Pandeminin inşaat sektörüne etkileri

Pandeminin inşaat sektörüne etkileri

Konut stokunun fazla olduğu 2019'da inşaat başvuruları yeniden arttı. Pandemiye rağmen İstanbul'da  İstanbul’da ruhsat sayısı 2020’de yüzde 46 arttı. Yeni konut projeleri için düğmeye basıldığı bazı illerde artış oranı yüzde 200'yi geçti. 

İnşaat sektöründe dipten dönüş başladı!

2020'de verilen yapı ruhsat sayısı pandemiye rağmen artış kaydetti. Bu artışlarla birlikte sektör temsilcileri yeni projelerin raftan ineceği görüşünde. 

İnşaat sektöründe 2021 rotası ne olmalı?

İnşaat sektöründeki pazar yeri olan Workindo’nun CEO’su Erhan Kocabaş, inşaat sektörüne ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı.

Fatih Erdoğan: İnşaat sektörüne sahip çıkılmalı!

Ankara'da hayata geçirilen Merkez Ankara projesindeki ofisler bugün gerçekleştirilen toplantıyla satışa sunuldu. Yapılan toplantıda konuşan Pasifik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, yaptığı açıklamada inşaat sektörüne sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Gelir İdaresi'nden inşaat sektörüne kayıt dışı takibi!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmaları kapsamında inşaat sektörüne odaklanıldı.

İnşaat sektörüne güven Ağustos’ta yüzde 6 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı sektörel güven endeksi verilerini açıkladı. Verilere göre; inşaat sektörüne güven Ağustos’ta yüzde 6 oranında arttı.

Abdullah Müftüoğlu: İnşaat sektörüne güvenimiz tam!

Suudi Arabistan merkezli Al Qemam grubu bünyesinde faaliyet gösteren Akzirve Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Müftüoğlu, Türkiye ekonomisine ve inşaat sektörüne güvenlerinin tam olduğunu söyleyerek Türkiye'ye gelecek yıllarda da yatırımlarını sürdüreceklerini açıkladı. 

Anderson Oliviera: İnşaat sektörüne yatırım yapabilirim!

Adana Demirspor’un dünyaca ünlü yıldızı Anderson, hakkında merak edilenleri anlattı. Anderson, Türkiye'de inşaat sektörüne yatırım yapabileceğini söyledi.

İnşaat sektörüne kredi dopingi!

Türkiye genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam derken, inşaat sektörüne destek olacak bir karar geldi. Cumhurbaşkanlığı’nca yayımlanan karara göre tüm kamu bankalarının kentsel dönüşüm kredisi faiz desteği vermesinin önü açıldı.

Devlet destekleri inşaat sektörüne nefes aldırıyor!

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli, devlet destekleriyle başlatılan ve süresi uzatılan tapu ve KDV indirimi hakkında konuştu. Nemli, ''Devlet destekleri inşaat sektörüne nefes aldırıyor'' dedi.

Yatırım Programı Rehberi'nden inşaat sektörüne çıkanlar!

Cumhurbaşkanlığınca hazırlanan 2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberi bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı. İşte Yatırım Programı Rehberi'nden inşaat sektörüne çıkanlar...

Mustafa Tuna'dan inşaat sektörüne yüzde 50 indirim müjdesi!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna inşaat sektörüne yüzde 50 indirim müjdesi verdi.

Adem Atmaca: İnşaat sektörüne trend olduğu için girdik!

Atmaca Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, "İnşaat sektörüne trend olduğu için girdik. Tecrübe de edindik ama ana işimiz hiç olmadı. Biz elektronikçiyiz” diyor.

İnşaat sektörüne acil düzenlemeler gerekli!

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, inşaat sektörüne ilişkin son açıklanan büyüme verilerinin sektörün performansını yansıtmaktan uzak olduğunu söyledi. 

İnşaat sektörüne yerli ürün kullanımı can suyu olacak!

Ülkealan Yapı Endüstrisi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Ülkealan, inşaat sektörüne dair değerlendirmeler yaptı. Ülkealan, yeni yükselecek olan projelerde yerli ve milli vurgusu üzerinde durdu.

Pandeminin inşaat sektörüne etkileri Haberi

Pandeminin inşaat sektörüne etkileri

Kamu bankalarının konut kredilerinde başlattığı düşük faiz ve uzun vadeli kampanyalar stokları eritince inşaat firmaları yeni konut projeleri için düğmeye bastı. Yenişafak'tan Mine Açar'ın haberine göre; 2019’da kelimenin tam anlamıyla dip yapan yeni konut inşaat ruhsatları geçen yıl pandemiye rağmen yükselişe geçti. Türkiye genelinde yüzdesel değişimlerin rengi düşüşü ifade eden kırmızıdan artışı ifade eden yeşile döndü. 81 ilin 79’unda müteahhitler yeni konut yapmak için kolları sıvadı ve en geç önümüzdeki 3 yılda inşaat yapmayı taahhüt etti. Yeni ruhsat sayısının azaldığı iki il ise Iğdır ve Zonguldak olarak ön plana çıktı. Iğdır’da 2019’da bin 323 yeni konut için ruhsat alınırken sayı 2020’de yüzde 19’luk düşüşle bin 75’e düştü. Zonguldak’ta da önceki yıla göre düşüş yüzde 21 oldu ve 2020’de 2...