30 / 06 / 2022

merkez bankası faiz

merkez bankası faiz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında geçtiğimiz hafta toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu. Kurulun kararını değerlendiren Societe Generale bankanın faiz politikasıyla ilgili bir rapor yayınladı.

Merkez Bankası yüksek dolara karşı son adımını attı! Şok dalgayı açıkladı

Dünyada artan enflasyon baskısına karşı faiz artırma yoluna giden ve bu yöndeki kararlılıklarını ısrarla vurgulan ABD ve AB Merkez Bankalarının aksine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, güçlü dolara karşı faizleri sabit tutmaya karar verdi. Karara ilişkin açıklamasında şok dalgaya işaret etti.

Dolarda kıyamet kopacak! Hükümet doların uçuşunu durdurmak için ne yapacak?

Dolar kuru 2 haftalık yükselişin ardında 16' TL'yi aştı. Piyasada resmi işlemin başladığı dakikalarda euro da 17,10 TL'yi geçti. Doların ani yükselişini değerlendiren uzmanlar ekonomi yönetiminin 'Şapkadan tavşan çıkarması gerektiği' ifade ediyor. İşte ayrıntılar...

Merkez Bankası, politika faizini yüzde 14'te sabit bıraktı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), merakla beklenen faiz oranını yüzde 14'te sabit tuttu.

Merkez Bankası faiz indirdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 14'e düşürdü.

TCMB faizi yüzde 17'ye yükseltti!

TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puanlık artışla yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltti.

Merkez Bankası faizde sürpriz yaptı!

Merkez Bankası dün piyasa beklentisinin aksine, faizi yüzde 10.25’te sabit tuttu...

Merkez Bankası 2019'un ilk faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası 2019'un ilk faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası beklentilere paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmedi

Merkez Bankası'nın faiz kararı!

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttu.

Merkez Bankası faiz kararı 2018!

Merkez Bankası PPK, faiz kararını açıkladı. Kurul faizi yüzde 24 seviyesinde tutarak değiştirmedi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17.75’te sabit tuttu.

Merkez Bankası'ndan faizde sadeleşme hamlesi!

Merkez Bankası, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlandığını söyledi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert Merkez Bankası açıklaması!

Cumhurbaşkanı "Yurtdışına gitmeden önce faizlerle ilgili bir toplantı yaptık. Düşürülmesinden bahsettik. Sonra ben yurt dışındayken, Merkez Bankası faiz artırdı. Bir de tek adamlık derler, bu nasıl tek adamlıksa, karar alıyoruz uygulamıyorlar. Benim arkamdan iş çevirdiler" dedi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz sarmalının kırılması lazım!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizlerin bir türlü düşmemesini eleştirdi. Erdoğan, "Faiz sarmalının kırılması lazım" dedi.

Merkez Bankası faizi düşürdü mü?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararında politika faizi ve faiz koridoru değişmediği belirtildi.

Societe Generale Merkez Bankası'nın faiz politikasını açıkladı: Mümkün olduğu kadar direnecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında geçtiğimiz hafta toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu. Kurulun kararını değerlendiren Societe Generale bankanın faiz politikasıyla ilgili bir rapor yayınladı.

Ekonomistler Merkez Bankası'nın faiz kararını yorumladı! Sonuç: TL'de değer kaybı!

 Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), son beş toplantısında olduğu gibi resmi enflasyon yüzde 73,5 seviyesinde olmasına rağmen politika faizini yine yüzde 14'te sabit tuttu. Ekonomistler, Merkez Bankası'nın enflasyonu frenlemek için faiz artışına gitmesi gerektiğine vurgu yaptı. İşte

Piyasaların merakla beklediği karar belli oldu! Son dakika! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası bugün yaptığı toplantısında faizi sabit tuttu. İşte ayrıntılar...

Piyasalar Merkez Bankası'nın faiz kararına kilitlendi! İşte uzmanların tahmini

Merkez Bankası, 2022 yılının 6. faiz kararını bugün saat 14:00'te açıklayacak. Milyonlarca vatandaş TCMB'den çıkacak faiz kararına odaklandı. İşte AA Finans, Bloomberg, TCMB ve Reuters anketlerine katılan ekonomistlerin tahminleri...

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Merkez Bankası toplantısı ne zaman?

Merkez Bankası toplantısının ne zaman olacağı vatandaşların gündeminde yer alıyor. Peki Merkez Bankası toplantısı ne zaman olacak? İşte detaylar!

Piyasa Kahini İslam Memiş Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi gram altın ve dolar için büyük zirveyi açıkladı

Altın ve Piyasalar Uzmanı İslam Memiş, 23 Haziran’da açıklanacak olan Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi gram altın ve dolar için tahminlerde bulundu.

Tüm gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi! Uzmanlar tek bir tahminde birleşti

Merkez Bankası, 2022 yılının 6. faiz kararını 23 Haziran Perşembe günü saat 14:00'te açıklayacak. Milyonlarca vatandaş TCMB'den çıkacak faiz kararına odaklanırken yapılan anketlere göre, faizin yüzde 14'te sabit bırakılacağı tahmin ediliyor. İşte AA Finans, Bloomberg ve Reuters anketlerine katılan e

Merkez Bankası'ndan faiz kararı! 15 yıl sonra ilk kez...

İsviçre Merkez Bankası, beklenmedik bir kararla sıkıştırmaya gitti ve faiz oranını 50 baz puan artırrma kararı aldı.

Merkez Bankası'ndan sürpriz faiz indirim kararı! 3 aylık periyotlarda kademeli olarak düşecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası cinsi reeskont kredisi kullanacak ihracatçılar için vadeleri uzatırken, faiz oranlarını da düşürdü.

Merkez Bankası'ndan peş peşe iki faiz sinyali! Tarihleri resmen açıkladı

Küresel piyasalarda oluşan yüksek enflasyon baskısı Merkez Bankaları tarafından dikkatle takip ediliyor. Temmuz ve Eylül'de peş peşe faiz artırım kararı alındı. Merkez Bankası Başkanı " Düzeltilmiş araçları ya da kullanıma sunulacak yeni araçları devreye alacağız" açıklaması yaptı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Piyasa ne tepki verdi?

Merkez Bankası'nın faiz kararı ile beraber piyasalarda faiz kararına ilişkin beklenti de gerçekleşmiş oldu.

Avrupa Merkez Bankası'nın rüzgarı euroyu şimdiden etkiliyor! 6 Haziran 2022 euro akaç lira?

Avrupa Merkez Bankası faiz kararının 9 Haziran'da açıklayacak. Kararın ardından euro kurunda hızlı bir yükseliş bekleniyor. Peki euro bugün ne kadar? Euro kaç lira oldu 6 Haziran 2022? İşte euro/TL 6 Haziran 2022...

Merkez Bankası'nın faiz kararı yeri yerinden oynatacak! Dolarla ilgili flaş talimat ortaya çıktı

Merkez Bankası, merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Banka, politika faizini 14'te tuttu. Merkez Bankası'nın bu kararı piyasalarda sürpriz etkisi yaratmazken, kararda hükümetin "Dolar da faiz de düşecek" talimatının etkisi olduğu ortaya çıktı.

merkez bankası faiz Haberi

merkez bankası faiz

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun geçtiğimiz hafta aldığı faiz kararı ekonomistlerin genel beklentisi doğrultusunda yüzde 14’te sabit kaldı. Merkez Bankası, geçen yıl aralık ayında yüzde 14’e düşürdüğü politika faizine bu yıl dokunmadı. Merkez Bankası; 2022'nin ocak, şubat, mart ve nisan aylarında ise politika faizinde indirme ya da artırma yapmadı.

Merkez Bankası son toplantısını 26 Mayıs 2022 tarihinde yaptı. O toplantının ardından yapılan açıklamada, "Makroihtiyati politika seti ilave tedbirlerle kararlılıkla uygulamaya devam edilecek'' mesajı verilmiş ve bir kez daha liralaşma stratejisine de dikkat çekilmişti. Açıklamada, “Merkez Bankası'nın tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları devreye alınacaktır” denilmişti.

Avrupalı finans devi Societe Generale,...