müteahhit olma şartları

müteahhit olma şartları

Yabancıya satışını artıran ve sık sık yurt dışı fuarlara katılan müteahhitler artık ‘ihracatçı’ sayılmak istiyor. Hükümetin konu üzerinde çalıştığını belirten müteahhitler, yabancıya yapılan satışla cari açığı kapatacak güce erişeceklerini belirtiyorlar.

Müteahhitler sınıflara ayrılıyor!

Meclis’te görüşmeleri devam eden Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile inşaat sektörüne çekidüzen getirilecek. Meclis’e sunulan teklif yasalaşırsa müteahhitlerde bir çok şart aranacak. 

Önüne gelen müteahhit olamayacak!

Hükümet, inşaat sektörüne yeni düzenlemeler getiriyor. Meclis’e sunulan teklif yasalaşırsa, müteahhit yeni işe başlarken mali gücü ve iş bitirmesine bakılacak.

Müteahhitliğe standart geliyor!

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından yapılan protokol çerçevesinde yapım sektöründeki müteahhitlere standartlar getiriliyor.

Müteahhit olmak için ne yapmak lazım?

İnşaat sektöründe yüklenici veya üstlenici olarak nitelendirilen müteahhit, bir başka kimse için yapı müteahhit veya ticaret ile ilgili bir işi yapmayı üstlenen kimseye deniyor. Peki, müteahhit olmak için ne yapmak lazım?

Kimler müteahhit olabilir?

Müteahhit, bir başka kimse için yapı müteahhit veya ticaret ile ilgili bir işi yapmayı üstlenen kimseye deniyor. Peki, kimler müteahhit olabilir? Müteahhit olmak için aranan şartlar nelerdir?

En az 393 TL taksitle ev sahibi olma şartları!

TOKİ'de Ekim ayı fırsatları devam ederken vatandaşlar ucuz konut kampanyalarını araştırmaya başladı. İşte en az 393 TL taksitle ev sahibi olma şartları...

TOKİ dar gelirli konut başvuru şartları neler? 

TOKİ uygun fiyat ve ödeme kolaylığı ile milyonlarca vatandaşın ev sahibi olma hayalini gerçekleştiriyor. Peki TOKİ dar gelirli konut başvuru şartları nelerdir?

TOKİ alt gelir grubu başvuru şartları neler? 

TOKİ dar gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmeye devam ediyor. TOKİ dar gelirliler için ucuz konut ilanlarını yayımladı. Peki TOKİ alt gelir grubu başvuru şartları neler?  

TOKİ alt gelir grubu başvuru şartları nelerdir?

TOKİ'den dar gelirlilere asgari ücretle çalışanlara emeklilere, dar gelirlilere büyük müjde geldi. TOKİ alt gelir grubu konut projelerinde sadece 13 bin lira peşinatla ev sahibi olma fırsatı sunuluyor. TOKİ alt gelir grubu başvuru şartları nelerdir?

ÇED raporu yeterlilik belgesi için şartlar değişti!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu verme yetkisine sahip olma şartları değişti.

Emlak vergisinden muaf olma şartları nelerdir?  

Arsa, arazi, ev, işyeri gibi gayrimenkul sahibi olanlar ödemek zorunda oldukları emlak vergisinden muaf olabiliyor. İşte emlak vergisinden muaf olmanın şartları....

Emeklilerin emlak vergisinden muafiyet şartları!

1319 sayılı Kanun kapsamında emlak vergisinden muaf olacak kimseler arasında emekliler de bulunuyor. Peki emeklilerin muaf olma şartları nelerdir?

Müteahhitlik belgesi alan kişi sayısı çoğaldı!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı TahirTellioğlu, müteahhitlik yetki belgesi alan kişi sayısının giderek arttığına dikkati çekerek, "Liyakati olup olmayan herkesin müteahhit olma arzusu, inşaat sektörünün türbülansa girmesine sebep

Herkesin müteahhit olma arzusu, sektörü türbülansa sokabilir!

İMKON Genel Başkanı Tellioğlu: " Liyakati olup olmayan herkesin müteahhit olma arzusu, inşaat sektörünün türbülansa girmesine sebep olacaktır " şeklinde ifadelerde bulundu.

Bina ruhsat alma şartları!

Bir binanın inşa çalışmalarına başlanılabilmesi için müteahhit kişi veya firmanın yerine getirmesi gereken bazı yasal prosedürler bulunuyor. Peki, bina ruhsat alma şartları nelerdir? İşte gerekenler..

Apartmanda denetçi olma şartları!

Sekiz ve sekizden fazla bağımsız bölüm olması halinde yönetimin kurulması ve yönetici atanması zorunlu oluyor. Peki, yöneticiyi kim denetler? Apartmanda denetçi olma şartları nelerdir?

Türkler Yunan adalarından ev alabilir mi?

Yunanistan Maliye ve Kalkınma Bakanlıklarının hazırladığı tasarıya göre Türkler Yunan adalarından ev alabilir mi? Yunanistan adalarından ev alma koşulları nelerdir? İşte Yunanistan'dan ev sahibi olma şartları..

Bir binanın tarihi eser olma şartları!

Arazinin içinde kültür ve tabiat varlığı bulunduğunu bilenler veya yeni haberdar olanların en yakın müze müdürlüğüne haber vermeleri gerekiyor. Peki, bir binanın tarihi eser olduğu nasıl anlaşılır? Bir binanın tarihi eser olma şartları nelerdir?

müteahhit olma şartları

müteahhit olma şartları müteahhit olma şartları

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre geçtiğimiz günlerde yapı müteahhitlerini sınıflandıran yönetmeliğin yayınlanmasıyla birlikte gayrimenkul sektöründe yeni bir döneme giriş yapıldı.  Yetkinlik ve mali yapı anlamında 9 sınıfa ayrılan müteahhitler, ayrıştırma ile ‘itibarlarını’ yeniden kazandıklarını, bu sayede başta yabancıya satış anlamında kapsamlı çalışmalar yapacaklarını ifade etti. 

Son yıllarda yabancıya satışını artırdıklarını ve ülke tanıtımı için yurt dışı fuarlarda sık sık boy gösterdiklerini hatırlatan müteahhitler, artık ‘ihracatçı’ sayılmak istiyor. Bu kapsamda ilgili bakanlıkların kapısını çalan müteahhitler, aldıkları olumlu dönüşlerin yakın zamanda somut adımlara dönüşmesini talep ediyorlar. Müteahhitler, ekonomiye 2018’de yaklaşık 6 milyar dolar kazandırdıklarını, ihracatçı desteklerini almaları durumunda bu rakamı 3 ve 5 yıllık periyotta 25 milyar dolara, ardından ise cari açığı kapatacak konuma getirebileceklerine dikkat çekiyor. 

Geçen yıl yabancılara konut satışı 2017 yıl...