Hakkari'de alt yapı çalışmaları sürüyor!

Hakkari'de alt yapı çalışmaları sürüyor! Hakkari'de alt yapı çalışmaları sürüyor!

Hakkari Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, kentin en önemli alt yapı sorunu olan kanalizasyon ve vagmursuvu drenaj hattına kalıcı çözüm bulmak için kolları sıvadı.


2008 yılında belediye meclisinin kararı ile startı verilen proje kapsamında 77 kilometre kanalizasyon şebekesi ve 12 kilometrelik alanda da yağmursuyu şebeke hattını döşeme çalışması başladı.  Bugün temeli atılan projenin 2018 yılında tamamlanması bekleniyor. 


Tekser Mahallesinde düzenlenen törene Hakkari Belediyesi Eş Başkan Vekili Fatma Yıldız, HDP İl Eş Başkanı Evin Konur, Su ve Kanalizasyon Müdürü Mehmet Kızılkava, Belediye Başkan Yardrmcrsr Behçet Kanat ve birim müdürleri katıldı. Temel atma töreni için iş makinesinin başına geçen Belepe Eş Başkan Vekili Fatma Yıldız, Hakkari'nin altyapı sorununa köklü çözüm bulmak için çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 

Yıldız, bu projenin hayata geçirilmesinde emeği olaıı herkese teşekkür etti. 

Proje ile ilgili bilgi veren Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Mehmet Kızılkava ise, Hakkari'nin önemli sorunlarından biri olan içme suvu ve kanalizasyon ile ilgili çalışmaları kendi dönemlerinde başlattıklarını kaydetti. Kızılkaya, "içme suyu projeleri yüzde 49 oranında tamamlanmış durumdadır. Bunun yanında 77 kilometre kanalizasyon şebekesi var. 


Çapları 1200'lükten 1300 ile 1600'e kadar çıkıyor. 50 kilometrede yaklaşık 150'lik hatlar var. Parsel bağlantıları var. Bunun yanında da 12 kilometre yağmur suvu şebekesi yapılacak. Bütün atık sular arıtma tesisinin yapılması düşünülen 45 bin metrekarelik alanda birleştikten sonra arıtılarak Zap suvu ve Katlaması deresine verilmiş olacak" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından temel atma törenine katılanlara şantiyede yemek verildi. Diyarbakır Olay

Bu haber Hürriyet'te şöyle yer aldı:


Hakkari Belediyesi, 21 milyon 280 bin TL tutarında 77 kilometrelik kanalizasyon ve 12 kilometrelik yağmursuyu drenaj hattı için temel atma töreni gerçekleştirdi.

Hakkari Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, kentin en önemli alt yapı sorunu olan kanalizasyon ve yağmursuyu drenaj hattına kalıcı çözüm bulmak için kolları sıvadı. 2008 yılında belediye meclisinin kararı ile startı verilen proje kapsamında 77 kilometre kanalizasyon şebekesi ve 12 kilometrelik alanda da yağmursuyu şebeke hattını döşeme çalışması başladı. bugün temeli atılan projenin 2018 yılında tamamlanması bekleniyor. Tekser Mahallesi’nde düzenlenen törene Hakkari Belediyesi Eş Başkan Vekili Fatma Yıldız, HDP İl Eş Başkanı Evin Konur, Su ve Kanalizasyon Müdürü Mehmet Kızılkaya, Belediye Başkan Yardımcısı Behçet Kanat ve birim müdürleri katıldı. Temel atma töreni için iş makinesinin başına geçen Belediye Eş Başkan Vekili Fatma Yıldız, Hakkari’nin altyapı sorununa köklü çözüm bulmak için çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Yıldız, bu projenin hayata geçirilmesinde emeği olan herkese teşekkür etti.

Proje ile ilgili bilgi veren Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Mehmet Kızılkaya ise, Hakkari’nin önemli sorunlarından biri olan içme suyu ve kanalizasyon ile ilgili çalışmaları kendi dönemlerinde başlattıklarını kaydetti. Kızılkaya, “İçme suyu projeleri yüzde 49 oranında tamamlanmış durumdadır. Bunun yanında 77 kilometre kanalizasyon şebekesi var. Çapları 1200’lükten 1300 ile 1600’e kadar çıkıyor. 50 kilometrede yaklaşık 150’lik hatlar var. Parsel bağlantıları var. Bunun yanında da 12 kilometre yağmur suyu şebekesi yapılacak. Bütün atık sular arıtma tesisinin yapılması düşünülen 45 bin metrekarelik alanda birleştikten sonra arıtılarak Zap suyu ve Katraması deresine verilmiş olacak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından temel atma törenine katılanlara şantiyede yemek verildi.Hürriyet