yassıada

yassıada

Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda geçen yıl başlatılan imar çalışmaları, tüm hızıyla sürüyor. Kaba inşaatların yüzde 80'inin tamamlandığı adada, doğal dokunun artırılması için çok sayıda ağaç ve bitki türü dikilecek.

Esin Hacıalioğlu: Yassıada üç beş ağaçtan ibaret değildir!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi şubat ayı toplantısının 3. birleşimi Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasında gerçekleşti. Toplantıda söz alan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Esin Hacıalioğlu, şunları savundu:

Bakan Eroğlu: Yassıada fotoğrafını görmedim ama sahtedir!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yassıada fotoğraflarıyla ilgili, "Ben görmedim ama sahtedir. Yassıada'da da bizim orman alanımız yok. Çıplak bir kaya" diye yanıtladı.

Yassıada'da yeşil tartışması!

Otel ve kongre merkezi inşaatı yapılan Yassıada’nın son görüntüsü tartışma yarattı. Uçaktan çekilen fotoğrafta yeşil dokunun kaybolduğu ortaya çıktı. Projeyi üstlenen MESA, bir açıklama yaptı...

Veysel Eroğlu'ndan Yassıada açıklaması!

Yassıada'da kesilen ağaçlarla ilgili konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Ben kestiklerini falan duymadım ama bir ağaç keserlerse, 20 ağaç dikeriz. Bunun sözünü veriyorum" dedi.

Atilla Aytaç'tan Yassıada açıklaması!

Uçaktan çekilen fotoğrafla ortaya çıkan talan sonrası, adanın devredildiği TOBB’un topu attığı Turizm Bakanlığı soruları cevapsız bıraktı. Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, hukuki sürecin devam ettiği belirtti.

Yassıada'nın mimari kim?

'Demokrasi müzesi olacak' vaadiyle imara açılan Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada, AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaarslan'a emanet edildi. Yassıada, imara açıldıktan sonra ranta kurban edildi.

Mahkemeden Yassıada'nın imara açılmasına ret!

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 14 Mayıs 2015 tarihinde katıldığı törenle Yassıada ile bitişiğindeki Sivriada'nın imara açılmasına İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesi ‘dur' dedi. Karar nasıl yorumlandı?

Yassıada'daki inşaat çalışmaları tahribata yol açtı!

Yassıada'da yapılan inşaat çalışmalarında tarihi Bizans manastırının yıkıldığı ortaya çıktı. Arkeologlar Derneği istanbul Şubesi, Yassıada'da devam eden inşaat çalışmalarının tarihi eserlere verdiği zararla ilgili bir rapor hazırladı.

Yassıada'daki yıkım çalışmaları protesto edildi!

İstanbul Yassıada'da yapılacak otel ve kongre merkezinin çevreyi tahrip ettiğini savunan grup çalışmaların biran önce durmasını istedi.

Yassıada ve Sivriada'da inşaat çalışması başladı!

Yassıada ve Sivriada'nın imara açılması için inşaat çalışması başladı. İnşaat MESA Grup tarafından başlatıldı.

2001 yılında Yassıada ve Sivriada turizme kazandırılacakmış!

2001 yılında Adalar Belediye Başkanı'nın öncülük ettiği projeyle Yassıada ve Sivriada turizme kazandırılacakmış. Milli Emlak'a ait adaların halka açılmasıyla, İstanbul iki yeni turizm cenneti kazanacakmış.

Yassıada turizm ve kongre merkezlerinin temeli bugün atılıyor!

Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada için planlanan “Demokrasi ve Özgürlük Adaları” projesinde ilk kazma Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla bugün vuruluyor. Temel atma töreni için dün adada çeşitli düzenlemeler yapıldı.

1997 yılında Vahdettin Koruluğu ve Köşkleri satılacakmış!

1997 yılında Refahyol Hükümeti, Vahdettin Koruluğu ve 5 adet köşkü ile Atik Ali Paşa Konağı'nı satışa çıkarmaya hazırlanıyormuş. Satılacak koruluğun ve içindeki 5 köşkün değerinin 3 trilyon liradan az olmadığı bildirilmiş.

'Yassıada'yı ülkemize kazandıracağız'

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "TOBB olarak Yassıada'yı Demokrasi Adası olarak yap-işlet-devret modeliyle yapıp ülkemize kazandıracağız" dedi. Hisarcıklıoğlu, izinler çıktığı anda projeye başlayacaklarını ve adayı yapacaklarını bildirdi.

Yassıada Yasası yürürlüğe girdi!

Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağını ortadan kaldırmayı ve mağdurlarının zararlarını gidermeyi öngören yasa dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

1960 darbesinde el koyulan mülkler iade edilecek!

Yassıada yargılamasının yasal dayanağını yürürlükten kaldıran yasa teklifi Meclis Anayasa Komisyonu’ndan oy birliğiyle geçti. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra el konulan ve çoğunluğu Demokrat Partili (DP) ailelere ait olan mülkler eski sahiplerine iade edilecek.

Çiğdem Karaaslan Yassıada’nın dönüşüm hikayesini anlattı!

Yassıada’nın Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na dönüştürülmesinin mimarlarından olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Çiğdem Karaaslan, Sabah gazetesine konuştu.

Mustafa Şentop: Yassıada'nın bu yeni yüzü sıradan bir imar çalışması değil!

Mustafa Şentop, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Yassıada'nın bu yeni yüzü sıradan bir imar ve peyzaj çalışması değil, tarihi bir yüzleşme ve yepyeni bir başlangıçtır" dedi...

Demokrasi ve Özgürlükler Adası açıldı!

Türk demokrasi tarihinde "kara bir leke" olan 27 Mayıs 1960 darbesinin 60. yılında Yassıada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası ismiyle bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı...

Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılışa hazırlandı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOBB, GTİ işbirliğiyle yap-işlet-devret modeliyle, darbeden sonra idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın yargılamasının yapıldığı Yassıada, yeni adıyla Demokrasi ve Özgürlükler Adası, bugün açılıyor...

Demokrasi ve Özgürlükler Adası bugün açılıyor!

Yassıada, 27 Mayıs darbesinin 60’ıncı yıldönümünde ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ adıyla yeniden açılıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde gerçekleşecek açılışa MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılacak.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası yarın açılacak!

1960 darbesi sonrası Merhum Başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamlarıyla neticelenen yargılamaların yapıldığı Yassıada'nın açılışı, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak...

Demokrasi ve Özgürlük Adası projesinde sona doğru!

Türk Demokrasi tarihinde kara bir leke olarak görülen Başbakan Adnan Menderes’in ve iki bakanın idam kararının verildiği Yassıada’nın kongre merkezi ve müzeye dönüştürülmesi projesinde inşaat çalışmalarında sona gelimdi. Projede son durum havadan görüntülendi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yassıada'daki çalışmaları inceledi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak yeniden düzenlenen Yassıada'da devam eden çalışmaları incelemelerde bulundu.

Yassıada projesi tartışma yarattı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yassıada'yı ziyaret haberini sunan NTV sunucusu Oğuz Haksever’in 'Neresi yaslı ada be. Canına okumuşsun…' sözleri dikkat çekti. Haksever daha sonra, 'Aslında tepkim projeyi hazırlayanlara yöneliktir' şeklinde açıklama yaptı.

Yassıada'nın restorasyonunda sona gelindi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2015’te başlatılan ve Yassıada’nın ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’na dönüştürülmesinde sona gelindi. Adanın restoresi büyük ölçüde tamamlandı.

Çiğdem Karaaslan: Yassıada'da geçmişin ayak sesleri duyulacak!

1960 darbesi sonrası Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı ve idama mahkûm edildiği Yassıada yeni çehresine kavuşmak için gün sayıyor. Yassıada Müzesi'nin mimarı Karaaslan, "Bir zaman tüneli olacak. Orada ayak sesleri duyacağız. Kendimizi bambaşka bir mekanda bulacağız" dedi..

yassıada

yassıada yassıada

İsmi "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak değiştirilen, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin simgesi Yassıada'da geçen yıl başlatılan imar çalışmaları hızla devam ediyor.


Kaba inşaatların yüzde 80'inin tamamlandığı adada, doğal dokunun artırılması için çok sayıda ağaç ve bitki türü dikilecek. 


AA muhabirlerinin proje yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türk siyasi tarihinde derin izler bırakan, Demokrat Partililerin yargılandığı ve dönemin başbakanı Adnan Menderes'in idam edildiği Yassıada'daki imar çalışmaları, "Demokrasi ve Özgürlük Adası Kültür ve Turizm İnşaatı" adıyla yürütülüyor. 


Kültür ve Turizm Bakanlığına ait, yap-işlet-devret modeliyle yatırımı ve işletmesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri Şirketince üstlenilen çalışmalar, Mesa Holding'in taahhüt projeleri arasında yer alıyor.


Çalışmalar, Yassıada'da 103 bin 750 metrekarede gerçekleştiriliyor. Bunun 61 bin 847 metrekaresi, kullanım alanı olarak düzenleniyor. 


- Kaba inşaatların...