29 / 06 / 2022

Yabancıya konut satışı kdv

Yabancıya konut satışı kdv

TBMM'ye sunulan 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamında yabancılara konut satışındaki KDV istisnasının kaldırılması amaçlanıyor...

Yabancılar ülkemizden ev almak için yarışıyor!

Yabancı ülkelerin vatandaşlarının Türkiye'ye ilgisi arttı. Yabancılara gerçekleşen konut satışları Nisan ayında yıllık oranda yüzde 416.1 yükselerek 4 bin 77’ye ulaştı.

İstanbul ve Antalya yabancıya konut satışının 3'te 2'sini sırtladı!

TÜİK'in verilerine göre, İstanbul ve Antalya, yabancıya konut satışını sırtlamaya devam ederken, bu yılın ocak-ekim döneminde 31 bin 423 adet konut satıldı.

Yabancı gayrimenkul yatırımcısına 'kur' darbesi!

250 bin dolar ve üstü fiyatla ev sahibi olmak, yabancılara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kapısını açıyor. Ancak, kur yükselince evlerin değeri bir haftada 247bin dolara indi. Konut alımını tam “vatandaşlık sınırı”nda tutanlar için bu durum “engel”e dönüştü.

Normalleşme adımları konut satışlarını yüzde 65 artırdı!

Normalleşme adımları ve yurt dışı uçuşlarının açılmaya başlamasıyla Türkiye genelinde yabancıya konut satışı temmuzda önceki aya göre yüzde 65 artarak 2 bin 741'e yükseldi.

'Gayrimenkulde tanıtım'a devlet politikası önerisi!

GABORAS'a, Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal ve WMG Advisors Gayrimenkul Yatırımları Direktörü Didem Erendil, “Gayrimenkulde Yabancı Yatırımcı İlgisi” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yabancılar en çok bu şehirlerden ev aldı!

Yabancıya konut satışı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,3 artarak 3 bin 907 oldu. Ocak'ta en çok konutu yine Iraklılar aldı...

Yabancılara satılan gayrimenkullerde KDV istisnası!

KDV Kanunu 13.cü maddesi [i] bendi gereğince Türkiye'de yerleşik 'olmayan yabancı uyruklu kişi ve kurumlara ilk teslim olarak yapılan gayrimenkul satışları KDV'den istisna edilmiştir...

Eylül'de 4 bin 177 konut yabancılara satıldı!

Yabancıya konut satışı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,6 azaldı. Eylül'de en çok konutu yine Iraklılar aldı...

Döviz getiren konut alımına yeni teşvik!

Yabancılar ve yurt dışında gurbetçiler Türkiye'den KDV ödemeden konut alma imkanı sağlandı. Tebliğ ile Türkiye’ye konut alımı için döviz girişinin yapılmasının önü açıldı.

Yabancılara konut satışında büyük kolaylık!

Türkiye’de yabancılara konut satışında vatandaşlık hakkı veriliyor olması, konut ve gayrimenkul satışını artırdı. 250 bin dolar karşılığında konut veya gayrimenkul satın alan yabancıların Türkiye'ye ilgisi arttı.

Yabancılar Türkiye’de hangi illerden ev alıyor?

TÜİK’in verilerine göre yabancılara konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92 artış kaydederek ile 3 bin 321 oldu. Verilere göre en çok Iraklı ve İranlı'lar Türkiye’de mülk ediniyor.

Ortadoğu ve Rusya'nın yeni emlak cenneti Türkiye!

Ev almış ve almayı düşünen yatırımcılar için ‘Türkiye’de gayrimenkul yatırımı’ analiz edildi. Birçok fırsatların sunulduğu ülkemize Ortadoğu ve Rusya'dan yoğun talep var.

Komşunuz yabancı olabilir!

'Konut alana vatandaşlık’ teklifinde alt sınırın bir milyondan 300 bin dolara çekilmesi konuta talebi patlattı. Yabancıya konut satışlarının artacağını iddia eden sektör temsilcileri haklı çıkmış oldu.

Gurbetçiler için Türkiye'de gayrimenkule yatırım zamanı!

Gayrimenkul alanında hizmet veren JLL'nin Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, sektördeki bu sürecin yurt dışındaki Türkler açısından fırsat olduğunu söyledi.

Yabancıya konut satışında son dakika! Halkın yüzde 89'u istemiyor! 

Türkiye'de vatandaşların büyük kısmı yabancılara konut satışı ile vatandaşlık verilmesini doğru bulmuyor. İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından 12 ilde yapılan araştırmanın sonuçları belli oldu. İşte ayrıntılar...

Yabancıya konut satışında şok gelişme! Meclis'e geldi! KDV istisnası kaldırılıyor!

TBMM'ye sunulan 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamında yabancılara konut satışındaki KDV istisnasının kaldırılması amaçlanıyor...

Yabancıya konut satışının verdiği 3 büyük zarar!

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Yabancıya konut satışının verdiği 3 büyük zarar!" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin o analizi...

Yabancıya gayrimenkul satışında limit yükselmeden satışlar katlandı! 

Gayrimenkul alımıyla vatandaşlık almada limitin 400 bin dolara çıkarılacağının duyulmasının ardından yabancıya konut satışı arttı. 

Yabancıya konut satışında tüm zamanların rekoru kırıldı! 

Akzirve Satış Müdürü Hakan Sabbağ, son zamanlarda sık sık gündeme gelen yabancıya konut satışıyla ilgili yaptığı açıklamada, ocak-mart döneminde 14 bin 344 adetle tüm zamanların ilk çeyrek rekoru kırıldığını dile getirdi.

Yabancıya konut satışı düzenlemesiyle lüks konut piyasası hareketlenecek!

Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu, yabancıya konut satışı düzenlemesiyle birlikte daha yüksel profilde yatırımcının Türkiye’ye geleceğini ve lüks konut piyasasının hareketleneceğini dile getirdi.

Kanada'da konut fiyatları yüzde 20'den fazla arttı! Hükümet yabancıya konut satışını yasaklamaya hazırlanıyor! 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkede rekor düzeyde artış gösteren emlak fiyatları sebebiyle yabancılara konut satışının iki sene süreyle yasaklanmasını önerdi. 

Yabancıya konut satışı yasaklanmalı mı? 

Dünya Gazetesi köşe yazarı Ussal Şahbaz bugünkü köşesinde yabancıya konut satışını kaleme aldı. İşte Ussal Şahbaz'ın 'Yabancılara ev satışı yasaklansın mı?' başlıklı yazısı...

Yabancıya konut satışında yeni rekor bekleniyor!

Yabancıya konut satışı geçen seneyi 50 bin adet rekor satışıyla kapattı. Bu yıl için en az 70 bin adetlik satış hedefleniyor.

Rusya-Ukrayna savaşı yabancıya konut satışını nasıl etkileyecek?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş yabancıya konut satışını nasıl etkileyecek? İşte Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır'ın konuyla ilgili açıklamaları...

Yabancıya konut satışında tarihin en yüksek Ocak ayı rakamları!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun duyurduğu verilere göre, Ocak 2022'de yabancılara gerçekleştirilen konut satış rakamı 4 bin 186 oldu ve bütün zamanların en yüksek Ocak ayı verisi kaydedildi. Peki sektör temsilcileri yabancıya konut satışlarındaki son durumla ilgili neler söyledi?

İzmir'de yabancıya konut satışları arttı mı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yabancılara yapılan konut satışları 2021 yılında önceki seneye oranla yüzde 43,5 yükseldi. Toplam konut satışları içinde yabancıların payı yüzde 3,9 olarak belirlendi. İzmir ise yabancıya konut satışında şehirler arasında 7. sıraya yerleşti.

Yabancıya konut satışı kurdaki oynaklıktan nasıl etkilendi?

GİGDER’in marka ve pazar araştırma şirketi AGS Global işbirliğiyle hazırladığı GİGDEKS’e göre, bir önceki çeyrekte 196.037 dolar olan yabancıya ortalama birim konut satış fiyatı, 2021’in son çeyreğinde 187.091 dolara indi. Kurdaki dalgalanma yabancıya konut satışını etkiledi...

Yabancıya konut satışı kdv Haberi

Yabancıya konut satışı kdv

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM'ye sunuldu. Komisyonda görüşmeleri süren kanun teklifi kapsamında  yabancıların konut ve işyeri edinmesinde uygulanan Katma Değer Vergisi istisnasının kaldırılması amaçlanıyor. 

İşte 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile ilgili tüm ayrıntılar...

Türk Lirası'nda yaşanan değer kayb nedeniyle inşaat sektöründe maliyetler yüzde 300 ile yüzde 500'e ulaşan oranlarda yükseldi. Fiyatlarda yaşanan yükselişler sebebiyle yeni konut projelerinde aksaklıklar yaşandı. Bunun sonucunda da ev fiyatları 2-3 kat arttı. 

Konut fiyatları arttıkça KDV'de artıyor. Türk vatandaşları yüksek KDV oranlarıyla ev sahibi olurken, Türkiye'den ilk kez konut alan yabancılara KDV istisnası uygulanıyor. Böylece yabancı vatandaşlar, Türkiye'den çok uygun fiyatlarla konut sahibi olabiliyor. Bu kapsamda 3065 Sayılı...