müşteri memnuniyeti faliyetleri

müşteri memnuniyeti faliyetleri

K A Araştırma Limited ortak girişimi tarafından yürütülen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi ( TMME ) 2013 yılı 4. çeyrek sonuçlarında beyaz eşya sektörünün lideri oldu.

AVM'lerin ciro ve müşteri kaybı devam ediyor!

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Yönetim Kurulu Üyesi Alp Önder Özpamukçu yaptığı açıklamada, "AVM'lerin ciro ve müşteri kaybı devam ediyor" dedi.

Koronavirüs sürecinde konut müşteri talebi artıyor!

Deloitte, yeni tip koronavirüs salgınının sektörel etkilerini analiz ettiği raporda, üretim merkezleri ve ticarethanelerde düşüş yaşanmasına rağmen, konut müşteri talebinde artış gözlendiğini belirtti...

İş dünyası, Radisson Residences Avrupa Tem İstanbul’a yoğun ilgi gösteriyor!

Radisson Residences Avrupa Tem İstanbul, uzun dönem konaklama yapan iş insanlarından yoğun talep alıyor. Radisson Residences Avrupa Tem İstanbul Genel Müdürü Nalan Güven, "Radisson standartları çerçevesinde ağırlayarak yüzde 100 müşteri memnuniyeti sağlıyoruz" dedi...

Karmod konut satışlarında yüzde 98 müşteri memnuniyeti sağladı!

Karmod, konut satışlarında yüzde 98 müşteri memnuniyeti sağladı, Hazır konut sektöründe yakalanan bu başarının, müşteri memnuniyeti adına yapılan çalışmaların sonucu olduğu belirtildi

Birevim'e Stevie'den 6 ödül!

Birevim, biri halk oylaması özel ödülü olmak üzere toplam 6 Stevie ödülü kazandı. Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi “Müşteri memnuniyeti, yenilikçi uygulamalar, finansal çözümler, müşteri servisleri gibi konularda da kalitemizi bir kez daha tescillemiş olduk" dedi.

Kanal İstanbul'a müşteri bulunursa bu yıl başlayacak!

Kanal İstanbul Projesi'nin maliyetinin yaklaşık 15 milyar dolar olduğunu söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Kanal İstanbul'a müşteri bulunamaması durumunda, kendi imkanlarımızla 2019 içerisinde start verme hedefimiz var" dedi.

Birevim'e müşteri memnuniyeti ödülü!

Şikayetvar.com, özgün finansal çözüm anlayışıyla sektöre yön veren Birevim'i ödüllendirdi.

Birevim'in müşteri memnuniyeti ödüllendirildi!

Ev alımı konusunda ön plana çıkarak hızla büyüyen faizsiz çözümler yurtdışı ve yurtiçi platformlarda dikkatleri üzerine çekerek, ödüllendirilmeye devam ediyor.

Silyon İnşaat'a iki İSO ödülü birden!

Silyon İnşaat, İSO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ve İSO 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgeleri'ni almaya hak kazandı. Belgeler, düzenlenen törenle takdim edildi.

Türkiye'den konut almak isteyen geniş bir müşteri kitlesi var!

Cathay Group Genel Müdürü Yıldırım, "Türkiye’den gayrimenkul almak isteyen halâ çok geniş bir müşteri kitlesi var" dedi.

Gayrimenkulde başarının yolu müşteri memnuniyetinden geçer!

Gayrimenkul sektörü ve emlak piyasasını değerlendiren Remax Analiz ‘de gayrimenkul danışmanı olan Ayla Can, "Gayrimenkul sektöründe başarının yolu müşteri memnuniyetinden geçer" dedi.

9 maddede site sakinlerinin memnuniyeti!

Konut Siteleri Yönetimleri Danışmanı Nihat Dönmez Emlakkulisi.com okurları için "site sakinlerinin memnuniyeti" konusunu kaleme aldı. İşte Dönmez'in o yazısı..

JETHAT ile emlak ofisleri müşteri toplayacak!

Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet.com, JETHAT ile sektörde ilk ve tek “dijital sekreter” hizmetini sunuyor. JETHAT ile emlak danışmanlarının müşteri kaçırmasını önleniyor.

müşteri memnuniyeti faliyetleri

müşteri memnuniyeti faliyetleri müşteri memnuniyeti faliyetleri

Siemens Ev Aletleri, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma kuruluşu KA Araştırma Limited ortak girişimi tarafından yürütülen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi (TMME) 2013 yılı 4. çeyrek sonuçlarında beyaz eşya sektörünün lideri oldu. 2005’ten bu yana düzenlenen araştırmada, 2013 yılında 81 ilde toplam 25 sektör için 29 bin 661 müşteri görüşmesi yapıldı. Siemens’in başarısında müşteri memnuniyetini temel alan kurumsal ilkeleri ve bu alanda hayata geçirdiği yenilikçi uygulamaları etkili oldu.

Siemens Ev Aletleri, Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi (TMME) 2013 yılı 4. çeyrek sonuçlarında elde ettiği liderlikle bu alandaki başarısını pekiştirdi. Siemens, 81 ilde toplam 25 sektör için 11 bin 564 müşteri görüşmesi yapılan araştırma sonucunda aldığı 82 puanla marka birinciliğini paylaştı. Geçen yıl beyaz eşya sektörü performansını toplamda, 2 puan geliştirerek...