yabancıya konut satışı 2021

yabancıya konut satışı 2021

Türkiye'de özellikle Afgan vatandaşları tarafından konut yatırımları 5 yıldır artmaya devam ediyor. Özellikle oturum izni almak için ev alan vatandaşların sayısı 2021'nin ilk aylarında bir hayli arttı. 

Gayrimenkul yatırımı pandemide de gözde oldu!

Kovid-19 salgını öncesinde yabancıya konut satışında lider ülkelerden olan Türkiye, yaz sezonunda da yabancıların ilgi odağı oldu. Super Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gökçiler, yabancıya satışları değerlendirdi.

Yabancılar en çok hangi ilden konut alıyor?

Kovid-19 salgınında normalleşme ve Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı, Haziran 2021'de yabancılara yapılan konut satışlarında rekor getirdi. 

Konutta gurbetçi hareketliliği!

Kovid-19 salgını sebebiyle eve kapanma süreçlerinden sonra turizm sezonunun da başlamasıyla yabancı özelinde satışlar canlılık kazandı. 

2021'in ilk 5 ayında yabancılara konut satışı yüzde 6 arttı!

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 2021 yılının ilk yarısını kapsayan Pandemetre 2021 araştırmasına göre, 2021 yılının ilk 5 ayında yabancılara konut satışı arttı...

Yabancıya konut satışı vatandaşlıkla katlandı!

Türkiye'den 250 bin dolarlık gayrimenkul alımı gerçekleştiren yabancılar, T.C. vatandaşlığı hakkı alabiliyor. Bu konuya ilişkin cazip yasanın çıktığı günden beri yabancılar İstanbul ve Antalya'dan akın akın gayrimenkul satın alıyor.

Yabancıya konut satışında şartlar değişecek mi?

TBMM'ye sunulan Türk Vatandaşlığı Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi kapsamında yabancıya konut satışında şartların değişmesi öngörülüyor.

Arap yatırımcıların Sakarya'ya ilgisi yaz döneminde artıyor!

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal konut satışları ile ilgili önemli değerlendirmeler yaptı. Akbal, “Yaz dönemi ile Sakarya’da Arap potansiyeli öne çıkıyor” dedi.

Yabancıya konut satışında rekor bekleniyor!

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal yaptığı açıklamada yabancıya konut satışında rekor beklediklerini belirtti.

Türkiye'den gayrimenkul alan yabancılar nelere dikkat ediyor?

Yabancılara gayrimenkul satışında nelere dikkat edilmeli? Yabancılar Türkiye'den gayrimenkul alırken nelere dikkat ediyor? Milliyet Gazetesi köşe yazarı Nilüfer Kas, konuya ilişkin detayları kaleme aldı.

Yabancılar Türkiye'deki konutlara akın etti!

Mart ayında ABD Hazine tahvil faizlerinde yaşanan artış ve Naci Ağbal'ın görevden alınması ile TL'nin değeri düşünce, yabancılar konut almak için Türkiye'ye koştu. Yabancılara yapılan 4 bin 285 adet satış ile Mart'ta rekor kırıldı. 2021'in ilk 3 ayında toplam satışlar 9 bin 992 adet oldu.

Yabancıya gayrimenkul satışında yeni adım!

Mars Investment’ın Genel Müdürü Hakan Bucak, halihazırda gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımcıya 250 bin dolarlık yatırım karşılığında tanınan vatandaşlık hakkının 500 bin dolara yükseltilmesinin konuşulduğunu belirtti. Bucak, geçişin kademeli yapılması tavsiyesinde bulundu.

Türkiye'den gayrimenkul alan yabancılar meclis gündeminde!

2015-2021 yılları arasında Türkiye'den gayrimenkul, arazi ve şirket satın alan yabancılar ve vatandaşlık kazanan yabancı uyruklu kişi sayısı meclis gündemine taşındı. CHP'li Antmen, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Tatile gelen turist Türkiye’de 'ev'leniyor!

Antalya, Bodrum, Çeşme gibi turizm şehirlerinin dışında İstanbul ve İzmir’i gören turistler, hem yatırım hem de yaşamak için bu kentlerde ev almaya başladı. Gayrimenkul Pazarlama Uzmanı Dr.Ali Gökçiler, turizm sezonunun açılmasıyla talebin daha da artacağını söylüyor.

100 bin doların üzerinde gayrimenkul alan yabancıya, 5 senelik ikamet izni verilsin!

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER), bu yıl gayrimenkulde yabancı yatırımcı potansiyelini artırmak amacıyla yapılacak çalışmalara önderlik etmek için start verdi.

Yabancıya konut satışında rekor kırıldı!

Konut satışları Haziran ayında büyük çıkış yakaladı. Satışları önceki aya oranla yüzde 127 artış sağlarken ilk 6 ayda yabancıya konut satışında tüm zamanların rekoru kırıldı! 

Yabancıya konut satışı 6 ayda yüzde 43,7 arttı!

TÜİK Haziran ayı konut satışlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre; 6  aylık konut satışlarında yabancıya yapılan satışların arttığı gözlemlendi. 

Yabancıya konut satışında şartlar değişecek mi?

TBMM'ye sunulan Türk Vatandaşlığı Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi kapsamında yabancıya konut satışında şartların değişmesi öngörülüyor.

O ilde yabancıya konut satışı yüzde 27 arttı!

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün yaptığı açıklamada Antalya'da yabancıya konut satışının yüzde 27 arttığını söyledi.

Yabancıya konut satışında rekor bekleniyor!

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal yaptığı açıklamada yabancıya konut satışında rekor beklediklerini belirtti.

Yabancıya konut satışı 2021'in ilk çeyreğinde katlandı!

Kovid-19 salgını önlemleri ve kış mevsimine rağmen 2021'in ilk 4 ayında yabancıya konut satışı yüzde 19 arttı ve 14 bin adede yaklaştı. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, konut satışlarının yaz aylarında artacağını öngörüyor. 

Antalya'da martta yabancıya konut satışı yüzde 52 arttı!

Turizmin gözde şehri Antalya'da mart ayında yabancıya konut satışı geçtiğimiz yılın mart ayına oranla yüzde 52'lik artış göstererek 889 oldu.

Yabancıya konut satışında rekor kırıldı!

Mart ayı konut satış rakamları açıklandı.  Konut satış rakamlarını değerlendiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, kent genelinde yabancıya konut satışında Mart ayı rekorunun kırıldığını dile getirdi. 

2021'in ilk çeyreğinde yabancıya 9 bin 887 adet konut satıldı!

2021 yılının Ocak-Mart döneminde yabancıya 9 bin 887 adet rakamına ulaşılırdı Bu rakamla yabancıya konut satışında tarihin en yüksek ikinci çeyrek rakamı görüldü.

Doğrudan yatırım, yabancıya konut satışıyla mı sınırlı kaldı?

Dünya gazetesi köşe yazarı Talip Aktaş bugünkü yazısında doğrudan yabancı yatırımları​​​​​​​nı kaleme aldı. İşte Aktaş'ın "Doğrudan yatırım, yabancıya konut satışıyla sınırlı kaldı" başlıklı o yazısı...

Yabancıya konut satışında 2023 hedefi 15 milyar dolar!

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, 2023 için 15 milyar dolarlık gayrimenkul ihracı hedeflendiğini açıkladı. Akbal, bu hedefin uzak olmadığını söyledi ve yabancıya gayrimenkul satışı hakkında açıklamalarda bulundu.

Yabancıya konut satışı 220 bini geçti!

Türkiye'de yabancılara konut satışının önünün açılmasından sonra 2013-2020 döneminde yabancıların aldığı konut sayısı 220 bin 351 adede ulaştı.

Türkiye 2020'de yabancıya konut satışında ilk 10'da!

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının ekonomik etkileri tüm sektörlerde görülse de, Türkiye yabancıya gayrimenkul satışında rekor kırdı.  

yabancıya konut satışı 2021 Haberi

yabancıya konut satışı 2021

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü istatistikler, Türkiye'ye göç eden yabancı vatandaşların verilerini paylaştı. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; Türkiye'ye en çok göç eden yabancı vatandaşların arasında Afgan vatandaşları yer alıyor. Özellikler 2021'nin ilk aylarında göçlerin artmasıyla Afganların konut alımları da aralıksız devam etti. Türkiye'den konut alan yabancı vatandaşların listesine bakıldığında Afganlar ilk 5 sırada yer alıyor. Afganlar genel olarak düşük bütçeli konut tercih etse de son 5 yıl içerisinde giderek artan bir konut alım grafiği çiziyorlar. Pandemiye rağmen 2021'nin ilk 6 ayında konut yatırımları 2020'nin ilk 6 ayına göre artmış durumda. 

Yüzde 60 arttı 

Gayrimenkul uzmanları, vatandaşlık edinmen isteyenlerin, kendilerini ülkelerinde güvende hissetmediklerini söyleyen yakın coğrafya ülke vatandaşlarının ve geçmişiyle yakın bağlar kurulan ülke vatandaşlarının Türkiye’den daha çok ev aldığını...