merkez faiz indirimi

merkez faiz indirimi

Milliyet Gazetesi köşe yazarı Güngör Uras bugün köşesinde " Bahar rüzgarı esmeye devam " başlıklı yazısına yer verdi. İşte Güngör Uras'ın bugünkü köşe yazısı..

Konut kredisinde faizin dibi % 1.28, taşıtta % 1.45'e indi

Merkez'in faiz indirimine devam edeceği beklentisi ile bankaların faizleri düşürme yarışı hızlandı. Anadolubank konut kredisi faizini % 1.28'e indirdikten sonra Akbank da taşıtta faizi % 1.45'e çekti..

Faiz indirimi konut satışlarını hızlandırdı!

Kamu bankalarının konut kredi faizlerini son yılların en düşük seviyelerine indirmesiyle emlak sektöründe hareketlilik yaşanıyor. Faiz indirimi, konut satışlarını hızlandırdı...

Merkez Bankası'ndan üst üste 9. faiz indirimi!

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 50 baz puan düşürerek yüzde 8.75'ten yüzde 8.25'e çekti.

Yabancı ekonomistler Merkez Bankası'ndan faiz indirimi bekliyor!

Yabancı ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısında da faiz indirimine devam edeceğini öngörüyor.

Faiz indirimi kredi faizlerine yansımalı!

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Faiz indirimi kredi faizlerine yansımalı" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 11 maddelik analizi...

Merkez Bankası'nın faiz indirimi ne kadar işe yarar?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 9.75'ten 8.75'e indirdi. Peki faiz indirimi ne kadar işe yarayacak?

Fed'den ikinci kez acil faiz indirimi!

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faiz oranını yüzde 0-0,25 aralığına çekti ve 700 milyar dolarlık parasal genişleme başlattı.

Konut kredisi oranları faiz indiriminden nasıl etkilenecek?

Merkez Bankası 7 aydır aralıksız şekilde sürdürdüğü politika faiz indirimlerine Şubat ayında da devam etti. Son yedi ayda gerçekleştirilen faiz indirimi toplamda 1325 puan olarak kaydedildi. Peki politika faizlerindeki indirim konut kredisi oranlarını nasıl etkileyecek?

Konut kredisi faiz oranlarında indirim beklentisi!

Merkez Bankası Aralık ayı Para Politikası faizlerinde de beklentiye paralel olarak 200 puanlık indirim gerçekleştirdi. Politika faizlerindeki düşüş sonrasında konut kredisi faiz indirimi beklentileri arttı...

Anadolubank’tan dev konut kredisi faiz indirimi!

Anadolubank konut kredisi faiz oranlarında dev bir faiz indirimi uyguladı. Banka konut kredisi faizlerini tek seferde 45 puana kadar indirdi...

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarını düşürecek mi?

Ziraat Bankası, konut kredisi kampanyalarını devam ettiriyor. Merkez Bankası’nın ikinci faiz indiriminden sonra Ziraat Bankası faiz oranlarında indirime gitmesi bekleniyor. Peki Ziraat Bankası konut kredisi faiz indirimi yapacak mı? 

ICBC kampanyalı konut kredisi için faiz indirimi uyguladı!

ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi ürünü için bir faiz indirimi daha uyguladı. Bankanın kampanyalı konut kredisi faiz oranları yüzde 1.12’ye geriledi...

Konut kredisi faiz oranları düşüyor mu?

Merkez Bankası geçtiğimiz haftalarda 10 puanlık bir faiz indirimi yaptı. Bu faiz indirimi sonrasında vatandaşlar konut kredisi faizlerini merak ediyor. Peki konut kredisi faiz oranları düşüyor mu?

Faiz indirimi sonrası gözler konut kredisinde!

Merkez Bankası'nın son PPK toplantısında faizleri 250 baz puan düşürmesinden sonra gözler kredi faizlerine çevrildi. Son faiz indirimiyle birlikte konut kredilerinde faizin en fazla 0.90 veya 0.95’e çekileceği tahmin ediliyor.

merkez faiz indirimi

merkez faiz indirimi merkez faiz indirimi

Bahar Rüzgârı esmeye devam ediyor. Haftaya iyimser başlıyoruz.


Geçen haftanın rüzgârı bu haftayı etkileyecek. Geçen hafta ekonomide moralleri düzelten önemli gelişmeler oldu.


1) Merkez faiz indirimine başladı

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı, işe başladığının ertesi günü faiz koridorunun tavanında yarım puanlık bir indirim açıkladı. Bu açıklama, faiz indiriminin bundan sonra da devam edeceği bekleyişinin kapısını açtı.


Daha önceleri ‘faiz indirilmemeli, artırılmalı’ diyenler bile, şimdilerde faiz indirimi bekleyişinde. Ne var ki, Merkez’in sembolik faiz indiriminin kredi ve mevduat faizlerini nasıl etkileyeceği henüz belli değil. Henüz uygulanan mevduat ve kredi faizlerinde indirim işareti yok.


2) Konut satışları iyi gidiyor

Bu yılın ilk 3 ayında 300 bin konut satıldı. Konut satışları geçen yılın ilk 3 ayındaki satışların az da olsa üzerinde. Satışların yaklaşık yüzde 45’i yeni konut satışı. 140...