Güvenlikli siteler lüks semtlerin tahtına göz dikti

Güvenlikli siteler lüks semtlerin tahtına göz dikti

Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde inşa edilmeye başlanan siteler, şehir merkezlerindeki lüks semtleri olumsuz etkiledi.Her türlü konforu barındıran yeni yerleşim alanları, lüks semtlerde oturanlar tarafından doldurulmaya başlandı. Bu gelişme, merkezî semtlerdeki ikinci el daire piyasasında durgunluğa yol açarken, konut fiyatlarında yüzde 15'e varan düşüş gözleniyor. İstanbul'da Bağdat Caddesi'nde 2006'da 500 bin YTL'ye satılan ortalama lüks dairelerin fiyatları bu yıl 425 bin yeni liraya kadar geriledi.

Aynı dönemde konutlar Ataköy'de 300 bin yeni liradan 250 bin yeni liraya, Beşiktaş'ta 220 bin yeni liradan 190 bin yeni liraya düştü. Emlakçıların elindeki satılık ve kiralık evlerin sayısının hızla arttığını belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş "Zenginlerin gözü, içinde yüzme havuzundan kreşe kadar her türlü imkânın bulunduğu maketli konut projelerinde. Onlar özellikli sitelere taşınınca şehir merkezleri boşaldı ve fiyatlar da düştü" diyor.

Konut kredi faiz oranlarının düşmeye başladığı 2003 yılında inşaat sektörünün de yıldızı parladı. Orta ve ortanın üstü gelir grubuna hitap eden binlerce konut inşa edildi. Daha önce pek bilinmeyen konut projelerinde maketli tanıtımın önemi de arttı. Satış ofislerine konulan ve göze hitap eden maketler sayesinde lüks projelerdeki daireler kısa sürede satıldı. İnsanları sitelere çeken depreme dayanıklı, yüzme havuzlu, yeşil alanlı, spor ve sosyal tesis imkânlarına sahip olmalarıydı.

 

Bir süre sonra lüks projelerde fitness center, sauna, hamam, kreş, özel güvenlik gibi özelliklerin yanı sıra hızlı internet bağlantısı, golf alanları, çatılarda kafeler, göletler, botanik bahçeleri gibi yenilikler de yer almaya başladı. Ortanın üstü gelir grubundakilerin yeni merkezlere akın etmesi, şehir merkezlerindeki lüks semtlerin eski cazibesini yitirmesine sebep oldu. RM Gayrimenkul'un 100 metrekare 3+1 daireyi baz alarak yaptığı araştırma, şehir içlerinde ev fiyatlarının aşağı doğru seyrettiğini gözler önüne seriyor.

Araştırmaya göre İstanbul Bağdat Caddesi'nde geçen yıl 500 bin yeni liraya satılan dairenin fiyatı bu yıl 425 bin yeni liraya geriledi. Kozyatağı'nda geçen yıl 220 bin yeni lira olan dairenin fiyatı bu yıl yüzde 10 düşerek 200 bin yeni liraya geriledi. Maltepe'de 160 bin yeni liradan 135 bin yeni liraya düştü.

Gayrimenkul uzmanı Ediz Giray, bir süre önce pazarlama direktörlüğünü yaptığı Halkalı'daki Avrupa Konutları'ndan daire satın alanların önemli bir bölümünü Ataköy'de oturanların oluşturduğuna dikkat çekiyor. Giray, "Ataköy lüks olarak bilinen bir bölge ve burada oturanlar daha çok B plus dediğimiz gelir seviyesine sahip.

Yapımı uzun süre öncesine dayandığı için sosyal tesis noktasında son yıllarda yapılan projelere göre imkânlar daha kısıtlı. Artık insanlar spor, yüzme gibi aktivitelerini uzak yerlerde değil de oturduğu site içinde yapmak istiyor. Böyle olunca da içinde her türlü ayrıntının düşünüldüğü yeni projelerin cazibesi artıyor." diyor.

Yeni sitelerin cazip ödeme seçenekleri ve uygun kredi faiz oranları sunmasının orta gelir grubunun da bu projelere yönelmesini sağladığını ifade eden İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, Beşiktaş'ta aylardır kiraya veremedikleri ve satamadıkları dairelerin olduğuna dikkat çekiyor. Ekonomi Servisi
 
İSA SEZEN