Üsküdar Atik Valide Külliyesi

Üsküdar Atik Valide Külliyesi

İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki Mimar Sinan'ın eseri, 450 yıllık Atik Valide Külliyesi'nin dibine beton dökülüp öğrenci yurdu inşasına başlanmıştı. Prof. Dr. İlber Ortaylı bu olaya büyük tepki gösterdi.

Üsküdar Atik Valide Külliyesi'ne yurt mu inşa ediliyor?

İstanbul Üsküdar'daki Mimar Sinan'a ait Atik Valide külliyesinde büyük bir skandal yaşanıyor. 450 senelik külliyenin dibine beton atıp öğrenci yurdu inşa ediliyor.

Mihrimah Sultan Camisi'ndeki restore çalışmaları bu yıl bitecek!

Hürrem Sultan'ın yaptırdığı Haseki Külliyesi ile Mihrimah Sultan Camisi'ndeki restorasyon çalışmaları bu yıl içerisinde tamamlanacak...

Validei Atik Otelcilik İnşaat Turizm Limited Şirketi Altunizade Şubesi açıldı!

Validei Atik Otelcilik İnşaat Turizm Limited Şirketi Altunizade Şubesi bugün Üsküdar'da 100 bin TL sermaye bedeli ile açıldı.

Atik Valide Külliyesi’nin yanındaki yurt inşaatına izin çıkmadı!

Üsküdar Mimar Sinan’ın eseri Atik Valide Külliyesi’nin duvarlarına beton atılarak yapılan öğrenci yurdu inşasına mahkemeden izin çıkmadı.  Davayı açan Avukat Onur Cingil, “Korunacak Eserleri, koruma kurullarından da korumamız gerektiği ortaya çıktı” dedi.

Öz Diriliş İnşaat Turizm Temizlik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Öz Diriliş İnşaat Turizm Temizlik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Hacı Osman İldeniz tarafından 50 bin TL sermaye ile 23 Haziran'da Üsküdar, Valide-i Atik Mahallesi'nde kuruldu.

İlber Ortaylı'dan Üsküdar'daki öğrenci yurdu inşaatına tepki!

İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki Mimar Sinan'ın eseri, 450 yıllık Atik Valide Külliyesi'nin dibine beton dökülüp öğrenci yurdu inşasına başlanmıştı. Prof. Dr. İlber Ortaylı bu olaya büyük tepki gösterdi.

Üsküdar Atik Valide Külliyesi'ne yurt mu inşa ediliyor?

İstanbul Üsküdar'daki Mimar Sinan'a ait Atik Valide külliyesinde büyük bir skandal yaşanıyor. 450 senelik külliyenin dibine beton atıp öğrenci yurdu inşa ediliyor.

Marmara Katı Atık Yönetim Temizlik Peyzaj İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Marmara Katı Atık Yönetim Temizlik Peyzaj İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Saim Ocak tarafından 50 bin TL sermaye ile 20 Nisan'da Ataşehir, İçerenköy Mahallesi, Üsküdar İçerenköy Yolu Caddesi'nde kuruldu.

Yapıhane İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Yapıhane İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Hüseyin Çadır, Kadir Er, Ahmet Er ortaklığıyla 100 bin TL sermaye ile 1 Şubat'ta Üsküdar, Valide Atik Mahallesi, Miroğlu Sokak'ta kuruldu.

Vasip Şahin Çinili Camii restorasyon çalışmalarını inceledi!

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Üsküdar ilçesinde devam eden Kemalettin Eröge Polis Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Çinili Camii ile Atik Valide Külliyesi restorasyon çalışmalarında incelemelerde bulundu.

Atik Valide Külliyesi yeniden mi restore edilecek?

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, eleştirilere neden olan Atik Valide Külliyesi'nde yapılan restorasyon çalışmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu..

Atik Valide Külliyesi'ne restorasyon yapıldı!

Atik Valide Külliyesi'ne restorasyon yapıldı. Aralık ayı başında Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’ne devredilen Mimar Sinan’ın bilinen son yapıtı Atik Valide Külliyesi’nin şifahanesi restorasyonla tanınamaz hale geldi.

Valide-i Atik Külliyesi koruma altında!

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nin ( FSMVÜ ) Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanmaya hazırlandığı Mimar Sinan'ın son eseri olan Valide-i Atik Külliyesi koruma altına alındı.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden AVM!

Başbakanlık'a bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü, gelir sağlamak için AVM işine girdi. Maltepe'de Atik Valide Sultan Vakfi'na ait araziye 5 katlı AVM ile otel inşa edilecek.

Rönesans Küçükyalı AVM ve Otel projesi halkın görüşüne açıldı!

Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın Maltepe Küçükyalı Atik Valide Sultan Vakfı'na ait arazide inşa edeceği AVM ve Otel projesi 10 gün süreyle halkın görüşüne açıldı. Projede 5 katlı AVM ve 228 odalı otel yer alıyor. İşte detaylar...

Üsküdar Atik Valide Külliyesi Haberi

Üsküdar Atik Valide Külliyesi

İstanbul Üsküdar’daki Mimar Sinan’a ait 450 yıllık Atik Valide Külliyesi’nin dibine beton atılarak öğrenci yurdu inşa ediliyor. Yeni inşaatın kalıpları tarihi binanın duvarlarına yaslandı. İnşaat tabelasında 16.11.2013 tarihinde Koruma Kurulu’ndan izin alındığı gösteriliyor. İstanbul Vakıflar 2'nci Bölge Müdürlüğü işveren olarak görülürken, yüklenici firma olarak da Atik Valid İlim ve Hizmet Vakfı'nın ismi geçiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1 milyon 216 bin 800 liraya restorasyon adı altında ihale edilen inşaat 2 kat bodrum ve üstü 2.5 kat olacak.


İstanbul'daki bu tarih katliamına Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan çok sert tepki geldi. Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil'e konuşan Ortaylı, "450 yıllık Atik Valide Külliyesi’nin dibine apartman yapılmasına nasıl izin verilir, bu görgüsüzlük nereden geliyor? Böyle restorasyon olur mu?"...