05 / 07 / 2022

tarım

tarım

Tarımsal destek ödemeleri binlerce çiftçinin gündemini oluşturuyor. Çiftçiler, tarımsal destek ödemelerinin ne zaman hesaplara yatacağını merak ediyor. İşte detaylar!

TÜİK verileri açıkladı! Tarımsal girdi enflasyonunda yeni zirve!

TÜİK'in açıkladığı verilere göre, tarım GFE aylık yüzde 7,45, yıllık ise yüzde 117,31 artarak rekor tazeledi.

Çiftçiler havaya uçtu! Daha topraktayken satıldı, yok böyle bir şey

Elazığ'ın Maden ilçesinde hasadına başlanan çilekten 3 bin tonun üzerinde rekolte bekleniyor. Daha tarladayken satılan çilekler çiftinin yüzünü hayli güldürdü.

2022 tarımsal destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

Tarımsal destek ödemeleri gündemde yer alıyor. 2022 tarımsal destek ödemelerinin ne zaman yapılacağı araştırılmaya başlandı. İşte detaylar!

Tarım çiftçilerine çok güzel haber! Kuraklığa dayalı tohum bomba etkisi yaratacak

Konya'da geliştirilen hububatlar tohum sanayicisine tanıtıldı. Bu tohumun yaygınlaştırılması bekleniyor.

Tarımsal destekleme ödemesi bekleyenler dikkat! Bakan Kirişci’den son dakika açıklaması!

Bakan Kirişci, 77 milyon 370 bin 403 liralık tarımsal destekleme ödemelerinin bugün çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını duyurdu.

Bu şehirde yaşayan çiftçilere müjde! 30 milyonluk destek

Düzenlenen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında çiftçilere 30 milyon liralık destek sağlanacak. İşte detaylar...

Bakan açıkladı tam 25 milyon TL bugün hesaplara yattı

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, toplamda 25 milyon 414 bin 535 liralık tarımsal destek ödemelerinin bugün çiftçilerin hesaplarına yatırıldığını açıkladı. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Bakan Kirişçi, "Bugün üreticilerimizin hesaplarına aktarıyoruz. Hayırlı olsun." dedi.

Tarımda korkunç haber! Apar topar bir araya gelip sayıyı aşağı çektiler, gıda krizi patladı! Ekmek de var

Gıda krizi dünya genelinde iyice belli oluyor. Uluslararası Hububat Konseyi (IGC), 2022/23 dönemi için global mısır ve buğday üretim tahminini aşağı çekti. Ekmek fiyatlarının artmasından korkuluyor.

Tarımda büyük alarm. TÜİK açıkladı krize geri sayım başladı

Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayı Tarımda Üretici Fiyat Endeksini açıkladı. TÜİK’in verilerine göre Tarım ÜFE geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 118,5 artış gösterdi. Tarımda girdi maliyetlerinin artması çiftçileri zor duruma sokarken milyonlarca hektar tarım arazisi ise boş kaldı.

Kriz geliyorum diyor! Türkiye’yi fena vuracak

Dünyanın en büyük buğday üreticilerinden Çin ve Hindistan ülke dışı buğday satışını durdurduğunu açıkladı. Dünya piyasasının büyük bir bölümüne sahip iki devin kararının ardından ise en çok etkilenecek ülkelerin başında ise Türkiye geliyor…

Tarımda korkunç haber, çiftçiler iki elini başlarının arasına alıp kara kara düşündü

İnsanlığın vazgeçilmez besinlerinden biri olarak görülen buğdaydan ürküten haber geldi. Kuraklık, sel ve sıcak hava dalgaları buğday tarlalarını yıktı geçti. Fiyatların yeniden yükselmesi bekleniyor.

Bakan'dan çiftçilere müjde! Yüzde 100 artıyor

Hayvancılıkla uğraşanlar için güzel haberi haberi Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi verdi. Kirişçi yaptığı açıklamasında 35 lira olan oğlak tiftik desteğinin 70 liraya çıkarıldığını açıkladı. Yapılan artışla yüzde 100'lük bir artışa gidilmiş oldu.

Hedef çiftçilerin gelirini artırmak! Toprakla buluşmuştu, hasadı havalara uçurdu

Hatay'da çiftçilerin ürün çeşitliliğiyle gelirini artırması amacıyla hazırlanan "Çayır, Mera Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi"nde çok güzel sonuçlar elde edildi.

Çiftçilere tonlarca tohum desteği! İçinde Ayçiçek yağı tohumu da var, almak isteyenler dikkat

Yozgat'ta "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında 1050 çiftçiye 60 14,5 ton yağlık ayçiçeği tohumu desteği yapıldı. Desteği almak isteyenlerin İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor.

Sarıçam'da tarım arazilerinin yolları açılıyor!

Sarıçam Belediyesi, yaklaşan hububat hasadı öncesi tüm tarım arazilerinin yollarına bakım yaptırıyor. Hasat döneminde istenilmeyen kazaların önüne geçmek için yapılan yol bakım çalışmaları 37 ayrı kırsal mahallelerde gerçekleşiyor...

Altınyağ Kombinaları Gürtaş Tarım Yatırımları'nı aldı!

Artı Yatırım Holding A.Ş. tarafından bugün Kamu Aydınlatma Platformu'nda yapılan yazılı açıklamaya göre Altınyağ Kombinaları San.ve Tic.A.Ş, Gürtaş Tarım Yatırımları'nı devralma yoluyla birleşti.

Tarım arazileri miras yoluyla bölünmeyecek!

Yeni düzenlemeye göre, asgari tarımsal arazi büyüklüğü; mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, dikili tarım arazilerinde 0.5 hektar, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 0.3 hektardan küçük olamayacak.

Tarım arazileri miras yoluyla bölünmeyecek!

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı kabul edildi. Tarım arazileri miras yoluyla bölünmeyecek, asgari tarımsal arazi büyüklüğünün altındaki tarımsal arazileri toplulaştırabilecek.

Tarım arazilerinin toplulaştırılması tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi!

Tarım arazilerinin toplulaştırılmasını sağlamayı, tarımsal üretim ve kalkınmayı artırmayı amaçlayan Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi...

Tarım arazilerinin toplulaştırılması tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda!

Mehdi Eker, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen, tarım arazilerinin toplulaştırılmasını öngören Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı üzerinde milletvekillerini sorularını yanıtladı.

Türkiye Sudan'dan 99 yıllığına tarım arazisi kiraladı!

Batılı ülkelerin Afrika' da arazi kiralama yarışına Türkiye de katıldı. Türkiye tarihinde ilk defa devlet ve özel sektör işbirliğiyle Sudan'dan 99 yıllığına tarım arazisi kiraladı...

Tarım arazilerinin toplulaştırılması, bu hafta Meclis gündemine geliyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'ı ziyaret ederek, tasarının yasalaştırılması için destek vermelerini istedi.

Heka Danışmanlık İnşaat Taahhüt Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Heka Danışmanlık İnşaat Taahhüt Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Hasan Kaya, Hüseyin Kaya tarafından 24 Nisan 2014 tarihinde Beylikdüzü Küçük Çarşı 'da kuruldu.

İş Bankası 14 şubede tarım bankacılığı için özel servis kurdu!

Türkiye İş Bankası, tarım bankacılığı faaliyetleri için organizasyon yapısında yeniliğe giderek, 14 şubede yeni yapılanma başlattı. Tarım faaliyetlerinin yoğun olduğu şubelerde kurulan servisleri ile sadece tarım müşterilerine hizmet verilecek...

Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, "Türkiye, tarımda dünyada 11'ncilikten 7'nciliğe geldi, Avrupa' da İtalya'yı, Fransa'yı solladık ve Avrupa'da birinci konuma geldik" dedi...

Ağrı Murat Nehri taşınca tarım arazileri sular altında kaldı!

Nehir taşınca tarım arazileri sular altında kaldı. Murat Nehri'nin su seviyesi yükselince Ağrı' nın Diyadin ve Taşlıçay ilçeleri ile kent merkezindeki tarım arazileri zarar gördü.

2b tarım arazisi nedir?

6831 sayılı Orman Kanununun değişik 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (B) bendine göre Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan ve çıkarılacak yerlere deniyor. Peki 2b tarım arazisi nedir?

tarım Haberi

tarım

Çiftçiler, Kurban Bayramı öncesi tarımsal destek ödemelerini hesaplara yatıp yatmayacağını araştırmaya başladı. Çiftçiler bayram öncesi tarımsal destek ödemelerinin ne zaman yatırılacağını öğrenmek istiyor.

Tarımsal destek ödemelerinin yatırıldığını görmek isteyen vatandaşlar, Hububat Baklagil ve Dane Mısır Desteği, Dane Zeytin Desteği, Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteği, Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği, Çiğ Süt Desteği, Tarımsal Yayım ve Danışmalık Desteği ve Hayvansal Hastalıkları Tazminatı Desteği ödemelerinin hesaplara yatıp yatmadığı araştırıyor. İşte Tarım ve Orman Bakanlığının yayınlamış olduğu destek ödeme takvimi…

TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ HESAPLARA YATTI MI? Hayvansal Hastalıkları Tazminatı Desteği olarak 23 milyon 168 bin 529 TL Dane Zeytin Desteği olarak 23 milyon 157 bin 763 TL Çiğ Süt Desteği olarak 282 milyon 615 bin 995 TL Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği olarak 345 milyon 101 bin 500...