16 / 08 / 2022

Tarihi Yarımada imar durumu

Tarihi Yarımada imar durumu

Eminönü bölgesinin tarihi kimliğini bozacak olan plan değişikliği, lBB'nin planlama ve imar müdürlüklerinin şiddetler karşı çıkmasına rağmen, Belediye Meclisi'nde AKP'li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Tarihi yarımada nasıl yapılaşmalı?

İSTANBUL tarihi misyonuyla turizmden büyük pay kapabilecek en önemli merkezlerindendir. İstanbul'a tarihi havayı veren yer ise; tarihi yarımada denilen alan Yedikule ve Kumkapı'dan başlayarak Sultanahmet'e kadar olan bölgedir.

Fatih Belediyesi'nden tarihi yarımada imar planı açıklaması!

Fatih Belediyesi, tarihi yarımadada 2. ve 3. derece tarihi eserlerin olduğu alanın imara açılacağı, tarihi yarımadanın ranta açıldığı şeklinde yapılan haberlere ilişkin açıklama yaptı...

Tarihi yarımadanın yapılaşma izni Fatih Belediyesi'nde!

Fatih Belediyesi koruma kurullarını devre dışı bırakarak tarihi yarımadayı imara açma planını devreye soktu. Buna göre 2. ve 3. derece tarihi eserlerin olduğu alanları yapılaşmaya açmak için belediye izni yeterli olacak.

Tarihi Yarımada'nın imar planı davası sonuçlandı!

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, İstanbul 2. İdare Mahkemesinin, imar planına ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararına karşı yapılan itirazı kabul etti.

TOKİ Kuzey Ankara Kent Girişi için son başvuru tarihi yarın! TOKİ'den konut almak isteyen Ankaralılar dikkat!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığının Kuzey Ankara Kent Girişi Konutları için son başvuru tarihi yarın olarak belirlendi. İşte TOKİ Kuzey Ankara Kent Girişi detayları...

İstanbul’un tarihi çarşılarında dükkanlar kapanıyor!

Mısır Çarşısı, Mahmutpaşa, Sultanhamam, Mercan ve Kapalıçarşı; tarihi yarımada denilen Eminönü ve Beyazıt bölgesinde Osmanlı döneminden bugüne faaliyette bulunan tarihi çarşılardaki dükkanlar kapanıyor. Çarşı esnafı içinde bulundukları durumu anlattı...

Bulgur Palas Yenileme Projesi için dikkat çeken Sulukule uyarısı!

Tarihi Yarımada sınırları içindeki Bulgur Palas ve çevresini kapsayan 9.5 dönümlük yenileme alanının imar planı oy çokluğu ile onaylandı.

ŞPO Tarihi Yarımada'nın imar değişikliğini mahkemeye taşıdı!

Tarihi Yarımada içinde 10 bin riskli binanın yıkılarak depreme dayanıklı olarak yeniden inşa edilmesine imkan sunan plan notu değişikliği, Fatih Belediyesi, İBB ve Koruma Kurulu'ndan geçti. Fakat Şehir Planlamacıları Odası değişikliğin itirazda bulunmadan mahkemeye taşındığını ileri sürdü. 

Tarihi Yarımada'da yeni imar planı değişikliğine onay!

Tarihi Yarımada'ya yeni bir park kazandıracak imar planı değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi tarafından kabul edildi.

Tarihi yarımada otelleri birleşti!

İstanbul'un tarihi yarımadasında bulunan oteller tek çatı altında birleşip Old City Otelciler Platformu'nu kurdu. Old City Otelciler Platformu ile tarihi yarımadadaki oteller parçalı yapıdan kurtulacak.

Yarımada Medikal Ürünleri İnşaat ve Turizm Ticaret Limited Şirketi Sultanahmet şubesi açıldı!

Yarımada Medikal Ürünleri İnşaat ve Turizm Ticaret Limited Şirketi Sultanahmet şubesi Fatih'te 20 bin TL sermaye bedeli ile Ömer Küden tarafından açıldı.

En değerli 4 ada ve 1 yarımada satışa çıktı!

Türkiye'de  toplam değeri 457 milyon lira olan 5 ada ve yarımada internetten satışa çıkarıldı. Adaların büyüklükleri 27 bin metrekare ile 316 bin metrekare arasında değişiyor.

Tarihi Yarımada'ya millet bahçesi müjdesi!

AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Mehmet Ergün Turan, "Tarihi Yarımada olarak bilinen Yedikule'den Topkapı'ya kadar olan Suriçi'ni millet bahçesine çevireceğiz. Projede Fatih'in tarihi dokusuna uygun hareket edeceğiz." diye konuştu.

Fatih Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı askıda!

Fatih ilçesi, ( Tarihi Yarımada ) Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı plan notu değişikliğine ilişkin 1/5000 ölçekli imar planı askıya çıkarıldı...

Tarihi Yarımada imar barışından nasıl etkilenecek?

Tarihi Alan Başkanlığı, ‘imar barışı’nın İstanbul’da tarihi yarımadayı nasıl etkileyeceğiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan rapor istedi. Başkanlık, raporun UNESCO rehberine göre hazırlanmasını talep etti.

Tarihi Yarımada'nın imar planları yeniden ele alınacak!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul'daki Tarihi Yarımada'nın korunması için harekete geçti. Bakanlık, bu doğrultuda kültür varlıklarının durumunun net bir şekilde ortaya konulacağı ve oluşturulacak envanter ile koruma amaçlı imar planlarının yeniden ele alınacağı çalışmayı başlattı.

Tarihi Yarımada barışı bekliyor!

Türkiye'de iskansız ve ruhsatsız yapıların yasallık kazandırılması için başlatılan imar barışı uygulamasına tarihi yarımadadan talep var. Uygulama kapsamında bölgede bulunan tarihi yapıların uygulamadan faydalanması isteniyor.

Tarihi Yarımada imar durumu Haberi

Tarihi Yarımada imar durumu

İSTANBUL'UN kimliğini oluşturan Tarihi Yarımada'yı bu kez, yaptığı imar değişikliği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (ÎBB) bombaladı. Eminönü bölgesinin tarihi kimliğini bozacak olan plan değişikliği, lBB'nin planlama ve imar müdürlüklerinin şiddetler karşı çıkmasına rağmen, Belediye Meclisi'nde AKP'li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. 


CHP grubu, en azından belediyenin kendi müdürlüklerinin dikkat çektiği sakıncaların dikkate alınmasını isteyerek, plana ret oyu verdi. 


İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Tarihi Yarımadanın Eminönü bölgesinde, konut alanlarında ev pansiyonculuğunu yaygınlaştırmayı amaçlayan imar planı değişikliği teklifini görüştü. CHP'li meclis üyeleri Gökhan Zeybek, Tonguç Çoban ve Esin Hacıalioğlu konuyla ilgili olarak yaptıkları konuşmalarda plan değişikliğini eleştirdiler. CHP'liler, belediyenin planlama ve imar müdürlüklerinin, plan değişikliğinin ne gibi sakıncalı sonuçlar doğuracağını ortaya koyduklarını belirterek "En azından kendi bürokratlarınızın yaptığı uyarıları dikkate alın. Bu planla...