09 / 02 / 2023

Miras payının üçüncü kişiye devri nasıl olur

Miras payının üçüncü kişiye devri nasıl olur

Miras paylaşımına dair pek çok kişinin soruları bulunmaktadır. Ölen bir kişinin mirası nasıl paylaşılır? O sorulardan sadece bir tanesidir.

Miras payının üçüncü kişiye devri nasıl olur?

Miras kalan kişiler, böyle bir durumda bazı sorular yöneltmektedirler. Onlardan biri de Miras payının üçüncü kişiye devri nasıl olur? İşte detaylar!

Dünya Altın Konseyi verilerine göre yılın üçüncü çeyreğinde en çok altını TCMB aldı

TCMB altın talebinde yılın üçüncü çeyreğinde küresel merkez bankalarını geride bırakarak en çok altın alan merkez bankası oldu. Analistler merkez bankalarının bir takım riskleri bertaraf etmek için altın talebini artırdıklarını belirtiyor.

Hisseli tapu nedir? Hissedar kendi payını satabilir mi?

Hisseli tapu, bir taşınmasın birden çok sahibinin olduğunu simgelemektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişilerin bilmesi gereken belli başlı hususlar vardır. Özellikle alım ve satım işlemleri yaparken bazı detaylar öğrenilmelidir. İşte Hisseli tapu nedir, Hissedar payını satabilir mi?

Avrupa Birliği’nden Rusya’ya veto! Payını yüzde 7,5'e düşürdü

Avrupa Birliği (AB), enerjide Rusya'ya bağımlılık halinden amacı ile için aldığı tedbirler ile doğal gaz ithalatında Rusya'nın payını yüzde 40 oranından yüzde 7,5'e düşürdü. İşte detaylar…

Miras payının üçüncü kişiye devri nasıl olur?

Miras kalan kişiler, böyle bir durumda bazı sorular yöneltmektedirler. Onlardan biri de Miras payının üçüncü kişiye devri nasıl olur? İşte detaylar!

Ticari araçların öncüsü Fiat Ducato Van'ın Mayıs fiyatları belli oldu! İşte 12 Mayıs 2022 fiyat listesi...

Birinci sınıf sürüş keyfi vadeden Fiat Ducato Van, yük taşımacılığının öncülerinden ve sınıfının lideri konumunda. Peki Fiat Ducato Van Mayıs ayı fiyatları kaç lira oldu? İşte Fiat Ducato Van 12 Mayıs 2022 fiyat listesi...

Kalyon Holding İstanbul Havalimanı'ndaki hisse payını arttırdı

Kalyon Holding İGA İstanbul Havalimanı’ndaki payını yüzde 55’e çıkarma kararı aldı. İstanbul Havalimanı ortaklarından Limak Yatırım Holding ve Mapa İnşaat, geçtiğimiz günlerde hisselerini diğer ortaklara satmak için anlaşmaya varmıştı.

Bana miras kaldığını nasıl öğrenirim?

Bir yakınınızın vefat ettiğini ve ardından miras bıraktığını düşünelim. Siz de "Bana miras kaldığını nasıl öğrenirim?" diye soruyorsanız, işte yanıtı...

Süreyya Ayaz, SA RİVA ile sektörün öncü markalarını buluşturacak!

Daha önce sektörün dev markaları; Ant Yapı ve Sabancı Grubu ortaklığını Riva'ya taşıyan Süreyya Ayaz, birikim ve deneyimlerini SA Riva İnşaat ve Danışmanlık A.Ş. çatısı altında topluyor. Süreyya Ayaz, SA RİVA ile sektörün öncü markalarını buluşturacak...

Elektrikte TRT payını kaldıran düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi!

TBMM Genel Kurulunda elektrik faturalarında TRT payını kaldıran maddeyi içeren kanun teklifi kabul edildi. 

Rönesans Sağlık Yatırım, Gaziantep Şehir Hastanesi'nin yüzde 51 payını alıyor!

Rönesans Sağlık Yatırım, Gaziantep Şehir Hastanesi'nin yüzde 51 payını almak için anlaşma yaptı. Rönesans'ın yanına yabancı bir ortak alabileceği belirtildi.

İnşaat sektörünün üçüncü çeyrek karnesi!

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 2021 yılının üçüncü çeyreğini değerlendirdiği rapor yayınlandı. Peki raporda hangi verilere yer verildi? İşte inşaat sektörünün üçüncü çeyrek karnesi...

Miras kalan hisseli arsada hissedar payını satabilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda babasından miras kalan arsa hissedarının emlakçıyla 1.350 TL'den anlaştığını ve kendilerinin de satış yapmaları için bilgi verdiğini aktaran okuyucu, emlakçının satış ilanını 1.581 TL'den verdiğini; satış yapmak zorunda olup olmadığını sordu.

Doların Rusya’nın ihracatındaki payı yüzde 50’nin altında!

Bloomberg, doların Rusya’nın ihracat gelirlerindeki payının 2020 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 50’inin altına indiğini aktardı.

Miras payının üçüncü kişiye devri nasıl olur Haberi

Miras payının üçüncü kişiye devri nasıl olur

Ölen bir kişinin mirası nasıl paylaşılır? Babam, Annem öldü miras paylaşımı nasıl yapılır? bu soruların yanıtları aranmaktadır.

İşte merak edilen soruların yanıtları…

MİRAS NEDİR?

Kanunda ön görülen haller saklı kalmak şartı ile mirasçılar, miras bırakan kişinin sahip olduğu ayni haklarını, alacaklarını, diğer mal varlığı haklarını, menkul ve gayrimenkullerini üzerindeki zilyetliklerini doğrudan doğruya kazanmaktadırlar bununla birlikte miras bırakan kişinin borçlarından kişisel olarak yükümlü de olmaktadırlar.

Vefat eden kişiye ait olan tüm hak ve yükümlülükleri bıraktığı kişiye mirasçı denir. Mirasçılar da kanuni mirasçı ve atanmış mirasçı olmak üzere ikiye ayrılır.

Kanuni Mirasçının tanımı şu şekilde yapılmaktadır; Kan bağı ilişkisinden ortaya çıkan mirasçılara anne, baba, dede, torun, çocuk vs. kişilere denilmektedir. Kanuni mirasçılar ile miras bırakan kişinin arasında kan bağı ile doğal akrabalık ilişkisi bulunmaktadır. Atanan...