28 / 03 / 2023

Turizmde son durum

Turizmde son durum

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, turizm gelirleri 2014 yılının son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1.3 düşüşle 7.67 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye'yi 36,8 milyon yabancı ziyaret etti!

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge verilerine göre, Türkiye, geçen yıl gelen yabancı ziyaretçi sayısı açısından bir önceki döneme göre yüzde 9,8'lik gelişme gösterdi.

Turizmde Rusya krizine tanıtım atağı!

Rusya’ daki krize bağlı olarak turizmin etkilenmemesi için bu ülkeye ziyarette bulunacağını ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, sektöre her türlü desteğin verileceğini söyledi.

Rus turistler bu yaz Türkiye'ye gelemeyebilir!

Shvetsov, Rus döviz ve hisse piyasalarındaki durumu “kritik” olarak niteledi. Merkez Bankası rublenin dün dolar karşısında keskin değer kaybetmesinin ardından politika faizini 650 baz puan artırdı.

Yılbaşında 140 bin kişi tatile gidecek!

Yılbaşı tatilinin Perşembe gününe denk gelmesi nedeniyle, birçok çalışan Cuma günü de izin alarak 4 günlük tatil programı yapmayı tercih etti. Yılbaşında 140 bin kişinin tatile çıkması bekleniyor

Turizme 5 yıldızlı destek tanıtıldı!

Toplantıya turizmcilerin yanı sıra Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk ve de Şekerbank Başekonomisti Ozan Çağrı Gazitürk, Akdeniz Bölge Müdürü Mustafa Özer katıldı.

Turizmin kalbi İzmir'de atıyor!

Başaran Ulusoy, Türkiye'nin her yıl 8,5 milyon vatandaşını yurt dışına tatile gönderen bir ülke olduğuna dikkati çekerek "artık vize uygulanacak bir ülke olmadıklarını, AB'nin bu müşterisine iyi bakması ve vize duvarlarını kaldırması gerektiğini" söyledi.

Turizm Yatırımcıları 2015 yılına sıcak bakmıyor!

Türkiye yılın dokuz ayında yaklaşık 31 milyar dolar cari açık verdi. Bu dönemde turizmden elde edilen gelir ise 23 milyar dolar oldu. Turizm gelirimiz olmasaydı, cari açığımız 54 milyar düzeyinde oluşacaktı.

Türk turizmi nelerden etkileniyor?

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği açıklamasına göre, Ortadoğu' daki karışıklıklar, Türkiye genelinde yaşanan toplumsal olaylar gibi gelişmeler, Türkiye genelinde otel doluluklarını da olumsuz etkiledi.

Ulaş Çetinkaya turizme destek için çağrı yaptı!

CHP Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Sözcüsü, Yüksek Şehir Plancısı Ulaş Çetinkaya, ekonomiye, istihdama katkı sağlamak için kurulan 'Karataş - Yumurtalık Turizm Birliği'ne destek çağrısında bulundu.

Turizmde umutlar kayakta!

Turizm sektörü yetkilileri, erken rezervasyon indirimlerinin Türkiye’ nin en popüler kış merkezleri olan Uludağ, Palandöken, Kartalkaya, Erciyes ve de Kartepe’nin en seçkin otellerinde uygulanacağını söyledi.

Hedef: 40 milyon turist, 36.5 milyar dolar turizm geliri!

TÜRKİYE turizmde basamak atlamaya devam ediyor. Türkiye'ye turist sayısının, gelecek yıl yüzde 5,3 artışla 39.2 milyon olacağı tahmin ediliyor.Hedef: 40 milyon turist, 36.5 milyar dolar turizm geliri.

İstihdam artışının yüzde 20'si turizmden sağlandı!

İstihdam artışının yüzde 20'si turizmden sağlandı. Akdeniz Turistik Otelciler Ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) verilerine göre, Türkiye'de sigortalı sayısındaki artışın yüzde 20'si turizm sahalarındaki gelişmeden elde edildi.

Turizmde beklentiler yükseldi!

TÜRSAB Başkanı Ulusoy turist sayısında gelecek yıllarda da artış yaşanmasını beklediklerini belirterek, "Bu açıdan bakıldığında turizm gelirlerindeki yüzde 6,4'lük büyüme beklentisi turizm sektörünün önünde durmaktadır" dedi.

Turizm'de beklenti arttı!

Turizm'de beklenti arttı. TÜRSAB Başkanı Ulusoy, turist sayısında gelecek yıllarda da artış yaşanmasını beklediklerini belirterek, "Turizm gelirlerindeki yüzde 64'lük büyüme beklentisi sektörün önünde durmaktadır" dedi.

İstanbul su kesintisi 17 Haziran 2015 son durum!

İstanbul'da 17 Haziran 2015 Çarşamba günü su kesintisi yapılacak. Hangi ilçelerde kesinti yapılacağı ve yapılacak çalışmanın ne zaman bitirileceği haberimizin içinde yer alıyor. İşte İstanbul su kesintisi 17 Haziran 2015 son durum...

2015 seçim sonrasında konut kredisi faiz oranlarında son durum!

Seçim ayı olan Haziran’a düşüşle giren konut kredi faiz oranları, 7 Haziran seçimlerinden sonra ilk tepkiyi verdi İşte 2015 seçim sonrasında konut kredisi faiz oranlarında son durum....

İstanbul su kesintisi 9 Haziran 2015 son durum!

İstanbul'da 9 Haziran 2015 Salı günü su kesintisi yapılacak. Hangi ilçelerde kesinti yapılacağı ve yapılacak çalışmanın ne zaman bitirileceği haberimizin içinde yer alıyor. İşte İstanbul su kesintisi 9 Haziran 2015 son durum...

Tuzla Ermeni Çocuk Kampı'nda son durum!

Kampın bulunduğu arazinin sahibi Ulusoy: "Bağışla ilgili işlemlerin başlaması için dilekçemi verdim. Önümüzdeki haftalarda da işlemi yapacağız" dedi. Peki Tuzla Ermeni Çocuk Kampı'nda son durum ne?

İstanbul su kesintisi 4 Haziran 2015 son durum!

İstanbul'da 4 Haziran 2015 Perşembe günü su kesintisi yapılacak. Hangi ilçelerde kesinti yapılacağı ve yapılacak çalışmanın ne zaman bitirileceği haberimizin içinde yer alıyor. İşte İstanbul su kesintisi 4 Haziran 2015 son durum...

Baraj doluluk oranları 27 Mayıs 2015 son durum!

İSKİ verilerinden derlenen bilgiye göre barajlardaki mevcut su hacmi 27 Mayıs 2015 tarihi itibariyle yüzde 92.44 oranına ulaştı. İşte İstanbul baraj doluluk oranı 27 Mayıs 2015 son durum...

İstanbul su kesintisi 27 Mayıs 2015 son durum!

İstanbul'da 27 Mayıs 2015 Çarşamba günü su kesintisi yapılacak. Hangi ilçelerde kesinti yapılacağı ve yapılacak çalışmanın ne zaman bitirileceği haberimizin içinde yer alıyor. İşte İstanbul su kesintisi 27 Mayıs 2015 son durum...

İstanbul baraj doluluk oranları 20 Mayıs 2015 son durum!

İSKİ verilerinden derlenen bilgiye göre barajlardaki mevcut su hacmi 20 Mayıs 2015 tarihi itibariyle yüzde 93.69 oranına ulaştı. İşte İstanbul baraj doluluk oranı 20 Mayıs 2015 son durum...

Tozkoparan kentsel dönüşüm projesinde son durum!

Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında toplam 60 hektar alan yeniden dönüşecek. Gecekondulardan arındırılacak olan Tozkoparan'da çalışmalar devam ediyor. İşte Tozkoparan kentsel dönüşüm projesinde son durum...

İmar yönetmeliği son durum 2015!

İmar yönetmeliklerinde yapılan düzenlemelere göre Yeni İmar Yönetmeliği esasları 1 ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek. Peki, bu tarihte neler değişecek? İşte imar yönetmeliği son durum 2015..

İstanbul baraj doluluk oranı 12 Mayıs 2015 son durum!

İSKİ verilerinden derlenen bilgiye göre barajlardaki mevcut su hacmi 12 Mayıs 2015 tarihi itibariyle yüzde 94.75 oranına ulaştı. İşte İstanbul baraj doluluk oranı 12 Mayıs 2015 son durum...

Dubai Port Limanı'nda son durum!

Körfez Yarımca’da inşa edilen Dubai Port Limanı projesi, Danıştay’ın iptal kararına rağmen neredeyse tamamlandı. Dubai Port Properties Liman İşletmeleri tarafından hayata geçirilen liman projesinde son durum ne?

Bayrampaşa Pancar Motor Fabrikası arazisinde son durum ne?

1956'da Necmettin Erbakan'ın temelini attığı Bayrampaşa'daki 44 dönümlük Pancar Motor Fabrikası arazisi için teklifler toplandı. Kayseri Şeker tarafından yürütülen ihale sürecinde son durum ne?

Turizmde son durum Haberi

Turizmde son durum

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, turizm gelirleri 2014 yılının son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1.3 düşüşle 7.67 milyar dolar olarak gerçekleşti.


Turizm gelirleri 2014 yılı genelinde ise, bir önceki yıla göre yüzde 6.2 artışla 34.3 milyar dolara yükseldi. 


Dördüncü çeyrek verileri

Turizm geliri Ekim, Kasım ve Aralık aylarından oluşan IV. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,3 azalarak 7 milyar 667 milyon 719 bin dolar oldu. Turizm gelirinin yüzde 81’i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 19’u ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.


Ziyaretçiler, seyahatlerini kişisel veya paket tur ile organize etmektedirler. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 6 milyar 213 milyon 372 bin dolarını kişisel harcamalar, 1 milyar 454 milyon 347 bin dolarını ise paket tur...