Roma Parkına ne yapılacak

Roma Parkına ne yapılacak

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Cengiz Semercioğlu bugün köşesinde "Roma Parkı'na yapılacak sosyal tesis işte bu" başlıklı yazısına yer verdi. İşte yazının detayları..

Roma bir kez daha çöküyor!

Dolup taşan çöp bidonlarının etrafını saran fareler, dev martılar ve hatta yaban domuzları, durağa ne zaman uğrayacağı belli olmayan, gelse de artık sıklıkla yolda kalan belediye otobüsleri ve daha onlarca neden Roma'nın bir kez daha çöktüğünü gözler önüne seriyor...

Beyoğlu Roma Bahçesi’ne sosyal tesis yapılacak!

İSTANBUL’un Beyoğlu ilçesindeki Cihangir Kılıçali Mahallesi’ndeki Roma Bahçesi’nin otoparkında yapımına başlanan ‘Cihangir İBB Sosyal Tesisleri’, İBB Meclisi’nde oy çokluğuyla planlara işlendi.

Cihangirliler, Roma Bahçesi'ne sosyal tesis kararını protesto etti!

Cihangir Güzelleştirme Derneği ve Beyoğlu Kent Savunması üyeleri, Cihangir Roma Bahçesi alanına sosyal tesis yapılması kararını protesto etti.

İstanbul Üniversitesi’nin Roma'daki daireleri lojman mı oldu?

İstanbul Üniversitesi’ne Türk öğrencilerin kalması için İtalyan vatandaşın bağışladığı Roma’daki 3 daire, büyükelçilik lojmanı oldu. Diğer bağışlanan para mücevher, tablolar da ortada yok.

Bursa İznik'teki sondaj çalışmalarında hamam kalıntıları bulundu!

Bursa İznik'te inşaat sondajı yapıldığı sırada Roma Dönemi'ne ait bir evin hamam kalıntıları ortaya çıktı. Çıkan hamam kalıntılarında 2 metre genişliğinde geometrik bezeneklerin olduğu yer mozaiği bulundu.

Şehitkamil Belediyesi'ne 'ideal kent' ödülü!

II. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi kapsamında Şehitkamil Belediyesi, Dülük Tabiat Parkına Biyolojik Gölet projesiyle İdeal Kent Ödülü'ne layık görüldü.

TANAP çalışmaları Roma Dönemi'ne ait kalıntılar yüzünden durduruldu!

Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak TANAP kapsamında Gölbaşı'nda boruların döşenmesi sırasında Roma Dönemi'ne ait kalıntılar bulunması nedeniyle çalışmalar durduruldu.

Antik kentteki Roma Yolu restore edilecek!

Mersin’in Erdemli ilçesindeki Elaussia Sebaste Antik Kenti’nden Kızkalesi’ne kadar uzanan 5 kilometrelik Roma Yolu’nu temizleme çalışmalarına başlandı.

Sagalassos Antik Kenti’nde 2000 yıllık mutfak bulundu!

Burdur’un Ağlasun İlçesi’ ndeki Sagalassos Antik Kenti’ nde devam eden kazılarda, yukarı agora yakınlarında ’Geç Roma Dönemi’ne ait 2 bin yıllık bir mutfak ortaya çıkarıldı...

Milas'taki altyapı çalışmaları sırasında Roma Dönemi'ne ait mozaik bulundu!

Muğra'nın Milas ilçesi’nde yapılan altyapı çalışmaları sırasında Roma Dönemi ’ne ait, üzerinde denizler, depremler ve atlar tanrısı Poseidon ile denizkızı figürleri yer alan mozaik bulundu.

Alaeddin Babaoğlu: Doğu Roma Müzesi yapılsın en az 25 milyon yabancı gelir!

AMPLIO Emlak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu İstanbul’un acilen Doğu Roma İmparatorluğu Müzesi’ne ihtiyacı var.Böyle bir müze yapılması halinde kente gelen turist sayısı 10 milyondan 25 milyona çıkar...

Burada ne bir gökdelen var ne bir AVM!

Ceren Kumbasar dün güne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tweetiyle başladım. Kendisi Roma’dan attığı tweette, “Burada ne bir gökdelen var, ne AVM” diyordu. Bu tweet beni gülümsetti...

Cumhurbaşkanı Gül: Roma'da ne bir AVM ne bir gökdelen var!

Cumhurbaşkanı Gül, Twitter'da İtalya izlenimlerini paylaştı. Roma'da tarihi dokunun korunmuş olmasına değinen Gül, "Şehrin yüzlerce yıllık ihtişamlı binaları, meydanları, sokakları öyle korunmuş ki ne bir gökdelen ne de bir AVM var" dedi...

Roma Parkına ne yapılacak

Roma Parkına ne yapılacak Roma Parkına ne yapılacak

Cihangir'deki Roma Parkı'na belediyenin yapacağı sosyal tesis büyük tepkilere neden olmuştu.


Bunu ben de eleştirdim.


Hem parkların orasına burasına bir şeyler konulmasına karşı olduğum için...


Hem de olay ‘evimin önünde’ yaşandığı için...


Roma Parkı ya da Roma Bahçesi denilen yer, Tophane-i Amire’nin hemen yanındaki yaklaşık 9 bin metrekarelik bir alandan oluşuyor.


Yıllardır düzenlemesi yapılmadı.


Oradaki çocuk parkı da, hemen yanındaki geniş arazi de ne yazık ki halkın hizmetine doğru düzgün sunulmadı. Dolayısıyla çoğu zaman gece yarısı metruk bir yer olarak kullanıldı.


Cihangir merpenlerinden başlayarak, Roma Parkı’na kadar olan bölümde madde kullanan gençler de oldu, tinerciler de, oturup uslu uslu bira içenler de oldu, taşkınlık yapanlar da.


Bin kere Belediye’ye, Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne söyledik ama ne yazık ki bu geniş araziye bir düzenleme yapılmadı.


Çocuk parkı yenilenmedi, düzgün bir...