Hacıosman - Yenikapı metro hattı Aralık ayında açılacak!

Hacıosman - Yenikapı metro hattı Aralık ayında açılacak! Hacıosman - Yenikapı metro hattı Aralık ayında açılacak!

Günde 450 bin insanın kullanacağı Hacıosman - Yenikapı metrosu hakkında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bilgi verdi. İşte detaylar..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Hacıosman-Yenikapı metro hattında kullanılmak üzere toplam 68 adet yeni metro araçlarından 8'i raylarına indirildi.


Toplam 160 vagonlu planlanan metro hakkında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş "Yüzde 30 daha fazla yolcu taşıyabilecek. İstersek daha da fazla artırılabilir. Vagon aralığı daha da düşürülerek bu sayıyı daha çok çıkartabiliriz" dedi.


"YENİ VAGONLAR İNSANSIZ ÇALIŞACAK"


Yeni vagonların çok ileri teknolojiye sahip olduğunu belirten Topbaş, vagonların sürücüsüz de çalışacağını söyledi. Vagonların yüzde 42’sinin yerli olduğunu belirten Topbaş "Bu vagonların özellikleri var. İnsansız bir sistem olarak çalışacak. Yani sürücüsü yok sistem tamamen kendi elektronik bir yazılımla depo alanlarında gidebilecek, devreye girebilecek ve sistem çalışacak. Bu araçlarda özellikle yerli üretimi önemsediğimiz için yüzde 42’si yerli olduğunu ifade edebiliriz. Gelecekte bu daha da artacak" dedi.


"ARALIK 2017’DE TAMAMLANACAK"


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, araçların test sürüşlerinin tamamlanmasıyla Aralık ayından itibaren faaliyete geçmesinin planlandığını söyledi. Topbaş, günde 450 bin insan bu hattı kullanacak dedi. 


"FREN YAPTIĞI ZAMAN ELEKTRİK DE ÜRETEBİLECEK"


Yeni metro vagonlarının özelliklerinden de bahseden Topbaş, "Fren yaptığı zaman elektrik üretiyor ve diğer firen sistemlerindeki elektrik kullanımındaki enerji ünitesini buradan destekliyor. Titreşim ve ses minimize edilmiş durumda artık içindeki yolcu konforu oldukça yüksek böylece insanlar bu metro hattını kullanırken kitabını okuyabilir sessizce. Arzu ettiğimiz şu İstanbul’da 2019’da 6-7 milyon insanın rahatlıkla metro kullanabileceği bir sistemi oluşturmak" dedi.


"METRO SİSTEMLERİMİZ DİĞER ÜLKELERDEN DAHA TEKNOLOJİK"


Türkiye’deki metro sisteminin diğer ülkelerden daha ileri olduğunu söyleyen Topbaş "Bütün metro sistemlerimiz çok yeni. Şu anda bizim teknolojilerimiz ne New York’ta ne Londra’da ne Berlin’de ne de Tokyo’da bu ileri teknoloji yok. Bizim buradaki kullandığımız teknoloji vagon kalitesi yenilikleri çok daha ileri. Zaten istasyonlarımız da onlardan çok daha farklı. Çünkü onlar yüz yıl önce yaptılar, 150 yıl önce yaptılar onların sistemi eskidi. Ama biz o zamanki teknolojiden değil bugünkü teknolojiden yaptığımız için en moderni bu şehre yakışır diyoruz" dedi.


Hürriyet