yapay ada

yapay ada

İsrailli yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, Akdeniz'e yapay ada yapılacak. Gazze açıklarına yapılacak ada, 525 hektarlık alanda yer alacak.

Çin 'yapay ada' mı oluşturdu?

Çin'in, Güney Çin Denizi'nde, mercan adalarına kum pompalayıp üzerine beton dökerek 4 kilometrekareden büyük yapay kara parçası oluşturduğu ileri sürüldü. Adanın ne için yapıldığı belirsiz...

Sultanada projesi önerisi Serdar İnan'ın fikri ile çizdirildi!

2023 vizyonundan ilham alınarak, mimari ve teknolojik sınırlan zorlayan bir yaklaşımla hazırlanan bu özgün su yerleşimi (yapay ada) projesiyle, her açıdan dünya standartlarının üzerinde bir yaşam deneyimi öneriliyor...

Noor Holding, 8 milyar dolarlık Sedir Adası inşa edecek

Noor Holding, Lübnan'ın milli sembolü olan sedir şeklinde bir yapay ada projesi geliştirdi. 8 milyar dolarlık yatırımın 2 milyarını İhlas Holding'in yapacağı açıklandı

Maldivler, yüzen adalara taşınıyor

Hint Okyanusu takımadası Maldivler, son teknolojiyle yapılan "yıldız" şeklindeki yapay adalara taşınacak

Marmara'ya yapay ada iznine Mimarlar Odası'ndan itiraz

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 1/100 binlik İstanbul İl Çevre Düzeni planına itiraz etti

Dubai'de 'yapay ada' projesi battı!

Dubai'de 300 yapay adanın dünya haritası şeklinde satışa sunulduğu "The World" projesi, ekonomik kriz nedeniyle durduruldu

Ras Al Khamiah'da 50 hektarlık yapay bir ada inşa ediliyor!

İspanya'nın dünyaca ünlü spor kulübü Real Madrid Ras Al Khamiah'da 50 hektarlık yapay bir ada inşa ediyor...

Hong Kong'a 80 milyar dolarlık yapay ada projesi!

Hong Kong'da konut sorununu çözmek için yeni bir proje hayata geçirilmesi planlanıyor. Ülkeye 80 milyar dolarlık dünyanın en büyük yapay adası inşa edilecek.

Hong Kong'un konut sorunu için yapay ada inşa edilecek!

Hong Kong yeni konutlar için 64 milyar dolar maliyetli yapay ada inşa edecek.  Hong Kong'da alan yetersizliğinden dolayı inşa edilmesi planlanan 'yapay ada' çevresel ve politik tartışmalar yarattı. 

Akdeniz'e yapay ada geliyor!

İsrailli yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, Akdeniz'e yapay ada yapılacak. Gazze açıklarına yapılacak ada, 525 hektarlık alanda yer alacak.

İzmir'de köprü, batırma tüp, yapay ada yapılacak!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, İzmir'de köprü, batırma tüp, yapay ada yapacaklarını ve bunları birbiriyle birleştirerek trafiği ring haline getireceklerini söyledi. .

Kuzey Kore füze fırlatmak için 3 yapay ada inşa ediyor!

ABD'li gazete Los Angeles Times'ın ortaya attığı iddiaya göre Kuzey Kore, füze fırlatmak için kullanılacak 3 yapay ada inşa ediyor.

Kuzey Denizi'ne yapay ada inşa edilecek!

AB ülkeleri, Kuzey Denizi’nde Dogger Bank olarak bilinen ve derinliği 15 ile 36 metre arasında değişen sığlık alana ada inşa edecek. Proje Birleşik Krallık, Almanya, Danimarka, Belçika, Norveç ve Hollanda’ya elektrik enerjisi sağlayacak.

İsrail'den Gazze Şeridi açıklarına yapay ada!

İsrail medyası, hükümetin Ulaştırma Bakanlığı'nın Gazze Şeridi açıklarında yapay bir ada inşa edilmesi planını gündeme getirme niyetinde olduğunu söyledi.

İşte Dubai'deki yapay adanın yapılışı!

Dubai açıklarında bulunan Dubai World'un nasıl yapıldığı büyük merak konusu. İşte 300 kadar yapay adadan oluşan o ada...

Gazze'ye yapay ada yapılacak!

İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz'in, Gazze ablukasının hafifletilmesi için denizin üzerine yapay bir ada yapılmasını önerdiği ileri sürüldü.

Mülteciler için Akdeniz'e yapay ada inşa edilecek!

HOLLANDALI bir mimar, mülteci sorununa çözüm bulabilmek için Akdeniz'de 'yapay ada şehir' konsepti geliştirdi. Merkezi Amsterdam'da bulunan mimarlık ve tasarım şirketi TD'nin patronu olan Theo Deutinger'in adası Tunus sahilleri açıklarında olacak.

İzmir'e 800 metrelik yapay ada yapılacak!

İzmir Körfez Geçişi Projesi kapsamında oluşturulacak ay ve yıldız motiflerinin kullanılacağı 800 metrelik yapay adayla İzmir'e yeni kent simgesi kazandırılması hedefleniyor.

Çin'de yapay ada yapımına başlandı!

Çin, Güney Çin Denizinin üzerindeki mercan kayalıklarına kum pompalayıp, beton dökerek bölgede yedi ada yapımı için çalışmalarını sürdürüyor.

Çin 4 kilometreden büyük yapay ada mı oluşturdu?

ABD'li Amiral Harry Harris, Çin'in 4 kilometrekareden büyük bir yapay kara parçası oluşturduğuna dikkat çekti ve Çin'in yapay ada oluşturduğunu iddia etti.

yapay ada

yapay ada yapay ada

İsrailli yetkililer tarafından Gazze açıklarına yapay bir ada yapılması gündeme geldi. Gazze açıklarında Akdeniz’e büyük bütçeli bir yapay ada ve bir ulaşım merkezi yapılabilecek.


Bölgenin ekonomisini artırması beklenen proje  Gazze’nin dünyayla bağının kuvvetlendirilmesini sağlayacak. stihbarat Bakanı Yisrael Katz, Gazze açıklarında hazırlanan ada projesinin detaylarını hazırladığı bir video ve görsellerle paylaştı.


Yapılan açıklamaya göre, Katz’ın planının gelecek 5 yıllık süreçte 5 milyar dolar harcanması planlanırken 525 hektarlık adanın bir köprüyle ana karaya bağlanması bekleniyor. Gazzeli yetkililer 2001’de İsrail tarafından yıkılan havaalanının yenilenmesini talep ederken, Hamas’ın sözcüsü Sami Ebu Zuhri, “Gazze’ye bir liman yapmak Gazzelilerin hakkıdır ve yaşadıkları zorlukları biraz dindirebilir” şeklinde konuştu.


Kargo ve yolcu terminallerinin, limanın, doğalgaz ve elektrik terminallerinin yer alacağı adada havaalanının yapılması öngörülüyor.  Adanın etrafındaki deniz güvenliğini İsrail üstlenirken,...