torba yasa

torba yasa

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Ahmet Karabıyık bugün köşesinde "İş yeri kira vergileri ne kadar artacak?" başlıklı yazısına yer verdi. İşte yazının detayları..

Tapu intikalinde Torba Yasa fırsatı!

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, intikal işlemlerinin zamanında yapılmamasının hem ekonomiye hem de vatandaşa büyük zarar verdiğini belirtti.

Torba Yasa ÇED sürecini etkileyecek mi?

Çevre hukuku avukatı Yakup Okumuşoğlu, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen Torba Yasa ile birlikte kabul edilen 70’inci maddeyi değerlendirdi. Okumuşoğlu "Yasayla ÇED süreci, çevreye yönelik zararları tartışılmadan atlanacak." dedi.

Torba yasaya HKMO'dan tepki!

20 kanunda toplam 32 maddede yapılan değişikliğe TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu tepki gösterdi.

Torba Yasa İmar Kanunu maddeleri!

14 Nisan 2016 tarihinde TBMM'de kabul edilen Torba Yasa, 26 Nisan 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun ile İmar Kanunu'nda da yenilikler yapıldı. İşte Torba Yasa İmar Kanunu maddeleri..

Torba yasada kentsel dönüşüm maddeleri!

TBMM'de kabul edilen Torba Yasada kentsel dönüşüm hakkında bazı düzenlemeler yapıldı. Peki, bu değişiklikler neler? İşte 2016 Torba yasada yer alan kentsel dönüşüm maddeleri..

Torba kanundaki yeni düzenlemeler!

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen "Torba Kanun" pek çok konuda yeni düzenlemeler getiriyor. Torba kanun tasarısında Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, Kanal İstanbul gibi konularında düzenlemeler içeriyor.

Torba yasada neler var?

Yasalaşan Torba Yasa'da emlak piyasasını ilgilendiren bazı değişiklikler yapıldı. Bunların başında İmar Kanunu ve Kentsel Dönüşüm Kanunu'nda yapılan değişiklik ve yenilikler yer alıyor. Peki, Torba yasada neler var?

Torba Yasa ile kentsel dönüşümde yapılan değişiklikler!

TBMM'de görüşülen Torba Yasa Tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Torba Yasa kapsamında kentsel dönüşüm uygulamalarında da birtakım değişiklikler yapıldı. Peki, Torba Yasa ile kentsel dönüşümde yapılan değişiklikler nelerdir?

Torba Yasa bu hafta yasalaşacak!

Çok sayıda müjdeyi içeren torba tasarı bu hafta yasalaşacak. Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni bulunmayan yapılara, dönüşüme girme koşuluyla elektrik, su ve gaz bağlanacak.

Torba yasanın kabul edilen maddeleri!

Torba Yasa tasarısı 2 Nisan'da kabul edildi. Hükümetin vaat ve eylemlerinin son bölümünü içeren Torba Yasa ile inşaat ve gayrimenkulle alakalı hangi maddeler kabul edildi? Torba yasanın kabul edilen maddeleri nelerdir?

Torba kanun tasarısı kabul edildi mi?

Gayrimenkul sektörü ile ilgili birçok düzenlemeyi barındıran Torba Kanun Tasarısı, 23 Mart 2016 tarihinde meclise sunuldu. Peki, Torba kanun tasarısı kabul edildi mi? İşte yanıtı..

Torba yasa ile ilk kez ev sahibi olacakların ev alma hayalleri gerçek olacak!

Torba yasayla birlikte ilk kez ev sahibi olacakların ev alma hayalleri gerçeklik kazanacak. Yasa ile gayrimenkul alanında yaşanan kayıt dışı işlemler son bulacak ve sektör şeffaflaşacak.

Ev sahibi olmak isteyenlere devlet desteği nasıl sağlanır?

Birçok alanda düzenleme yapılmasını öngören Torba Yasa'da konut sahibi olmak isteyenler için de devlet desteği çıkarılıyor. Peki, ev sahibi olmak isteyenlere devlet desteği nasıl sağlanır?

Torba yasa ile gayrimenkul sektöründe kayıt dışı işlemler son buluyor!

Kamuoyunda ''torba yasa'' olarak bilinen 6637 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” onaylandı. Onayla birlikte gayrimenkul sektöründe kayıt dışı işlemler son bulacak..

Depremzedelere yardım edilmesine ilişkin torba yasa Meclis'te görüşülüyor!

Bu sene meydana gelen ve 7 şehri etkileyen 3 depremde hasar gören afetzedelere yardım edilebilmesini kapsayan torba kanun teklifi TBMM'de görüşülüyor...

3 maddede İmar Kanunu Torba Yasa değişiklikleri!

Avukat Kadir Kurtuluş ile Stajyer Avukat Elif Hamzaçebi "3 maddede İmar Kanunu Torba Yasa değişiklikleri"ni kaleme aldı. İşte detaylar...

Kentsel Dönüşümde Torba Yasa Değişiklikleri 1.Bölüm!

Avukat Kadir Kurtuluş, Emlakkulisi.com okurları için torba yasadaki kentsel dönüşüm değişikliklerini kaleme aldı. İşte Kurtuluş'un yazısı...

Torba yasadan müteahhit ve belediyelere neler çıktı?

‘Torba’ yasa teklifi, mega projelerden KİT’lere, İller Bankası’ndan belediyelere kadar kritik değişiklikler öngörüyor.

Torba yasadan öne çıkanlar!

Kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen 7103 sayılı Kanun, 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu yasa ile birçok konuda değişiklikler ve yenilikler yapıldı. 

Torba Yasa tam metni 2018!

7103 sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun olan Torba Yasa yürürlüğe girdi. İşte Torba Yasa tam metni 2018..

İşte "Torba Yasa"dan çıkan vergiler!

Torba Yasa'da vergilerle ilgili değişiklikler yapıldı. Torba yasa, bazı değişikliklerle mecliste kabul edildi ve ardından 5 aralık günü Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Torba Yasa lojman satışları maddesi 2017!

Torba Yasa lojman satışları maddesi 5 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte Torba Yasa lojman satışları maddesi 2017..

Torba Yasa 2017 tam metni!

'Torba yasa' olarak bilinen "Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi...

Gayrimenkul vergileri Torba Yasa ile şekillendi!

Gayrimenkul vergileri ile ilgili düzenlemelerin de yer aldığı Torba Tasarı, bazı değişikliklerle Plan ve bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. İşte gayrimenkul vergilerinde yapılan düzenlemeler..

Torba Yasa görüşmeleri yarın tamamlanacak!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Torba Yasa Tasarısına ilişkin açıklamalar yaptı. Ağbal, Torba Yasa'nın çok farklı toplum kesimlerini ilgilendiren, ekonomiyle ilgili çok önemli düzenlemeleri içerdiğini belirtti.

Torba Yasa Tasarısı neler getiriyor?

Birçok kanun ve kanun hükmünde kararnameye yeni düzenlemeler getirecek olan Torba Yasa Tasarısı'nda emlak sektörüne yönelik düzenlemelerde yer alıyor. Peki, Torba Yasa Tasarısı neler getiriyor?

Emlak vergisi torba yasa maddesi 2017!

Birçok kanun ve kanun hükmünde kararnameye yeni düzenlemeler getiren Torba Tasarı kapsamında emlak vergisine dair esaslar da bulunuyor. İşte emlak vergisi torba yasa maddesi 2017..

torba yasa

torba yasa torba yasa

İŞYERİNDEN kira geliri elde edenler de yasa tasarısında yer alan vergi artışlarından etkilenecek.


Tasarıyla; Gelir Vergisi Kanunu’nda (GVK); hem götürü giderin oranı yüzde 25’den, yüzde 15’e düşüyor. Hem üçüncü vergi dilimi oranı yüzde 27’den, yüzde 30’a çıkıyor. Her iki değişiklik de; kira geliri elde edenlerin daha fazla vergi ödemesine neden olacak.

İş yeri kira geliri elde edenlerin, konut kirası elde edenlere göre bir avantajı var. Vergi ödemek yerine Maliye’den vergi iadesi de alabiliyorlar.  Ancak vergi iadesi alanlar da, tasarıdaki değişikliklerden etkilenecek, en azından alacakları vergi iadesi tutarı azalacak.

Konut kirası elde edenler için vergi hesabına dünkü yazımızda yer vermiştik. Bugün ‘işyeri kira geliri elde edenlerin vergi hesabını’ ele alıyoruz.

Tabloda 2017’de iş yeri kirası elde edenlerin ne kadar vergi ödeyecekleri/iade alacakları yer almakta....