27 / 06 / 2022

TCMB Banka Kredileri Eğilim Anketi

TCMB Banka Kredileri Eğilim Anketi

TCMB Banka Kredileri Eğilim Anketinde, işletmelere kullandırılan kredilerde standartların sıkılaşmaya devam edeceği, konut kredilerinde standartların gevşetileceği, diğer bireysel kredilerde ise standartların temelde aynı bırakılacağı yönünde olduğu bildirildi.

Konut kredilerinde talebin azalması bekleniyor!

Temmuz-Eylül 2015 döneminde kredi talepleri incelendiğinde, işletmelerin banka kredilerine talebi önemli düzeyde bir azalış gösterdi. Konut kredilerinde talep artışı bir önceki seneye göre yavaşlamaya devam etti.

Kredi faiz oranları tepetaklak oldu! Yeni oranlar devreye girdi!

Merkez Bankası'nın verdiği yeni faiz kararının ardından banka kredilerinin faiz oranlarının nasıl olacağı merak ediliyor. Peki konut ve ihtiyaç kredisi faizleri ne oldu? İşte en uygun banka kredileri...

Konut kredilerine talep arttı!

TCMB tarafından bankaların 2021'in ikinci çeyreğiyle ilgili değerlendirmeleriyle 3. çeyreğiyle ilgili beklentilerinin yer aldığı "Banka Kredileri Eğilim Anketi" açıklandı.

Bireysel kredilerde konut kredileri ne oldu?

TCMB, bankaların 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ile ikinci çeyreğine ilişkin beklentilerini içeren "Banka Kredileri Eğilim Anketi"ni yayımladı. Anket sonucuna göre bireysel kredilerde konut kredi standartları aynı kaldı. 

Deniz GYO nakit sermaye avansları alacak!

Deniz GYO'nun kısa vadeli banka kredileri ve borçlanma aracı ihraç tutarlarının vadesi gelecek kısımlarının geri ödemelerinde kullanılmak üzere nakit sermaye avansları alınmasına karar verildi.

Yeşil GYO gayrimenkullerini sattı, borcunu ödedi!

Yeşil GYO'nun İnnovia 1, İnnovia 2 ve İnnovia 3 projesindeki toplam 17 adet bağımsız bölümün Wowwo E Ticaret'e 7 milyon 5 bin TL'ye satıldı. Satış tutarının tamamı ile şirketin banka kredileri ödendi.

Konut ve diğer bireysel kredi taleplerinde azalış başladı!

TCMB, Banka Kredileri Eğilim Anketi'nde, "2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin beklentiler, yurt içi fonlama koşullarında sıkılaşmanın, yurt dışı fonlama koşullarında ise gevşemenin devam edeceği yönündedir." ifadeleri yer aldı.

Bireysel kredilerin yüzde 34'ünü konut kredileri oluşturdu!

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler yüzde 45 artarak 849 milyar lira oldu. Bireysel kredilerin yüzde 46'sını ihtiyaç kredileri, yüzde 34'ünü konut kredileri oluşturdu.

TCMB'den yatırım taahhütlü avans kredisi açıklaması!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası cinsi reeskont kredileri için tahsis edilen imkanın 20 milyar lirasının yatırım taahhütlü avans kredisi olarak kullandırılacağını, söz konusu kredilerin azami 10 yıl vadeli ve sabit faizli olacağını duyurdu.

Bankaların konut kredisi koşulları esnedi!

Bankaların 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin değerlendirmeler ile aynı yılın ikinci çeyreğinde ilişkin beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anket sonuçları açıkladı. Taşıt ve konut kredisinde koşullar aynı kalırken bireysel kredi koşullarının gevşediği bildirdi.

2019'da kentsel dönüşüm projeleri için kullanılan banka kredileri TBMM'de!

2019 yılında kentsel dönüşüm projeleri için kullanılan banka kredilerine ve kira yardımları meclis gündemine taşındı. CHP'li Taşdoğan, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Konut kredilerinde sıkı standartlar uygulanıyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Banka Kredileri Eğilim Anketinde konut kredileri için uygulanan standartların aynı kaldığı, taşıt ve bireysel krediler için uygulanan standartlarda ise çok sıkı davranılmadığı sonucuna ulaşıldı…

BDDK'dan banka kredileri açıklaması!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), son bir yılda bankacılık sektörünün kardan gelen katkı hariç nakdi, ilave ana sermaye ve katkı sermayesinde 49 milyar lira artış yaşandığı açıklandı.

TCMB’nin faiz kararı sonrası konut kredi faiz oranlarında son durum!

Merkez Bankası’nın dün açıkladığı Para Politikası Faizleri sonrası konut kredileri nasıl etkilendi? İşte TCMB’nin faiz kararı sonrası konut kredi faiz oranlarında son durum...

TCMB Banka Kredileri Eğilim Anketi Haberi

TCMB Banka Kredileri Eğilim Anketi

TCMB'nin, bankaların 2016'nın dördüncü çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ile 2017 yılının ilk çeyreğine ilişkin beklentilerini içeren Ekim-Aralık 2016 dönemi Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçları yayımlandı.


Ankette, bankaların tüm bireysel kredi türlerinde sıkılaştırmayı sürdürdüğü ifade edilerek, "2017 yılının birinci çeyreği için beklentiler, işletmelere kullandırılan kredilerde standartların sıkılaşmaya devam edeceği, konut kredilerinde standartların gevşetileceği, taşıt kredilerinde ve diğer bireysel kredilerde ise standartların temelde aynı bırakılacağı yönündedir." denildi.


Ankette, kredi talebi açısından bakıldığında, işletmelerin geçen dönemde artış kaydeden kredi talepleri bu çeyrekte azalış kaydettiği, öte yandan bireysel kredi türlerinden konut kredi talebi ve diğer bireysel kredi talebinde artış yaşandığı, taşıt kredi talebinde azalış gerçekleştiği belirtildi.


Bankaların fon sağlama imkanlarının gelişimi incelendiğinde, yılın dördüncü çeyreğinde hem yurt içi fonlama koşulları hem de yurt dışı fonlama koşullarının sıkılaştığı...