27 / 06 / 2022

yabancılar konut alımı 2015

yabancılar konut alımı 2015

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Geçen yıl 37 bin adet konutun özellikle Körfez yatırımcısı olan yabancılara satıldığına dikkat çekerek, “Yabancılar bu konutları yatırım amaçlı aldılar. " dedi..

Yabancılar en çok sahil kentlerinden konut satın alıyor!

İlk 10’a giren iller arasında sahilde bulunmayan tek kent Ankara oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlenen bilgilere göre, yabancıların Türkiye'deki konutlara ilgisi artarak devam ediyor.

Konut alım satımlarında yeni dönem! Tapu işlemleri noterde de yapılabilecek!

Konut alım satımlarında yeni dönem başlıyor. Bu kapsamda artık alım ve satım işlemleri noterlerde de yapılacak.

Ruslar konut alımı için Türkiye’ye yöneliyor!

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması Türkiye'de yabancıya konut satışını da etkiledi. Peki Ruslar ne tür konutları tercih ediyor? Konut satış rakamları ne oldu? İşte merak edilen detaylar...

Yabancılar konut alımı için bu 70 ile akın etti!

Yabancıların geçtiğimiz sene Türkiye'de 70 ilde konut yatırımı yaptı. Yabancıların en çok tercih ettiği şehir İstanbul olurken Antalya ikinci, Ankara ise üçüncü oldu.

Yabancılar konut alımlarını hızlandırdı!

2021 yılında döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar bir çok piyasayı durma noktasına getirirken emlak sektörüne ise pozitif yansıdı. TÜİK verilerine göre yabancıya konut satışları geçen senenin aynı ayına göre yüzde 77,1 oranında arttı.

Yabancılar Kasım ayında 7 bin 363 konut aldı!

Yabancılar Türkiye'de konut yatırımı yapmaya devam ediyor. Kasım 2021'de açıklanan rakamlara göre; yabancılar Türkiye'de 7 bin 363 konut satın aldı. Peki en çok konutu hangi ülke vatandaşı aldı? Yabancıya konut satışları arttı mı? İşte ayrıntılar...

Yabancılar neden Türkiye'den ev alıyor? 

Yabancıların konutta Türkiye sevgisi bitmiyor. Kimi yabancılar yatırım için kimileri de kalmak için Türkiye'den ev alıyor. 

Yabancılar konuta 10 milyar dolarlık yatırım yapacak!

Yabancıların Türkiye'de konut alımları her geçen ay artıyor. Eylül 2021 yabancıların konut alımında tüm zamanların rekor kırdığı ay oldu. 

Türkiye Emekliler Derneği'den 'Emekliye konut alım ve kira desteği sağlansın' önerisi!

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından gerçekleştirilen toplantıda "Emekliye konut alım ve kira desteği sağlanmalı" önerisi sunuldu.

Konut alımında trendler değişti!

Artık konutların her bir köşesi için ‘nasıl daha işlevsel hale getirilebilir diye düşünüyoruz. Açıkçası estetik kaygılar ikinci planda kaldı. Konut alımında trendler değişti. Peki artık konut alınırken nelere dikkat ediliyor?

Yabancılar konut almak için Türkiye'ye koşuyor!

Türkiye'de döviz kurlarının yükselmesi ile birlikte özellikle lüks projeler yabancıların radarına girdi. Sektörün önde gelen isimleri yabancıya konut satışında rekorun kırılacağını düşünüyor. 

Yabancıların konutta ilk tercihi İstanbul!

Türk Lirası'nın değer kaybetmesiyle yabancı vatandaşları Türkiye'de konut alımına yöneldi. Yabancıların konut alımında ilk tercihi ise İstanbul oldu.

Yabancıların Türkiye'den konut alımına düzenleme!

Yabancıların 2018'den beri gayrimenkul alma ile vatandaş olma yoluna yeni bir genelge ile sınır koyuldu. Buna göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü vatandaşlık için gayrimenkul edinimi konusunda 22 Mart 2021 tarihinde 2019/5 sayılı genelgesinde düzenlemeler hayata geçirdi.

Ev alım satımında yeni dönem başlıyor!

Bakanlık konut alım satımında yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için harekete geçti. İşte konut alım ve satımında yeni düzenleme ile yapılacak değişiklikler...

yabancılar konut alımı 2015 Haberi

yabancılar konut alımı 2015

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Geçen yıl 37 bin adet konutun özellikle Körfez yatırımcısı olan yabancılara satıldığına dikkat çekerek, “Yabancılar bu konutları yatırım amaçlı aldılar. İki yıl içerisinde bu konutları satmak istediklerinde, esas sorun o an yaşanacak.” dedi.


Türkiye’de son dönemde konutlara artan yabancı talebi dikkat çekiyor. Bu durumu değerlendiren Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Başkanı Ömer Faruk Çelik, sadece geçen yıl 37 bin adet konutun, aralarında İngiltere, Almanya, Suudi Arabistan ve Kuveytli yatırımcıların bulunduğu yabancılara satıldığına dikkat çekerek, “Yabancılar bu konutları yatırım amaçlı aldılar. İki yıl içerisinde bu konutları satmak istediklerinde, esas sorun o an yaşanacak. Ülkemizde doların seyri her an değişebiliyor ve haliyle Türk Lirası değer kaybına uğruyor. İkinci el olarak satışa sunulacak...