, reel sektörün moral ve motivasyonunu yükselten bir karar oldu." dedi.

Yabancı ekonomistler Merkez Bankası'ndan faiz indirimi bekliyor!

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell: "TCMB, bu hafta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında, politika faizini 300 baz puan düşürerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,75'e çekebilir."dedi.

Faiz indirimi, konut sektöründe ipotekli satışları artıracak!

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Uytun, "Merkez Bankası, faizleri 425 baz puan indirerek enflasyon ile aradaki makası daraltmada önemli ve kuvvetli bir adım attı. Faiz indirimi, tüm piyasalara olduğu gibi konut piyasasına da olumlu yansıyacak" dedi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faizi indirdik ne oldu battık mı, bittik mi?

Merkez Bankası’nın yüklü faiz indiriminin ekonomiyi tepetaklak edeceğini ileri sürenlere göndermede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne oldu, battık mı, bittik mi? Piyasalar gayet normal karşıladı” diye konuştu...

Faiz indirimi inşaat sektörünü olumlu etkileyecek!

Merkez Bankası'nın 425 baz puanlık faiz indirimini değerlendiren ekonomistler faiz indirimleri, inşaat başta olmak üzere ekonomiye olumlu etkide bulunacağını söylediler. 

Faiz indirimi kararıyla konut sektörü canlanabilir!

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını değerlendiren Ege Cansen, konut, otomotiv, beyaz eşya ve elektronik gibi sektörlerde canlanma olabileceğini belirtti. 

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi!

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 425 baz puan düşürerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekti...

Merkez Bankası’nın faiz kararı gayrimenkul sektörünü nasıl etkileyecek?

Aremas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, Merkez Bankası’nın faiz kararını gayrimenkul sektörü açısından olumlu olduğunu dile getirdi. 

Merkez Bankası faiz kararı sonrası altın ve dolar ne oldu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faiz kararını 100 baz puan indirdi. Banka politika faizini yüzde 19'dan 18'e düşürdü. Peki bu düşüş piyasalara nasıl yansıyacak?

Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu!

Merakla beklenen faiz kararları açıklandı, açıklanan karara göre, Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19'da sabit tuttu.

Son dakika! Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra dolar ne kadar oldu?

Piyasalarda, bu ayın en önemli gündem maddesi olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası, yüzde 19 olan politika faizinde değişikliğe gitmedi...

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Yeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yönetimindeki ilk faiz kararı açıklandı. Politika faizi yüzde 19'da sabit bırakılırken, sıkı para politikasının korunacağı belirtildi.

Konut kredisi faiz oranlarında Merkez Bankası etkisi!

Ev alacak vatandaşlar konut kredisi faizlerini merak ediyor. Peki Merkez Bankası'nın faiz kararının da etkisiyle konut kredileri yükseldi mi? İşte banka banka faiz oranları ve vadesine göre konut kredisi hesaplama...

Merkez Bankası faiz kararları konut kredilerini nasıl etkiler? 

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar Merkez Bankası tarafından verilen karar sonucunun konut kredisini nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Peki, merkez bankası faiz kararı konut kredilerine nasıl yansır? İşte detaylar...

Rusya Merkez Bankası faiz oranını artırdı!

Rusya Merkez Bankası, Aralık 2018’den bu yana ilk kez politika faiz oranını artırarak yüzde 4,5'e yükseltti.

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Avrupa Merkez Bankası, piyasa beklentileri doğrultusunda, faiz oranları ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nın toplam büyüklüğünü sabit tuttu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 17'de sabit tuttu.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan faiz açıklaması!

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, "Faiz indirimini uzun süre gündemimize almamız mümkün görünmüyor" ifadelerini kullandı.

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi!

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentileri doğrultusunda, faiz oranları ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nda (PEPP) değişikliğe gitmedi.

Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararında!

Bu ay açıklanan Fed, İngiltere Merkez Bankası ve Rusya Merkez Bankası'nın faiz kararları sonrasında gözler yurt içi piyasalarda Merkez Bankası'nın faiz kararına döndü. Peki PPK toplantısı ne zaman? Faiz artacak mı? İşte tüm merak edilenler...

merkez bankası faiz indirimi Haberi

merkez bankası faiz indirimi

İktisatçı Prof. Dr. Oğuz Oyan, Merkez Bankası tarafından uygulanan 200 baz puan faiz indirimiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Evrensel Gazetesi'nde yer alan habere göre; İktisatçı Prof. Dr. Oğuz Oyan, faiz indirimine ilişkin “Merkez Bankasının faizi sabit tutacağı yönünde bir izlenim vardı. Böylece spekülatif ataklara zemin hazırlanmış oldu. İçeriden birileri bilgi sızdırdı. Bunu yapanlar kimler bilmiyoruz. Ama bir operasyon yapılmış görünüyor. Bu da incelenmeli” açıklamasında bulundu. 

İNDİRİM TEKSTİLE, İNŞAATA, YAP-İŞLET-DEVRET ŞİRKETLERİNE YARIYOR

Oyan, kendisine yöneltilen "Faiz indirimi neden yapıldı?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Hazır giyimciler, özellikle ihracata çalışanlar, ‘Kur 9 liranın altında olmasın’ demişti. Ondan sonra 100 baz puan indirim geldi. İnşaatçıların talepleri var. Çünkü konut satamıyorlar. İnşaat maliyetleri yükseldi. İçeride döviz cinsinden borcu olmayanlar, TL cinsinden borcu olanlar için bu indirim...