yabancıya konut satışı arttı mı 2021

yabancıya konut satışı arttı mı 2021

Yabancılara konut satışı arttı. Ağustos 2021 konut satış verilerine göre Yabancılara Ağustos ayında 5 bin 866 konut satıldı. Peki en çok konutu hangi ülke vatandaşı aldı? Yabancıya satışlar ne kadar arttı? İşte ayrıntılar...

Amerikalıların konutta tercihi Türkiye oldu!

Yabancıya yapılan konut satışlarında 8 aylık sürede tüm zamanların Ocak-Ağustos rakamları elde edildi. Yabancıya konut satışında Amerikalı vatandaşlar ön plana çıktı. 

Yabancıya konut satışındaki 250 bin dolar kriteri fiyatları uçurdu!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alabilmek için 250 bin dolarlık bir konut satın almanın yeterli olması, doların TL karşısında uçmasının da etkisiyle sektördeki dengeler değişti. Evi 100 bin dolara alan ve satıcıyla anlaşan kişiler tapuda 250 bin dolar olarak gösterip, fiyatların armasını sağlıyor.

Yabancıların konutta gözdesi Türkiye oldu!

TÜİK tarafından Ağustos ayına ait konut satış istatistikleri açıklandı. Sektör temsilciler Ağustos 2021 konut satış istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konut pazarında yabancı yatırımcı ilgisi artıyor!

Satış Çözümleri kurucusu, Motto Turkey Yönetim Kurulu üyesi Soner Keleş, mütekabiliyet yasası ile birlikte yabancıların Türkiye’ye olan ilgisinin hızla yükselişe geçtiğini gayrimenkul sektörünü projeden konut satışlarında yabancı gayrimenkul yatırımcılarının ayakta tuttuğunu değerlendirdi.

Gayrimenkul yatırımı pandemide de gözde oldu!

Kovid-19 salgını öncesinde yabancıya konut satışında lider ülkelerden olan Türkiye, yaz sezonunda da yabancıların ilgi odağı oldu. Super Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gökçiler, yabancıya satışları değerlendirdi.

Türkiye'deki gayrimenkullerin değeri artıyor!

Al-Daar Investments Türkiye Temsilcisi Halit Sönmez, yabancıya konut satışlarını değerlendirdi. 2021'in sonuna kadar vatandaşlık alma programlarının etkisiyle yabancıya satışlarda rekor kırılacağını belirten Sönmez, geçen seneye göre yurt içi satış artışının yüzde 13 oranına ulaştığını belirtti.

Yabancıya konut satışında yıl sonu hedefi 50 bin!

Açıklanan resmi rakamlara göre, Ocak – Ağustos döneminde yabancıya konut satışı 30 bin 849 olmuştu. Sektörde yabancıya konut satışında yıl sonu hedefi 50 bin şeklinde...

Kredi desteği ve kripto para düzenlemesi yabancıya konut satışını patlatır!

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, yabancıya konut satışıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bahadır, “Bankaların kredi desteği ve kripto para düzenlemesi, konutta yabancı yatırımını patlatır” dedi.

Yabancıya gayrimenkul satışında hedef değişti!

Türkiye’nin yabancıya konut satışında büyük pay sahibi Çin'in, Türkiye’deki gayrimenkul alımı 2021’de yavaşladı. Peki yabancıya konut satışlarında neler hedefleniyor?

Yabancıya konut satışında Temmuz rekoru!

TÜİK Temmuz 2021 konut satış verilerine göre; yabancıya konut satışları 2020 Temmuz'a göre yüzde 64 arttı ve 4.495 oldu. 2019'daki 4 bin 192 adet rakamını aşarak yabancıya satışta tüm zamanların en yüksek Temmuz satışı kaydedildi. 

Emlakçılardan yabancıya konut satışında denetim talebi!

Emlakçılıkta faaliyet gösteren sektör temsilcileri Taşınmaz ticaretinde yaşanan aksaklıklar ve yönetmelikte güncelleme talepleri, Ticaret Bakanlığı'na iletti. Talepler arasında yabancıya yapılan konut satışlarında denetim talebi de getirildi. 

Yabancıya konut satışında rekor kırıldı!

Konut satışları Haziran ayında büyük çıkış yakaladı. Satışları önceki aya oranla yüzde 127 artış sağlarken ilk 6 ayda yabancıya konut satışında tüm zamanların rekoru kırıldı! 

Yabancıya konut satışı 6 ayda yüzde 43,7 arttı!

TÜİK Haziran ayı konut satışlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre; 6  aylık konut satışlarında yabancıya yapılan satışların arttığı gözlemlendi. 

Yabancıya konut satışında şartlar değişecek mi?

TBMM'ye sunulan Türk Vatandaşlığı Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi kapsamında yabancıya konut satışında şartların değişmesi öngörülüyor.

O ilde yabancıya konut satışı yüzde 27 arttı!

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün yaptığı açıklamada Antalya'da yabancıya konut satışının yüzde 27 arttığını söyledi.

Yabancıya konut satışında rekor bekleniyor!

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal yaptığı açıklamada yabancıya konut satışında rekor beklediklerini belirtti.

Yabancıya konut satışı 2021'in ilk çeyreğinde katlandı!

Kovid-19 salgını önlemleri ve kış mevsimine rağmen 2021'in ilk 4 ayında yabancıya konut satışı yüzde 19 arttı ve 14 bin adede yaklaştı. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, konut satışlarının yaz aylarında artacağını öngörüyor. 

Antalya'da martta yabancıya konut satışı yüzde 52 arttı!

Turizmin gözde şehri Antalya'da mart ayında yabancıya konut satışı geçtiğimiz yılın mart ayına oranla yüzde 52'lik artış göstererek 889 oldu.

Yabancıya konut satışında rekor kırıldı!

Mart ayı konut satış rakamları açıklandı.  Konut satış rakamlarını değerlendiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, kent genelinde yabancıya konut satışında Mart ayı rekorunun kırıldığını dile getirdi. 

yabancıya konut satışı arttı mı 2021 Haberi

yabancıya konut satışı arttı mı 2021

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ağustos 2021'e ait konut satış istatistikleri açıklandı. Buna göre, Türkiye genelinde Ağustos 2021'de 141 bin 400 konut satışı yapıldı. 

Yabancılara Ağustos 2021'de 5 bin 866 konut satıldı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre yabancılara gerçekleştirilen konut satışları Ağustos 2021'de, bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 50,7 arttı ve 5 bin 866 olarak kaydedildi. 

Yabancılara yapılan konut satışlarında, ilk sırada 2 bin 729 konut satışı ile İstanbul bulunuyor. İstanbul'u sırasıyla 976 konut satışı ile Antalya, 400 konut satışı ile Ankara, 242 konut satışı ile Mersin ve 233 konut satışı ile Yalova takip etti. 

Yabancılara yapılan konut satışları, Ocak-Ağustos döneminde ise 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 47,6 yükseldi 30 bin 849 olarak gerçekleşti. 

Temmuz 2021'de yabancıya satılan...