tüik inşaat ruhsatı verileri 

tüik inşaat ruhsatı verileri 

İnşaat şirketleri üçüncü çeyrekte 133 bin 348 daire için inşaat ruhsatı aldı. Bu da inşaat sektöründe işlerin neredeyse durma noktasına geldiğini ifade ediyor...

İnşaat ruhsatı yenilememe cezası var mı?

İnşaat çalışmaları için ruhsat aldıktan sonra 2 yıl içinde inşaata başlanmazsa ruhsatın yenilenmesi şartı bulunuyor. Peki inşaat ruhsatı yenilememe cezası var mı? İşte tüm merak edilenler...

Samsun'da yapılacak santralde inşaat ruhsatı çelişkisi!

Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi'nde yapılacak biyokütle enerji santralinin inşaat ruhsatının ‘iki katlı depo’ olarak düzenlendiği ortaya çıkınca, Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu,  "Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne dava açtık. Depo ruhsatıyla inşaat yapılmaz" dedi...

Hakan Tütüncü'den inşaat ruhsat ücreti müjdesi!

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez İlçesi Müteahhitler Derneği’nin toplantısına katıldı. Hakan Tütüncü, inşaat ruhsat ücreti müjdesi verdi. 

7 soruda inşaat ruhsatı işlemleri!

Belediye sınırları içerisinde yer alan bir arsa üzerinde inşaat çalışmalarına başlanılması için belediyeden ruhsat alınması gerekiyor. Peki, inşaat ruhsatı nasıl çıkarılır? İnşaat ruhsat harcı 2017 ne kadar? İnşaat ruhsatı iptal edilebilir mi? diyorsanız işte yanıtı...

Bayburt 21 Şubat Küçük Sanayi Sitesi'nin inşaat ruhsatı verildi!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 21 Şubat Küçük Sanayi Sitesi'nde iş yeri inşaat ruhsat dağıtımı dolayısıyla düzenlenen törende, her zaman üretimin gücüne inanandığını, üretimin ülkeyi büyüteceğini, kalkındıracağını belirtti.

Bababurnu Deniz Feneri'nin inşaat ruhsatı iptal edildi!

Antalya 3. İdare Mahkemesi, Bababurnu Deniz Feneri’nin bulunduğu alanın ticari işletmeye dönüştürülmesini içeren planları ve kafe-restoran yapımına olanak veren inşaat ruhsatını hukuka aykırı bularak iptal etti.

Seyhan Kent Meydanı Projesi'nin içerisine inşaat ruhsatı verildi!

Adana Seyhan Belediyesi'nin Balıkçılar Pazarı civarına yapmayı planladığı kent meydanı projesinin tam göbeğine inşaat ruhsatı verdiği ortaya çıkı. İnşaat ruhsatı verilmesi projenin ne şekilde gerçekleşeceği konusunda şüpheye yol açtı.

İnşaat ruhsatı almak için gerekenler!

Bir arsada inşaat çalışmalarına başlamak için inşaat ruhsatının alınması gerekiyor. Peki, inşaat ruhsatı nereden ve nasıl alınır? İnşaat ruhsatı almak için gerekenler nelerdir? İşte yanıtı..

İnşaat ruhsatı süresi ne kadar?

İnşaat ruhsatı, talep sahibi tarafından gerekli belgeler ile birlikte belediyeye başvurulması halinde veriliyor. Ancak bu ruhsatın belli bir süresi oluyor. Peki, inşaat ruhsatı süresi ne kadar?

Kocaeli'de inşaat ruhsatı almada bürokrasi azalıyor!

Kocaeli'de bina yapımı öncesinde hazırlanan projelerin, bu güne kadar itfaiye onayından da geçirildikten sonra inşaat ruhsatı verildiği belirtilerek ocak ayı sonu itibarıyla, itfaiye onayına son verileceği ifade edildi.

Almanya'da alınan inşaat ruhsat sayısı arttı!

Almanya'da geçen yıl konut için alınan inşaat ruhsatı sayısı 285 bin 100'e çıkarak son 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Rusya'daki Türk inşaatçılar, Mustafa Elitaş'ı ziyaret etti!

Rusya'daki projelerine zorluk çıkarılan Türk inşaatçılar, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ı ziyaret etti. Bakan Elitaş, ülkede milyarlarca dolarlık projelere imza atan işadamlarına çözüm için komisyon kurulması sözü verdi

Rusya'da Türk inşaat firmalarıyla yapılan anlaşmalar iptal edilmeyecek!

Rusya'da yapılacak 2018 Dünya Futbol Şampiyonası'nın altyapı hazırlıkları için Türk inşaat firmalarıyla imzalanmış olan anlaşmaların iptal edilmeyeceği açıklandı.Bakan, "İmzalanmış sözleşmelerin sonlandırılacağını sanmıyorum" dedi.

tüik inşaat ruhsatı verileri  Haberi

tüik inşaat ruhsatı verileri 

İnşaat şirketleri üçüncü çeyrekte 133 bin 348 daire için inşaat ruhsatı aldı. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde 521 bin 616 olarak gerçekleşmişti. Buna göre üçüncü çeyrekte inşaat ruhsatı alınan daire sayısında yüzde 74,4 düşüş yaşandığı hesaplanıyor. Bu da inşaat sektöründe işlerin neredeyse durma noktasına geldiğini ifade ediyor.

Esasında yılın ilk iki çeyreğinde de inşaat ruhsatı alınan daire sayısı geçen yılın altındaydı, ilk çeyrekteki düşüş yüzde 41,4 ve ikinci çeyrekteki düşüş yüzde 48,5 olmuştu. Yani ilk iki çeyrekte de inşaatta işler iyi değildi ama üçüncü çeyrekte daha da kötü bir hal aldı.

Ekonomist’te yer alan habere göre; inşaat ruhsatlarındaki bu düşüşün bir bölümü "baz etkisi”nden kaynaklanıyor. Geçen yıl 1 Ekim'de yürürlüğe giren imar yönetmeliğindeki bazı değişikliklerden etkilenmek istemeyen şirketlerin başvurularını öne...