taşınmaz değer artış kazanç hesaplaması

taşınmaz değer artış kazanç hesaplaması

Kurtuluş Partners Vergi Uzmanı Mustafa Bey, taşınmaz değer artış kazancı hesaplama tarihini 2 soruda tüm detaylarıyla açıkladı. İşte 2 soruda taşınmaz değer artış kazancı hesaplama tarihi...

2 soruda taşınmaz değer artış kazancı hesaplama tarihi!

Kurtuluş Partners Vergi Uzmanı Mustafa Bey, taşınmaz değer artış kazancı hesaplama tarihini 2 soruda tüm detaylarıyla açıkladı. İşte 2 soruda taşınmaz değer artış kazancı hesaplama tarihi...

Değer artış kazancı vergisi ödeme tarihi 2017!

Değer artış kazancı vergisi, satılan taşınmaz mallardan elde edilen gelirler için ödeniyor. Peki, değer artış kazancı vergisi ödeme tarihi 2017 ne zaman?

Değer artış kazancı vergisi 2. taksiti 2017!

Gelir Vergisi Kanunu gereğince bir taşınmaz malın satışından elde edilen gelirler belli koşullarda vergilendirilerek iki taksitte ödeniyor. Peki, değer artış kazancı vergisi 2. taksiti 2017 ne zaman?

Gayrimenkul değer artış kazancı vergisi hesaplama 2017!

Taşınmaz malların elden çıkarılması halinde bir sonraki sene kazancın istisna sınırından yüksek olması halinde vergi ödeniyor. İşte gayrimenkul değer artış kazancı vergisi hesaplama 2017 örneği..

Değer artış kazancı vergisi 1. taksiti 2017!

2016 yılında taşınmaz malını elden çıkaran gayrimenkul sahipleri, 2017 yılında değer artış kazancı vergisi mükellefi olabiliyor. Değer artış kazancı vergisi 1. taksiti 2017 ödemeleri 1 Mart'ta başlıyor..

Değer artış kazancı vergisi 2. taksit ödemeleri için son 3 gün!

Ev ve işyeri gibi taşınmaz malların elden çıkarılması durumunda ödenen vergi değer artış kazancı vergisi oluyor. 2016 yılı değer artış kazancı vergisi 2. taksit ödemeleri için son 3 gün bulunuyor..

Değer artış kazancı vergisi 2. taksiti ne kadar?

Değer artış kazancı vergisi, mevcut uygulamaya göre taşınmaz malların edinim tarihinden itibaren 5 sene içinde satılması durumunda ödeniyor. Peki, değer artış kazancı vergisi 2. taksiti ne kadar?

Değer artış kazancı vergisi 2.taksit son ödeme tarihi 2016!

Taşınmaz mallar için Temmuz ayı içerisinde ödenen vergiler arasında değer artış kazancı vergisi de yer alıyor. Peki, değer artış kazancı vergisi 2.taksit son ödeme tarihi 2016 ne zaman?

Değer artış kazancı vergisi değişiklikleri 2016!

Değer artış kazancı vergisi, taşınmaz malların elden çıkarılması halinde ödeniyor. Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile bu vergide bazı değişikliklerin yapılması öngörülüyor. Peki, değer artış kazancı vergisi değişikleri nelerdir?

Değer artış kazancı 1. taksit ödemeleri için son 2 gün!

Taşınmaz malların elden çıkarılmasından doğan vergiler arasında değer artış kazancı vergisi de yer alıyor. 31 Mart'ta sona erecek değer artış vergisi 1. taksit ödemeleri için son 2 gün kaldı..

Değer artış vergisi 1. taksit ödemeleri için son 1 hafta!

Taşınmaz mal satışından doğan vergiler arasında değer artış kazancı de yer alıyor. 31 Mart'ta sona erecek 2016 yılı değer artış vergisi 1. taksit ödemeleri için son 1 hafta kaldı..

Değer artış kazancı beyannamesi için son 2 gün!

Taşınmaz malların iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden satılması halinde değer artış kazancı vergisi ödenmesi gerekiyor. 2016 yılı değer artış kazancı beyannamesi için son 2 gün kaldı..

Değer artış vergisi 1. taksit ödemeleri için son 8 gün!

Gayrimenkul sahipleri, taşınmaz mallarını satarken de vergiye tabi olabiliyor. Taşınmazın 5 sene içinde satışması halinde ödenmesi gereken değer artış vergisi 1. taksit ödemeleri için son 8 gün kaldı..

taşınmaz değer artış kazanç hesaplaması

taşınmaz değer artış kazanç hesaplaması taşınmaz değer artış kazanç hesaplaması

Gelir Vergisi Kanununa göre gerçek kişilerin bir bedel karşılığı edindikleri taşınmazların iktisap tarihinden başlayarak beş yıl içinde elden çıkarılmasından elde edilen kazançlar değer artış kazancı olarak vergilendirilir.

Ancak, iktisap tarihinden başlayarak beş yıldan fazla bir süre elde tutulduktan sonra elden çıkarılırsa vergilendirilmezler. Bu nedenle taşınmazın iktisap tarihinin belirlenmesi önem arz etmektedir.

Arazi vasfında satın alınan taşınmazın, daha sonra arsa vasfı kazanması ve gayrimenkulün taşınmaz satış vaadi sözleşmesi ile satın alınıp daha sonra tapuya tescil edilmesi hallerinde iktisap tarihine maliyenin bakışını 2 soruda ele alacağız.

1. Arazi vasfında iken satın alınan taşınmaz daha sonra belediyede ifraz ve taksim işlemine tabi tutularak arsa vasfını kazandıktan sonra satışı durumunda, değer artış kazancının 5 yıllık süre hesaplamasında iktisap tarihi olarak hangi tarih esas alınacaktır?

Bu durumda arazi...