Reel döviz kuru endeksi şubat 2021

Reel döviz kuru endeksi şubat 2021

Reel döviz kuru endeksi, şubat ayında tüketici fiyatları bazlı olarak yüzde 5.5 artış gösterdi.

TL'nin reel değerinde yüzde 5.5 artış gerçekleşti!

Reel döviz kuru endeksi, şubat ayında tüketici fiyatları bazlı olarak yüzde 5.5 artış gösterdi.

Teknik Yapı'dan döviz bozan kampanya!

Teknik Yapı, 2021 yılının ilk aylarında başlattığı kampanya ile TL'ye destek vermeyi ve döviz mağdurlarının zararlarını telafi etme imkanı sunuyor. 

Teknik Yapı'dan döviz bozduran vatandaşa konut alımında kolaylık!

Teknik Yapı, 2021 yılı destek kampanyaları kapsamında döviz bozduran vatandaşlar için İstanbul'dan konut alan vatandaşlara kur farkı konusunda kolaylık sağlanacağını açıkladı. 

Döviz mevduatı rekor kırdı!

Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine göre, yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 8 Ocak haftasında 235 milyar 857 milyon dolar ile yeni rekor kırdı.

Döviz hesapları 235 milyar doları aşarak rekor kırdı!

2020 boyunca piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ile yurt içi yerleşiklerin TL’deki değer kaybı ve enflasyondan kendilerini korumak için tercih ettikleri döviz mevduatı yılı 235 milyar 658 milyon dolarla kapattı.

Döviz düşüyor! Zam furyası devam ediyor!

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Döviz düşüyor! Zam furyası devam ediyor!" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 3 maddelik analizi...

Döviz hesapları 231 milyar doları aşarak rekor kırdı!

Vatandaşların döviz hesapları geçtiğimiz hafta 231 milyar doları aşarak tarihi seviyelere ulaştı. Bir önceki haftaya göre döviz mevduatındaki artış 3 milyar 237 milyon dolar oldu.

Merkez Bankası'nın kararı sonrası borsa yükseldi döviz kurları ve altın geriledi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kararları sonrası BIST 100 endeksi yükselişe geçerken, döviz kurları ve altın fiyatları sert düştü.

Döviz kurlarındaki artış konut piyasasını nasıl etkiledi?

Konut satış verilerine bakıldığında döviz kurlarındaki artışın yanı sıra faiz artışının ekonomik aktivite üzerinde soğutucu yönde etkileri görüldü.

Vatandaşın döviz hesapları 458 milyon dolar arttı!!

Vatandaşların banka hesaplarındaki döviz tutarı geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya göre, 458 milyon dolar artış kaydetti ve 218 milyar 297 milyon dolara yükseldi.

Merkez Bankası'nın döviz rezervleri azaldı!

Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervleri 25 Eylül haftasında, bir önceki haftaya göre 1 milyar dolar gerileyerek 41 milyar 409 milyon dolara düştü.

Döviz ve altında son dakika: Vergi düşürüldü!

Döviz, altın alım satım işlemlerinde ve mevduat hesaplarından alınan vergiler düşürüldü. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gayrimenkul fiyatları döviz artışından nasıl etkilendi?

Prokule Türkiye Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Gürlek, döviz artışının gayrimenkul sektörüne olan etkisine ilişkin "Döviz kurlarının artması mülkiyet sahiplerinin fiyatları artırmasına neden oldu" dedi. 

Reel döviz kuru endeksi şubat 2021 Haberi

Reel döviz kuru endeksi şubat 2021

Merkez Bankası'ndan aktarılan verilere göre, 2003=100  bazlı reel efektif döviz kuru endeksi TÜFE bazında 69.69 puana yükseldi. Şubat verisi ile birlikte aralıksız yükseliş 3 aya ulaşmış oldu. Bu arada TÜFE bazlı reel döviz kuru ocak ayında 66.28 puandan 66.08 puana revize edildi. 

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre; REK, kasım ayında gördüğü 60.45 ile tarihi dip seviyeden dönmüştü. Reel efektif döviz kuru endeksleri Türkiye'nin fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması alınarak hesaplanıyor.

Denklemde reel efektif kurun azalışı, TL'nin reel olarak değer kaybettiğini, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının düştüğünü gösteriyor.

Endeksteki değişim TCMB'nin TL'deki değer değişimlerinin enflasyona yansımasına verebileceği tepkiler açısından yakından takip ediliyor.

Merkez Bankası'ndan son dakika haberi! TL'de zorunlu karşılık oranları arttı!

TEFE...