ölen eşin mirası nasıl paylaşılır

ölen eşin mirası nasıl paylaşılır

Posta yazarı Tamer Heper, 'Eşimi, annesi ve babası hayattayken kaybettim. Sonra babası vefat etti, annesi ise yoğun bakımda. Eşimin mirasından yararlanabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor?' sorusunu yanıtladı.

Vefat eden eşin mirası kime kalır?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Eşimle 20 yıllık evliyiz. Ben onun 2’nci eşiyim. Daha önceki eşi vefat etmiş, hayatta iki çocuğu var. Bizim çocuğumuz yok.  Eşimin İstanbul’da kendine ait bir dairesi var. Vefatı halinde benim bu dairede hissem ne olur? ' sorusunu yanıtladı.

Ölen eşin mirasından yararlanılabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Eşimi, annesi ve babası hayattayken kaybettim. Sonra babası vefat etti, annesi ise yoğun bakımda. Eşimin mirasından yararlanabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor?' sorusunu yanıtladı.

Ölen kişinin mirası torununa kalabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Ölen babanın iki erkek iki kız çocuğu vardı. ' sorusunu yanıtladı. Veraset ilamı için başvuru yapıldı. Bir erkek bir kız çocuğu mirası reddetti. Veraset ilamında mirası reddeden oğlunun iki çocuğuna mirasta pay verildi. Bu doğru bir karar mı?'sorusunu yanıtladı...

Ölen kardeşin mirası kime kalır?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Annemler yedi kardeş, altısı vefat etti. Vefat edenlerden birinin eşi ve çocuğu da yoktu. Bir miktar malvarlığı var. Bu durumda miras sadece hayatta olan anneme mi kalır, yoksa önce ölen kardeşlerin çocuklarına da düşer mi?' sorusunu yanıtladı.

Sağ kalan eşe ölen eşin malından miras kalır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Çocuksuz eşlerden biri öldüğünde, şayet ölenin malı aile birliği içinde kazanılmamışsa sağ kalan eşe ölenin malından miras kalır mı? Saklı payı olur mu? ' sorusunu yanıtladı.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne Türkiye'den 10 aday!

Habertürk Gazetesi yazarı olan Mimar Esin Tümer bugünkü yazısında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne Türkiye'den aday olan 10 yapıyı anlattı. İşte o yazı...

Esin Afşar’ın mirası paylaşılamadı!

Beş yıl önce vefat eden sanatçı Esin Afşar, Bodrum’daki evinin tapusunu birinci eşinden olan kızı Pınar Afşar Bulut’un oğlu Hazal’a devretti. Sanatçının ikinci eşi Şener Aral ve oğlu, hem tapu hem de vasiyetnamenin iptalini istedi.

Efes Dünya Mirası ilan edildi!

Efes Antik Kenti'nin 21 yıllık UNESCO özlemi mutlu sonla bitti. Geçmişi Cilalı Taş Devri'ne uzanan Efes Antik Kenti, artık Dünya Mirası oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Efes artık resmen bir dünya mirası" dedi.

Efes de artık UNESCO Dünya Kültür Mirası!

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girdikten sonra, Selçuk’taki tarihi Antikçağ’a uzanan Efes Antik Kenti de listeye kabul edildi. İşte ayrıntılar...

Mirasçı mirası reddettiğinde borç kime kalır?

Posta Gazetesi Ekonomi sayfası köşe yazarı Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun "Mirasçı mirası reddettiğinde borç kime kalır? "sorusunu cevaplandırıyor. İşte Heper'in köşe yazısı;

UNESCO Dünya Mirası Bursa Günü etkinliği düzenlendi!

Bursa'nın tarihi ve kültürel varlıklarının, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesi'ne girişinin yıl dönümü nedeniyle "UNESCO Dünya Mirası Bursa Günü" etkinliği düzenlendi.

Yasal mirasçılar mirası reddederse ne olur?

Mirasçılar kalan mirası reddedebiliyor. Ölümü tarihinde mirasbırakanın ödemeden aczi açıkça belli veya resmen tespit edilmiş ise, miras reddedilmiş sayılıyor. Peki, yasal mirasçılar mirası reddederse ne olur?

Ölen kişinin gayrimenkul borcu ailesine kalır mı?

Posta Gazetesi yazarlarından Tamer Heper bugünkü köşe yazısında okuyucularından birinin sormuş olduğu "Ölen kişinin gayrimenkul borcu ailesine kalır mı?" sorusuna yanıt verdi..

ölen eşin mirası nasıl paylaşılır

ölen eşin mirası nasıl paylaşılır ölen eşin mirası nasıl paylaşılır

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun 'Eşimi, annesi ve babası hayattayken kaybettim. Sonra babası vefat etti, annesi ise yoğun bakımda. Eşimin mirasından yararlanabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

Eşimi, annesi ve babası hayattayken kaybettim. Sonra babası vefat etti, annesi ise yoğun bakımda. Eşimin mirasından yararlanabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor? A.A.

Okuyucuma sormam gereken bir sorum olacak. Eşinin vefatında acaba müşterek çocukları var mıydı? Çünkü müşterek çocukları varsa, mirasçılık durumunda değişiklik olacak ve farklı pay alacak. Şayet çocuk yoksa bu sefer payı başka oranda olacak. Ben iki duruma göre de yanıt vereyim. Müşterek çocuk olsaydı, okuyucumun miras payı eşinin malvarlığının dörtte biri, gerisi ise çocuğun veya çocuklarının.

Şayet müşterek çocuk yoksa, okuyucumun eşinin...